"Tény, hogy mind a természeti, mind az emberi világ válaszúton van. Válságban vagyunk, ez okozza a káoszt, ebből a csőd következhet és összeomlás" - fejtegette László Ervin, a Magyar Fenntarthatósági Csúcs fővédnöke, a felelősen gondolkodó szervezetek kilencedik alkalommal megrendezett éves eseményén. "Mi a változás? Bifurkáció. A tudomány ezt a szót használja arra, amikor van egy evolúciós folyamat, és ez a fejlődés nem úgy folytatódik, mint ahogy eddig ment, hanem megváltozik és válaszútra kerül. Itt vagyunk most. A tudományban úgy hívják ezt, hogy katasztrofális bifurkáció, ami egy nem fenntartható rendszer miatt keletkezik."
A válaszútnak vannak hajtóerői. El kell határoznunk, hogy hozzá akarunk-e járulni ahhoz, hogy mi történjen a világon. Mert mi is hozzá tudunk járulni." Mi motiválja a szereplőket, az emberiséget arra, hogy változtasson? Hogy tisztában vagyunk már vele, hogy azok a hatások, amiknek kitesszük az ökoszisztémákat -és az esélyegyenlőtlenség miatt a társadalmat-, az nem fenntartható. "A folyamat kimenetele nincs meghatározva. Sok minden lehet, de két dolog nem: az egyik az, hogy minden változatlanul marad, vagyis a status quo. A másik az, hogy visszatérünk oda, ami korábban volt. Tehát új utat kell keresnünk."
Befolyásunk a világ sorsára
A legnyilvánvalóbb kihívás László Ervin szerint a klímaváltozás, mert ennek a jeleit már nem tudjuk nem tudomásul venni. "A természetet annyira megzavartuk, hogy az egyensúlyai felborultak. Tízmillió évig éltünk egyfajta globális egyensúlyban. A természeti rendszerek új egyensúlyt fognak találni, de hogy ez mennyire lesz kedvező az emberi létnek, azt nem tudjuk. Ha ez megváltozik, lehet, hogy az új egyensúly a bálnáknak lesz jó vagy mondjuk az egereknek. Ezt meg kell értenünk és alkalmazkodnunk kell, de nem egy passzív alkalmazkodásról van szó, hanem annak megértéséről, hogy nagy részben a kezünkben van, hogy milyen világot teremtünk."
Együttműködés és egység = fenntarthatóság
Pozitív alatt az értendő, hogy az emberek úgy élnek egyénileg, hogy az fenntartható, képesek együttműködni és mindenkinek valami jó származik belőle." Ez a win-win szituáció. "Tehát nem az vad verseny van, hogy nekem, csak nekem kell nyernem, te pedig vesztesz. Ez az új, alternatív kultúra jelentkezik a fiatalok körében. Ők nagyon erősen reagálnak erre a szellemiségre. Egy világnak a részei vagyunk és ebben éljünk úgy, hogy mindenki tudjon létezni. Vannak mozgalmak, amik az egység és az összetartás felé mutatnak."
"Egésznek lenni azt jelenti, hogy egészségesnek lenni. Amikor az emberek egymáshoz beszélnek és elgondolkodnak azon, hogy ki és mik vagyunk, arra alapítják önképüket, hogy ők nem idegenek egymásnak, hanem egy egység részei."
Koherencia = Világharmónia = Kozmikus intelligencia
A szubatomi szinten, a kvantumfizikában is ezt mutatkozik meg, "hogy nincs elhatároltság és különbség, eddig vagyok én, innentől vagy te. Egymással vagyunk, egymásban vagyunk. Egy hologram részei vagyunk, ahol minden információ együtt van."
"Max Planck, a nagy fizikus, atomtudós mondta, hogy már abban, hogy egy atom felépülésében a neutronok és a protonok együtt rezegnek és az elektronokat úgy fogadják be, hogy abból egy nagyobb rendszer keletkezik, egy komplett atom, és a molekulák szerkezetéből pedig az anyag, ez az összekötöttség azt mutatja szerinte, hogy van a világon egy kozmikus intelligencia, aminek az emberi intelligencia csak egy kivetülése, megjelenése. Ebben a nagy intelligenciában együttműködik a bal és a jobb, a pozitív és a negatív, a lent és a fent úgy, hogy egy egységet alkot. Ezért van a világon koherencia."
Pedig ennek a hologramszerű filozófiának a szellemében kell cselekednünk és munkálkodnunk a világ és saját magunk, saját magatartásunk átalakításán. Az elmúlt néhány száz évben az emberiség letért ettől a természetes úttól. És itt lenne az ideje, hogy visszatérjünk, mert a bifurkációs folyamat lehetőséget ad rá."
A megoldás "nem a technológia. De a technológia segíthet" a helyes útra találásban, "mert össze tud kötni bennünket" és egyúttal csökkenteni tudja a környezeti tehertételünket. A lényeg az, hogy "időben változzunk, ne a vissza nem térés pontján túl, ami már közeledik hozzánk."Ahogy Gandhi mondta: "Legyél az a változás a világban, amit látni akarsz benne." László Ervin úgy látja, "ha változunk, az terjed ebben a kvantumszemléletű világban. Amit csinálunk, az hat másokra is. Legyünk mi a változások. Ha ezt el tudjuk érni, akkor megérte ebben a világban élni. Tegyünk azért együtt, hogy az egépsz világ egy virágzó, szép, jó rendszer legyen. Ilyen világot teremtsünk egymásnak."