Mekkora egy háború légszennyezése?

Hát hatalmas. Mert robbanásokkal, városok, gyárak, olajfinomítók, konvojok felgyújtásával jár a háborúzás. Meg stratégiai szabotázsakciókkal, melyek megsemmisítik az ellenség élelmezési, logisztikai, harcászati utánpótlását. És mivel azok fosszilis energiahordozókkal működő gépek szolgáltatják, tankok, teherautók, áramot szolgáltató generátorok, az égés és a füst elkerülhetetlen velejárója a hadviselésnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem véletlen, hogy a Védelmi Minisztérium bő egy évtizede dolgozik azon, hogy üzemanyagéhes járműflottáját és energiazabáló infrastruktúráját fokozatosan megújuló energiák fogyasztására állítsa át. (Erről már 2010-ben is írtunk a klimablogon.)

Ez nem csak optimalizálás és energiahatékonyság kérdése. Biztonsági szempontok is motiválják a hadsereget az átalakulásban: egy megújuló energiát használó alakulat kevésbé tűzveszélyes, mint a benzinnel működő gépek és infrastruktúrák.

Aztán 2011-ben úgy döntöttek a kaliforniai Rand Corp. elemzése nyomán, hogy mégsem tankol alternatív üzemanyagot a hadsereg. De a hadsereg nem tett le a megújulók meghonosításáról, és 2017-ben is azon dolgozott, hogy hibrid – elektromos és földgázüzemű – hajókat helyezzen flottájába.

Kép: Pixabay

Az iraki háború ökolábnyoma

Az ifjabb Bush által indított iraki háborúról 2010-ben számolták ki, hogy 2003 óta nagyjából 250–600 millió tonna üvegházgáz kibocsátását eredményezte. Mivel nagyon nehéz pontosan kiszámolni a háborús emissziót, ezért a két távoli számérték.

Ebből az amerikai hadsereg lehetett sáros nagyjából 160–500 millió tonnával, az alakulatok egészségügyi ellátása pedig további 80 millió tonnával. A rosszul felfegyverzett iraki felkelők légszennyezése nagyjából 1 százaléka lehetett az amerikaiak szennyezésének.

És ebben a kalkulációban még nincs benne a robbanásokból közvetlenül eredő füst.

Hogy ez a 250–600 millió tonna szén-dioxid mekkora volumen? 2015-ben Lengyelország üvegházgáz-kibocsátása 282,4 millió tonna volt, Franciaországé 290,49 millió tonna.

Tudósok szerint egy „viszonylag limitált” nukleáris konfrontációból is 690 millió tonnányi szén-dioxid jutna a légkörbe a városok leégése miatt. Ez 15 kilotonna nukleáris fegyverzet bevetését jelenti.

(The Guardian, Union of Concerned Citizens)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo