Piac&Profit/MTI cikkei
Piac&Profit/MTI cikkei
Adóztatnák a használt kocsikat
Két szakmai érdekképviseleti szervezet azt szorgalmazza, hogy magasabb környezetterhelési adó vonatkozzon az idősebb gépjárművekre, így „tolva” a lakosságot az újabb járművek irányába.
Mentolos cigik! Szevasztok
Megerősítette a dohánytermékekről szóló uniós irányelv rendelkezéseinek érvényességét szerdai ítéletében az Európai Unió Bírósága, amely kimondta, hogy jogszerű a csomagolás széles körű egységesítése, a mentolos ízesítésű cigaretták jövőbeli tilalma, valamint az elektronikus cigarettákra vonatkozó új szabályozás is.
725 millióból lehet tanyát fejleszteni
Indul az idei tanyafejlesztési program, amelyre 725 millió forint jut - jelentette be a földművelésügyi miniszter. Három célterületre lehet pályázni, 75 százalékra emelték a nyertes pályázatokhoz nyújtható előlegfizetési lehetőség mértékét.
Lassan érződik a boltzár eltörlése
Elemzők szerint most már azt is elkezdik megvásárolni a magyarok, amire eddig sajnálták a pénzt. A bérek emelkedése és a vasárnapi boltzár eltörlése lendületes bővülést hozhat idén is a kiskereskedelmi forgalomban.
Nagy cégek is segítik a kicsik exportját
A magyar kis-, és középvállalkozások (kkv) külföldi piacra jutását segítő exporttámogató program indul - jelentették be a programot indító cégek. Logisztika, kockázatcsökkentés, marketing - mindebben van segítség.
Veszélyben lehet a GMO mentesség titkos dokumentumok szerint
Komoly nyomást gyakorol az amerikai fél az európaiakra az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) zajló tárgyalásokon a Greenpeace-hez került titkos dokumentumok szerint. A zöld szervezet szerint jöhet a génmanipulált termény és egy sokat bírált vitarendezési mechanizmus - ha ez lenne a végleges megállapodás.
Zöldebbé teszi a szennyezésünk a Földet
A légkör szén-dioxid-szintjének növekedése zöldebbé változtatja a Földet - állítják a kutatók a Nature Climate Change című folyóiratban közölt tanulmányukban. Az adatok szerint a Föld növényekkel borított területének csaknem fele megújhodott három évtized alatt.
Csökkenteni kell az állam szerepét a gazdaságban
Az eddig elért gazdaságpolitikai eredmények méltatása mellett az állam gazdasági szerepvállalásának mérséklését sürgeti a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szokásos éves ellenőrzésének eredményéről pénteken kiadott jelentése.
Hat hónapra bevonnák az Uberesek jogsiját
A kormányra a jelek szerint hatnak a taxisdemonstrációk: súlyosbítanák az Uberesekre vonatkozó szankciókat: a most bemutatott javaslat szerint hat hónapra bevonhatnák az Uber-sofőrök jogsiját, és az autójukat három évre kivonhatnák a forgalomból.
Megadással zárult a pálinkaháború
Megszüntette a pálinka jövedéki adójának ügyében indított kötelezettségszegési eljárását az Európai Bizottság, miután Magyarország úgy módosította a jövedéki szabályokat, hogy mindenben megfelelnek az uniós jognak.
Tovább csökkenhet a munkanélküliség
A KSH adatai szerint 6 százalék közelébe csökkent a munkanélküliségi ráta Magyarországon az első negyedévben. A Takarékbank és az Erste makroelemzői munkanélküliség további csökkenésére, éves szinten akár 6 százalék alatti munkanélküliségi rátára számítanak.
Négy magyar startup aratott sikert Londonban
Magyar innovatív vállalkozások is bemutatkoztak a fenntartható, élhető városi környezetért dolgozó szakértők Smart to Future Cities 2016 címmel Londonban megrendezett globális fórumán.
Nemzetbiztonsági kockázat az ivóvíz
Több száz amerikai kis- és nagyvárost veszélyeztet hirtelen előálló és komoly vízhiány. A helyzetet immár olyan válságosnak ítélik, hogy az Országos Hírszerzési Igazgatóság Hivatala (DNI) a vízhiányt a terrorizmus mellett az egyik legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette.
Mit sem ér az adóbírság az Uber ellen
A kormány új eszközöket, új technikákat keres az Uber előidézte probléma megoldására, ugyanis tudomásul kell venni, hogy a 21. század technikája pusztán közlekedésrendészeti vagy adóbírságokkal nem szorítható korlátok közé.
Ernyő alá rakja a turizmust a kormány
Megjelentek a turizmusfejlesztés és -irányítás szervezetének átalakítását szabályozó rendeletek és határozatok hétfő este a Magyar Közlönyben. Egységes szervezet alá kerülnek az állami feladatok és létrejön egy új hivatal, a Magyar Turisztikai Ügynökség.
Nem kell rohangálni a TAJ-kártya után
Július 1-jétől elég lesz egy hatóságnál bejelenteni az esetleges adatváltozásokat, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a kormánynak a közigazgatási bürokráciacsökkentés folytatásáról szóló indítványát.
Megint demonstrálnak a taxisok
Útlezárások várhatók ma 9 órától a Belvárosban a taxis szervezetek demonstrációja miatt - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). A személyszállítási fuvarozók az Uber applikáció ellen tiltakoznak.
A cégregisztrációt is akarja a kamara
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kezdeményezi a kormánynál, hogy a teljes hivatalos cégregisztrációs tevékenység kerüljön a cégbíróságtól a kamarához - közölte Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Túl sok a bizonytalanság a k+f kedvezményeknél
A k+f költségek kapcsolt vállalkozások közötti megosztásakor érvényesíthető adóalap-kedvezménnyel kevés cégcsoport élt eddig a gyakorlati alkalmazással kapcsolatos bizonytalanságok miatt - állítja a PwC.
Lehet egy számjegyű szja, de akkor nem lesz más
Akár 2018-ra lehetségesnek látja Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az szja egy számjegyűvé tételét, de akkor más területen - ideértve a béreket, a beruházásokat és az adósságcsökkentést is - nem lesz változás, ezt azonban 2017 tavaszán kell eldönteni.
Újabb áfacsökkentésről beszélt a miniszter
A földművelésügyi miniszter a halhús áfájának csökkentését is indokoltnak tartaná. A kormány már foglalkozik a kezdeményezéssel, jelentette be és remélte, hogy az ágazat fehéredése érdekében is sikerül megoldást találni.
Több kkv az Eximbank ügyfelei között
Az Eximbank ügyfeleinek már 84 százaléka kis- és középvállalkozás. Az intézet az első negyedévben 55 milliárd forint hitelt és 20 milliárd forintnyi hitelgaranciát nyújtott – többek között a TV2 megvásárlására is.
25 százalék lesz az áfa – majd valamikor
A nemzetgazdasági miniszter szerint magas a 27 százalékos áfa, csökkentésére azonban nincs szabad forrás a jövő évi költségvetésben, a kormány hosszú távú szándéka az áfa felső kulcsának 25 százalékra, vagy az alá csökkentése.
Azt a listát vezetjük a régióban, amit nem kéne
Magyarországon a spamek küldése és a kéretlen levelek terjesztését segítő botnet hálózatok működési aránya kiemelkedően magas - derül ki a Symantec MTI-hez eljuttatott éves jelentéséből. A kiberbűnözők a mindennapi élet részévé váltak.
Pénteken hatályba léphet a párizsi klímaegyezmény
Pénteken már hatályba is léphet a tavaly decemberben elfogadott párizsi klímaegyezmény, ha a New Yorkban tartandó ünnepélyes ceremónián legalább 55 olyan ország aláírja a dokumentumot, amelyek a globális kibocsátás minimum 55 százalékáért felelnek.
Erős bukta lett az EKÁER csalásból
Egy cég 139 millió forintnyi szállítmányt próbált eltitkolni az elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (EKÁER) elől - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-t.
A mezőgazdaság az EU-ra szavaz
A brit mezőgazdasági termelők többsége azt szeretné, ha Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna - közölte a brit Országos Gazdaszövetség (NFU). A kilépés súlyos helyzetbe hozná az ágazat szereplőit, és az ország minden háztartásának több ezer font veszteséget jelentene.
Betehet a magyar cégeknek az uniós bértervezet
Azonos helyen azonos munkáért egyforma bért kell fizetni - mondja az unió. Ez azt is jelentené, hogy a magyar cégeknek is külföldi béreket kellene adnia a kiküldetésben lévő dolgozóknak. Ez pedig a cégek többsége számára túl magas.
Az IMF is beszáll az adóskergetésbe
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) átfogó tervezetet készít az adóelkerülés elleni küzdelemhez - jelentette be a szervezet vezérigazgatója.
Kényszermunka a vasárnapi?
Európa legliberálisabb nyitvatartási szabályának nevezte a magyart a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke. A szervezet 100%-os bérpótlékot és havi két szabad vasárnapot akar.
Zacskóstoppot hirdetett Párizs
Júliustól tilos az egyszer használatos műanyag zacskók forgalmazása a francia kereskedelemben. Elégedettek lehetnek a környezetvédők, akik évek óta az újrahasznosítható zacskókért és a komposztálható csomagolásokért küzdenek.
Csak azért is könnyítik a pálinkafőzést
Új jövedéki törvényt dolgoz ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amely segíteni fogja a pálinkakészítőket - mondta Tállai András a 17. Gyulai Pálinkafesztivál keretében megrendezett jövedéki konferencián.
A netes hirdetőkre ácsingóznak a tévék
Számos új hirdető jelent meg tavaly az interneten, akit a televíziós piacnak is be kell csatornáznia. Az év eleji felmérések szerint tavaly már többet költöttek a hirdetők online, mint televíziós reklámra. A tévénézésre fordított napi négy óra azonban még mindig duplája az online médiafogyasztásra szánt időnek.
Még mindig lehet kérni plusz pénzt jégkárra
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) meghosszabbította a jégkár sújtotta mezőgazdasági termelők részére az Agrár Széchenyi Kártyában biztosított magasabb összegű támogatás igénybevételi határidejét - közölte a Széchenyi Kártya Programot lebonyolító KAVOSZ Zrt. Az új határidő június 30.
Olcsóbb lesz az élelmiszer, a net és az éttermek
Az adócsökkentés és az otthonteremtés költségvetésének nevezte a jövő évi büdzsét a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a sertéshús mellett a tej, a tojás és a baromfi áfája csökkenhet jövőre 5 százalékra, de mérséklődik az internethasználat és az éttermi szolgáltatások forgalmi adója is.
Tetemre hívja a multikat Brüsszel
A nagyvállalatok adózásának nyilvános átláthatóságát megteremtő jogszabályokra tett javaslatot az Európai Bizottság. Ezentúl minden nagyvállalatnak országokra lebontva nyilvánosságra kellene hoznia, mennyi nyereséget termelt és mennyi adót fizetett.
Diákmunka is lehet szakmai gyakorlat
Az Országgyűlés kedden lehetővé tette, hogy a felsőoktatásban tanulók az iskolaszövetkezetek által szervezett diákmunkában is megszerezhessék a diplomájukhoz szükséges szakmai gyakorlatot.
A tudományban is növekedett a pályázati kedv
Az elmúlt évhez képest 18 százalékkal, 2014-hez képest pedig 29 százalékkal érkezett több pályázat idén a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal felfedező kutatásokat ösztönző pályázati felhívására. Az idén jelentősen bővült, hét milliárd forint keretösszegű K_16 pályázatra március 17-ig lehetett benyújtani projektjavaslatokat.
Olcsók vagyunk, van ahol tízszer ennyit kérnek a munkáért
Több mint tízszeres különbség is lehet az óránként számított munkaerő-költségek között, amelyek tavaly 4,1 és 41,3 euró között mozogtak az Európai Unióban (EU) - derült ki az Eurostat, az EU statisztikai hivatalának pénteken közzétett adataiból.
Több uniós pénzt költünk halakra
Az elmúlt hétéves európai uniós költségvetési időszak 13,7 milliárd forintos keretével szemben a jelenlegi időszakban több mint 16 milliárd forintot fordíthat Magyarország halgazdálkodási pályázatokra, amelyek a hazai halak tenyésztését, feldolgozását és fogyasztásának erősítését is szolgálják - közölte a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.
Klímaváltozás: a felhőkkel lesz a baj
A klímaváltozásra vonatkozó eddigi előrejelzések jelentősen alábecsülték a felhők szerepét, ami azt jelenti, hogy a jövőben várható melegedés jóval súlyosabb lehet az eddig feltételezettnél - figyelmeztetnek a szakemberek egy új tanulmányban.
Csepreghy: még nem tudni mi lesz
A 2020-ig tartó uniós fejlesztési időszakra úgy is tekinthetünk, mint öt bő esztendőre, ami után még nem tudni, hogy mi következik - mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, aki szerint mindenkinek el kell végeznie a saját házi feladatát.
Átírná az áfaszabályokat Brüsszel
Az áfaszabályozás (általános forgalmi adó) korszerűsítése érdekében cselekvési tervet terjesztett elő az Európai Bizottság, hogy a hozzáadottérték-adó rendszere egyszerűbbé, a csalással szemben ellenállóbbá és fokozottabban vállalkozásbaráttá váljon.
Komoly változások jönnek a könyvvizsgálóknál
Változnak a függetlenségre, a könyvvizsgálókra, a könyvvizsgáló cégek belső szervezetére vonatkozó előírások, egy a nemzetgazdasági miniszter által a parlamentnek kedden benyújtott törvényjavaslat szerint.
Jönnek az új GINOP-pályázatok
Még ebben a hónapban megjelennek a kis- és középvállalatok fejlesztését célzó új pályázati felhívások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára.
Most megmondhatjuk a véleményünket a vasárnapi boltzárról
Megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság döntését és hitelesítette Nyakó István MSZP-s politikus vasárnapi boltzárral kapcsolatban benyújtott népszavazási kérdésének aláírásgyűjtő ívét szerdai ülésén a Kúria. Így valóban lehet népszavazás a vasárnapi boltzárról.
Külföldi kamarákkal támogatná a duális képzést a kormány
Tovább erősítené a külföldi kamarákkal való együttműködést a duális képzésekben a kormány. A szakemberhiány legjobb orvosságának tűnő duális képzés egyszerűbbé is vált.
Több fizetésből többet vásárolunk
A februári kiskereskedelmi adat lényegesen meghaladta az elemzői várakozásokat, a szakértők szerint a forgalom bővülése az év hátralévő részében gyorsulhat, de az év egészében a tavalyi 5,8 százalékosnál kissé alacsonyabb, 4-5 százalék között lehet a növekedés.