Az államalapító király örökségét a politika mindig saját érdekeinek megfelelően tolmácsolja, de a válaszok ugyanarra a kérdésre felelnek: "mi ennek az országnak a viszonya önmagához, mi a viszonyunk a környezetünkhöz, Európához, a világhoz?" A Szent István-i örökség legfontosabb eleme, hogy ezekre a kérdésekre csak erkölcsi alapon adható válasz - jelentette ki.
Az érvényes válaszokat csak úgy lehet megtalálni, ha "visszavívjuk magunknak" a teret, amelyben a politikáról mint gyakorlati, de erkölcsi kérdésről lehet beszélgetni - mondta a politikus. Úgy fogalmazott: erre azért van szükség, mert "az országot vezető rezsim" az ukrajnai háborút és a válságot erkölcsi megfontolások nélkül értelmezi. A jó és a rossz megkülönböztetésének, az emberségnek, a szolidaritásnak nyoma sincs ebben - közölte Karácsony Gergely.
A főpolgármester szerint a demokráciát ássa alá az, aki a válsághelyzetet ismerve rezsicsökkentéssel kampányol, majd azt eltörli, aki választási osztogatásba kezd, majd súlyos megszorításokat vezet be - mondta Karácsony Gergely.
Az emberek tudatos félrevezetése az ország bajainak okait a határokon kívül keresni. Mi köze az ukrajnai háborúnak a tanárok megbecsültségének hiányához, a súlyos ápoló- és orvoshiányhoz? - tette fel a kérdést.
Karácsony Gergely azt mondta: Magyarország energiaellátási problémáját súlyosbítja, hogy az ország orosz kiszolgáltatottsága nem csökkent, hanem nőtt, a klímaváltozással szembeni védekezéshez pedig a szándék is hiányzott.
Európában megvan a szándék és rendelkezésre áll a pénz ahhoz, hogy megküzdjön a gazdasági, energia- és klímaválsággal. Csakhogy a magyar kormány a jogállami kifogások miatt nem fér hozzá ezekhez a forrásokhoz - mondta a politikus. Bár Magyarországon a jogállam eddig elvont fogalomként jelent meg, mostantól "húsbavágó üggyé vált", mert ha nincs jogállami fordulat, akkor még súlyosabb megszorítások jönnek - mondta.
Ez öt pontban jelöli ki a következő hónap teendőit a fővárosnak.
Az első, hogy a félrevezetéssel szemben a szolidaritást választják: azon dolgoznak, hogy lehetőségeikhez mérten segítsék mindazokat, akiket a rezsiárak emelkedése nehéz helyzetbe hozott. A második pont értelmében zöld beruházásokkal, energiahatékonysági és -takarékossági programokkal akarják elérni a budapesti közszolgáltatások energiafüggetlenségét.
A program harmadik eleme a fejlesztés: a korszerűtlen, energiafaló és környezetszennyező közösségi közlekedési járművek cseréje. Zöld elkötelezettséggel akarnak védekezni a klímaváltozás hatásai ellen, egyúttal az élhető városért dolgozni a negyedik pont szerint. A program utolsó része, hogy igyekeznek megőrizni a főváros sokszínűségét.
(MTI)