Gazdaság
Nem javul a hangulat Európában
Májusban egy évvel korábbi alacsony szinten stagnált a gazdasági hangulatindex az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) havi rendszeres felmérése alapján.
Janus arcú a német gépipar helyzete
A német gépipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, a VDMA az ukrajnai háború, a globális ellátási fennakadások és a Kína egyes területein elrendelt járványvédelmi lezárások miatt ismét csökkentette idei termelési célkitűzéseit.
A világ cégeinek 90 százaléka energiahatékonysági beruházásokat tervez
A vállalatoknak két fontos oka is van, amiért az energiahatékonyságba akarnak fektetni. Az egyik az emelkedő energiaár, a másik az egyre szigorodó szabályok a károsanyag kibocsátás területén.
Drámaian visszaesett a tervezett fővárosi újlakások száma
Az idén január-márciusban bejelentett budapesti fejlesztések alig több mint 700 lakás jövőbeni felépítését ígérték.
A háború miatt már most sok helyen hiány van egyes élelmiszerekből
Az orosz-ukrán háború az élelmiszerellátásban jelentős hiányokat okoz globális szinten.
Mi lesz a kamatstop után?
Júniusban lejár a kamatstop eredetileg meghirdetett határideje. Mekkora segítséget jelentett a kamatok rögzítése? Mi várható júliustól? A Bankmonitor szakértői ezeknek a kérdéseknek jártak utána.
Értelmezhetetlen az árbevételből számított profit
Az Országos Kereskedelmi Szövetség gyakorlatilag tiltakozik az extraprofit adó miatt, bár konkrétan közleményükben ezt a szót nem használják. Mindazonáltal érveik figyelemreméltók.
A feldolgozóipar húzta Magyarországon a beruházásokat
Az állami beruházások csökkentek, valamint a járműgyártóknál volt jelentős visszaesés.
Sokan hagyták az utolsó pillanatra az adóbevallásut
Az adóhivatal több mint 5,5 millió magánszemélynek készítette el az adóbevallási tervezetét, amelyek jelentős többsége május 21-én hivatalos bevallássá vált.
Kevesebb dinnye terem idén – mennyibe fog kerülni?
Mindenesetre a belföldi fogyasztást ki tudják elégíteni a termelők.
Sűrű hét vár ránk
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank (MNB), minden napra jut majd egy adatközlés, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig friss kiskereskedelmi, beruházási és részletes GDP adatokat is közöl.
A vendéglátás közkatonái: mélyülő gazdasági problémák a közétkeztetésben
Könnyű a sztárséfeknek: fine dining menünél nincs költséghatár. Bezzeg, ha egy szoros keretből kellene sütni-főzni – jegyzete meg egy ismerősöm, amikor szóba hoztam a témát.
Nem könnyű az álláskeresők dolga
Jelenleg többnyire abban a szerencsés helyzetben vannak az álláskeresők, hogy válogathatnak az állásajánlatok között. A munkáltatók így hangzatos hirdetésekkel, különleges ajánlatokkal próbálják felhívni magukra a figyelmet. A HR-marketing “álarca” mögött azonban nem mindig az rejlik, amit láttatni szeretnének. Összegyűjtöttünk néhány olyan dolgot, ami döntésükben segítheti a leendő munkavállalókat.
Ínyencparadicsom az örökség jegyében – Egy tál dödölle, avagy milyen is a közösségi étel?
Mi szem-szájnak ingere, bemutatkozott a hétvégén a Millenárison: a Gourmet Fesztivál két év szünet után ismét felvonultatta a magyar gasztronómia színe-javát. Már pénteken élénk volt az érdeklődés, bár ekkor még inkább a szakmabeliek jöttek, hogy meglessék, hol tartanak, mit kínálnak a kollegák, míg a többi napon a nagyközönségé volt a főszerep.
Újabb pofon Ukrajnának
Rendkívül magas adóskockázatot jelző szintre minősítette vissza Ukrajnát az S&P Global Ratings.
Mától vége a benzinturizmusnak – figyelmeztet a Mol
A kútoszlopokon a piaci ár jelenik meg, ezért a Mol arra kéri a vásárlókat, hogy fizetéskor minden esetben mutassák be a forgalmi engedélyüket, hogy a pénztárnál a hatósági árra tudják módosítani a vásárlás összegét.
Lakástűz: ezek a legveszélyesebb helyek körülöttünk
Tavaly a biztosítók tűzkárra 6,5 milliárd forintot fizettek ki a mintegy 6100 tűzesetre Magyarországon.
Hogyan adózik a diákmunka 2022-ben?
Két-három héten belül kezdetét veszi a nyári szünidő, amelynek legalább egy részét százezernyi diák tölti munkával – részben anyagi motiváció miatt, részben szakmai gyakorlat szerzése céljából. Immár széles körben ismert, hogy a 25 év alatti fiatalok idén januártól nem fizetnek SZJA-t, ugyanakkor jogviszonytól függően jelentősen eltérő szabályok szerint alakulhat a nettó jövedelmük.
A turizmus túl van a világjárványon, ismét tombol az utazási kedv
Két turbulens év után a Mastercard Economics Institue új kutatása azt mutatja, hogy mind az üzleti- mind a szabadidős repülőjegy foglalások száma túllépte a világjárvány előtti szintet, valamint az utasszállító hajók, vonatok és buszok szektorában is erős fellendülés tapasztalható. A nemrég kiadott Travel 2022: Trend and Traditions kutatás 37 ország, köztük Magyarország szemszögéből mutatja be a nemzetközi turizmus vakcina utáni, kevésbé korlátozott állapotát.
Fény az alagút végén, csökkenhet az infláció
Csökkenhet az infláció Németországban az év második felében a müncheni ifo gazdaságkutató intézet pénteken ismertetett felmérése szerint.
Nem jó hír, a kkv-k kevesebb beruházást terveznek, ami akár egy recesszió első jele is lehet
A járvány időszakában tapasztalt óvatossághoz hasonlóan, az orosz-ukrán konfliktus kitörése okozta gazdasági bizonytalanság és a fokozódó infláció ismét megfontoltabbá tette a kkv-kat. A K&H kkv bizalmi index 2022 első negyedévi kutatása alapján az előző időszakhoz képest 5 százalékponttal csökkent a beruházási hajlandóság, a vállalkozások közel háromnegyede készült azonban még így is fejleszteni. A célokat tekintve stabilan a digitális korszerűsítés állt az élen, míg csökkent a gép- és gépjármű beszerzésre, valamint az ingatlan fejlesztésre irányuló beruházási szándék.
Válságálló önellátásra kezdenek berendezkedni a magyarok
Az ezredfordulón tízezer számra vásárolták a családok a smaragdtujákat a kertjeikbe, de elérkeztünk egy markáns trendfordulóhoz, amikor a dísznövényeket sokkal inkább a haszonnövények váltják fel. Megyeri Szabolcs kertészmérnök szerint míg a bodzát, az áfonyát, a somot vagy a kivit két évtizeddel ezelőtt el sem lehetett adni, ma már úgy veszik ezeket a magyarok, mintha nem lenne holnap. A szakértő szerint a pandémia és az ukrajnai háború miatt megrendültek az emberek, miközben minden egyre drágább, így a legtöbben az öngondoskodás felé fordulva gyümölcsfákat ültetnek.
Új front az orosz invázió miatt, 45 millió embert fenyeget az éhínség
Az ukrajnai helyzet fejleményeiről, valamint az élelmiszerválság lehetséges megoldásairól beszélt telefonon Mario Draghi olasz kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - közölte a római miniszterelnöki hivatal.
A briteknél is beütött a különadó vírus
Részben a nagy energiaipari cégek profitjára kirótt átmeneti különadókból kompenzálja a háztartások emelkedő megélhetési költségeit a brit kormány.
A külföldi rendszámú autók számára megszűnik a benzin árstopja, de hogyan lehet betartani?
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón bejelentette, hogy péntektől csak magyar rendszámú autók tankolhatnak rezsicsökkentett árú üzemanyagot, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter pedig a kormány által nyolc területen bevezetendő extraprofit-különadó részleteiről számolt be.
Honnan pótolhatjuk a kieső orosz és ukrán gabonát?
A Corvinus, az ELTE és a BME együttműködésében készült közös magyar tanulmány szerint az európai gabonatermés jelenleg Északkelet-Európában nő a legdinamikusabban. Az északi térség gabonaféléi ugyanis viszonylag kevéssé érzékenyek az éghajlatváltozásra, a keleti régió korábban viszonylag elmaradt gazdaságai pedig gyorsan tudnak növekedni. Az elemzés arra is rámutat, hogy a térség fogyasztási-termelési rendszere évezredes alapokon nyugszik, amelynek működését a régiós háborúk veszélybe sodorják.
Gigaerős lesz a fogyasztóvédelem május 28-tól
Új tájékoztatási szabályok, például az akciók esetében.
Új tulajdonosa van a Sberbank adósainak
Az MKB Bank Nyrt. megállapodást írt alá a Sberbank Magyarország Zrt. mintegy 330 milliárd forint kitettségű hitelportfóliójának megvásárlásáról – tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A tranzakciónak köszönhetően mintegy 35 000 lakossági és mintegy 3 000 vállalati ügyféllel bővül a bank ügyfélköre.
Egyetlen év alatt több mint 30 százalékos termelőiár emelkedés Oroszországban
Oroszországban gyorsult a termelői árak növekedése áprilisban havi és éves összevetésben egyaránt.
Módosult a kormány energiapolitikája, mint mondják, nem lesz mindig csövön gáz
Meg kell erősíteni a magyarországi energiatermelést, mert nem mindig lesz elérhető "a csövön keresztül" a gáz és az olaj - hangsúlyozta a technológiai és ipari miniszter, aki ennek érdekében az energiaellátást erősítő, hatpontos programot hirdetett.
Adócunami a kereskedők nyakába
Már most 400 milliárd extra felett taposnak a boltosok. A kormány pedig bejelentette a multi szolgáltatók újabb adóját, extraprofitjuk elvonását. A boltosok számára ez már a harmadik extra kasszafúrás, hiszen a kiskereskedelmi adó és az árstop egyaránt elvonást jelent. Az árstop is egy adóféleség a végeredményt tekintve.
Meglepetés az orosz nemzeti banktól
Az országgal szemben jelenleg is érvényben lévő szankciók ellenére ismét enyhített monetáris politikáján az orosz központi bank. Az irányadó kamatláb 3,0 százalékponttal 11,0 százalékra csökkent - jelentette be a jegybank Moszkvában.
Megállt a földgázárak emelkedése
Az orosz–ukrán konfliktus, valamint a háború következményeként hozott szankciós intézkedések hatására kiugró márciusi árak után áprilisban alacsonyabb áringadozások mellett 100 €/MWh közelében stabilizálódtak az árak a másnapi földgáz piacokon. Az orosz szállítások csökkenése ellenére Európa ugyanannyi gázt importált áprilisban, mint egy évvel korábban, nőtt a norvég és az LNG import – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) áprilisi földgázpiaci elemzésében.
Csúcson a foglalkoztatottság
A 2022. február–áprilisi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 684 ezer főt tett ki, amely 109 ezerrel több, mint az előző év azonos időszakában.
Megduplázták nyereségüket tavaly a magyar Mekik
A magyarországi McDonald’s éttermeket működtető Progress Étteremhálózat Kft. 2021-ben 6,765 milliárd forintra növelte adózott eredményét az előző évi 3,668 milliárd forintról - közölte a kft. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
A Bankszövetség 6 nappal ezelőtt a piaci viszonyok visszaállítását kérte, ehhez képest újabb piacidegen csomagot kaptak
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatta a Bankszövetség elnökségét, hogy a kormány több ágazati szektor mellett a bankok extraprofitjának elvonása mellett döntött - közölte a miniszter.
A kormányzati különadók híre megrengette a Budapesti Értéktőzsdét és a forintot
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1460,83 pontos, 3,40 százalékos csökkenéssel, 41 517,26 ponton zárt, a forint árfolyama pedig majd 3 százalékkal esett.
Orbán Viktor bejelentette, újra itt a bankadó
Rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozását jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök.
Ki lehetne e honban gazdagabb Mészáros Lőrincnél?
A közelmúltban elnyert autópálya koncesszió nélkül is a leggazdagabb magyar Mészáros Lőrinc. A májusban kihirdetett és 35 évre szóló autópálya üzemeltetési megállapodás bizonyára megdobja majd a felcsúti üzletember vagyonát, amely a tavalyi év “zárszámadását” követően is 480 milliárd forint - hatvan milliárddal több mint egy évvel ezelőtt.
Egy év alatt két és félszeresére nőtt a magyar bankok itthoni profitja
Az orosz-ukrán háború átírta a makrogazdaság és a bankrendszer kilátásait, rövid és középtávon is új kockázatok jelentek meg, érdemben megváltozott a működési környezet - mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője a stabilitási jelentést ismertetve online sajtótájékoztatón.
Bedugul Záhony az ukrán gabona miatt
A Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) szerint sürgősen fejleszteni kell a határ menti vasúti infrastruktúrát, meg kell nyitni a Záhony–Csap határátkelőt a teherforgalom előtt.
Elektromos autók gyártására vált a szerbiai Fiat, a dolgozóknak fel is út, vagy le is út lehet
A külföldi továbbképzés vagy felmondás között választhatnak a szerbiai Fiat-gyár dolgozói, miután a gyár elektromos autók gyártását készíti elő, és az anyacég, a Stellantis szerint a dolgozókat ehhez át kell képezni - adta hírül a Telegraf című belgrádi napilap.
Újabb világmárkák hagyják ott Oroszországot
Két nagy világcég, a Marks & Spencer és a Nike is elhagyja az orosz piacot az Ukrajna elleni orosz invázió miatt.
Egyre több cég fizetésképtelen itthon
A 2020-as csökkenés után, 2021-ben emelkedett a vállalati fizetésképtelenségek száma Közép- és Kelet-Európában (KKE), a legtöbb országban csaknem elérve a járvány előtti szintet - derül ki a Coface hitelbiztosító legújabb elemzéséből. A régió hét országában – Magyarország mellett Bulgáriában Csehországban, Litvániában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiban – nőtt, öt államban - Horvátországban, Észtországban, Lettországban, Szerbiában és Szlovéniában pedig csökkent a fizetésképtelenségi eljárások száma. A hitelbiztosító szakértői szerint a pandémia időszakában nyújtott támogatási intézkedések fokozatos megszüntetése és az orosz-ukrán háború következményei miatt a következő negyedévekben várhatóan emelkedni fog a közép- és kelet-európai vállalati fizetésképtelenségek száma.
Egyre több magyar háztartás szakad le az orosz gázról
A márciusi extrém értékek után áprilisban 80–100 €/MWh-val alacsonyabb villamosenergia árak alakultak ki a másnapi piacokon; az árak 200–250 € között ingadoztak a hazai tőzsdén. Az ármérséklődés a gázárak korrekciójának és a magasabb megújuló termelésnek volt köszönhető – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal áprilisi villamosenergia-piaci jelentéséből.
Nőtt a rossz hitelek száma Amerikában
Az amerikai bankok profitja 22,2 százalékkal csökkent az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest - áll az amerikai szövetségi betétbiztosítási társaság (FDIC) jelentésében.
CIB Bank ügyfelek nagy napja, pénzt kapnak vissza
Az MNB 10 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a CIB Bankra és kötelezte közel 58 millió forint jogtalanul felszámított díj visszatérítésére is ügyfelei számára. A bank megsértette a kamat, díj és egyéb költség vagy feltétel pénzügyi szolgáltatásra irányuló szerződésben való egyértelmű meghatározására vonatkozó jogszabályi rendelkezést, mivel hitelkártyáinál a hitelkereten felül további összeg lehívását engedélyezte, amely lehetőségről azonban nem tájékoztatta az ügyfeleket.
Putyin olyan kokit kapott az amerikaiaktól, ami még nekik is fáj
Lejárt az amerikai pénzügyminisztérium általános engedélye, amely a szankciók ellenére lehetővé tette Oroszország külföldi adósságainak visszafizetését; a minisztérium bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani a márciusban kiadott dokumentum érvényességi idejét.