Gazdaság
Újabb jelzés érkezett, hogy tovább drágulnak az élelmiszerek
Nem számít sok jóra a német mezőgazdasági és élelmezési miniszter.
Különadó: komoly díjemelés jöhet ezeknél a szolgáltatóknál is
A kormány extraprofit adókról szóló rendelete kiemelten érinti a távközlési szektort; az alacsony árbevételi küszöbhatár miatt az adó nagy terhet ró a kisebb cégekre is és jelentős vágást ejthet a nagyobbak nyereségén. Könnyen előfordulhat, hogy a szolgáltatók – élve az általános szerződési feltételekben meghatározott jogukkal – jelentősebb díjemelésre kényszerülnek – véli a Niveus Consulting Group.
Hónapok óta szenved a járműipar
Mindeközben 3,1 százalékkal nőtt az ipari termelés áprilisban.
Jó évet vártak a horvát szállodások, most viszont állami segítséget kérnek
Idén bevételnövekedésre számítanak a horvát szállodások, de lényegesen magasabbak lesznek a költségeik is, ami lassítja a beruházásokat, ezért állami beavatkozást várnak - hívták fel a figyelmet a Horvát Idegenforgalmi Közösség (HUT sajtótájékoztatóján.
Nincs már ingyen kenyér, a cégek át fogják hárítani az extraadót a vevőkre
Az extraprofit-adó nagy megdöbbenést keltett a magyar gazdasági élet szereplői között, sokak szerint jelentős áremelkedéshez és egyes beruházások elhalasztásához vezet az új sarc. A gazdaságfejlesztésért felelős miniszter szerint „… jobban kellene félnünk a recessziótól, mint az inflációtól”, illetve „nem számít arra, hogy az új adókat áthárítják a lakosságra”. Ezzel a GKI Gazdaságkutató Zrt. több szempontból sem ért egyet. A továbbiakban elemezzük az extraprofit adó súlyát ágazatonként és megbecsüljük a többlet adóból keletkező potenciális áremelkedés mértékét.
Hitelfelvétel és személyi kölcsön: a legfontosabb tudnivalók 2022-ben
A személyi kölcsön felvétele több esetben is indokolt lehet. Hosszú évekig gyűjtögetni, takarékoskodni jó ötletnek tűnik, azonban az inflációnak köszönhetően egyre kevesebbet ér a megkeresett pénzünk. Másrészről manapság egyszerűbb hitelt igényelni és felvenni, mint korábban. Arról nem is beszélve, hogy nem feltétlenül szükséges bankot váltani és munkáltatói igazolást kérni a munkáltatótól. Ebben a bejegyzésben a személyi kölcsönnel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat vesszük górcső alá.
Az árfolyam-ingadozás még a háborúnál is jobban fáj a vállalkozásoknak
Az exportorientált vállalkozásokat segíti az erős euró.
Kína seftel az orosz olajjal
Kína megelőzte Németországot az orosz energia legnagyobb vásárlójaként az ukrajnai háború kezdete óta - közölte a finn Centre for Research on Energy and Clean Air független kutatócsoport.
Az olajháború még nem dőlt el, az oroszok az ázsiai országoknál kilincselnek fekete aranyukkal
India és más ázsiai országok egyre fontosabb olajbevételi forrást jelentenek Moszkva számára, miközben az Egyesült Államok erős nyomást gyakorol rájuk, hogy ne növeljék vásárlásaikat, mivel az Európai Unió és más szövetségesek az ukrajnai háború miatt elrendelt szankciókkal összhangban leállítják az Oroszországtól származó energiaimportot - áll az AP hírügynökség hétfői elemzésében.
Maradjanak az offshore lovagok
Rontaná a versenyképességet az európai uniós irányelv elfogadása a globális minimumadóról - mondta az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke.
Recesszió veszélyt hirdettek
A brit statisztikai hivatal (ONS) első becslése szerint csökkent a brit hazai össztermék (GDP) áprilisban. Ez a második olyan hónap egymás után, amelyben visszaesett a brit gazdaság teljesítménye, és londoni makrogazdasági elemzők szerint ez idei recesszió lehetőségét vetíti előre.
Majdnem 50 százalékkal nőttek a mezőgazdasági árak
Áprilisban átlagosan 45,7 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági termelői árak, mint egy évvel korábban, a márciusihoz képest 8,3 százalékponttal gyorsult a drágulás üteme - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
Belehúztak a családi vállalkozások
Évről évre egyre több hazai társas vállalkozás lépi át az egy milliárd forintos éves árbevételi határt, de közülük is kiemelkednek a családi vállalkozások. Mára már minden ötödik „milliárdos” vállalkozás tagjai vagy ügyvezetői között családi kapcsolat azonosítható.
Hogyan legyél művész vállalkozó?
A kreatívipari, művészeti kisvállalkozások sikeres piacra lépésével, fenntartásával és megújításával kapcsolatos legfontosabb és legfrissebb tudnivalókat osztja meg a vállalkozókkal az ingyenesen elérhető Start Up Guide – üzleti tanácsok induló kreatívipari vállalkozók számára. Az új trendekre reagálva a tudásanyag kitér a fintech pénzügyi megoldásokra és az ezeket megalapozó blockchain technológiákra, különös tekintettel a hazánkban is piacot szerző NFT-re.
Meglepetés, csökkent az áruszállítás
Az előző évi, alacsony bázishoz képest a helyközi személyszállítás teljesítménye erőteljesen nőtt az idei első negyedévben, az áruszállításé csökkent, ugyanakkor mindkettő elmaradt a járvány előtti szinttől - állapította meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a szállítási teljesítményeket értékelve.
Bennfentes kereskedelem történt az EST MEDIÁNÁL
A bírságösszeg meghatározásánál a jegybank figyelembe vette, hogy az ilyen típusú jogszabálysértésnek különösen nagy a jelentősége.
30 százalékos áremelést akarnak a közétkeztetők
Optimálisan 30 százalékos áremelést szeretnének a közétkeztetésben részt vevő cégek ősztől - írja a Világgazdaság című újság a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége közlésére hivatkozva.
Kihívást lát a jövőben a Budapest Alapkezelő
Pintér András szerint kettős kihívással nézünk szembe.
Extraprofit-különadók: itt vannak a részletek
14 területen emelkednek az adók és illetékek.
Két fontos nap is lesz a következő héten
Ipari és építőipari adatok jelennek meg a következő héten, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris tanácsa pedig kamatdöntő ülésről készült jegyzőkönyvet tesz közzé.
Hogy működik ma egy bankkártyacsalás és mit lehet tenni ellene?
Segítség lehet az egyszer használatos kártyaszám.
Hozzányúlnak a stratégiai olajkészlethez
Ausztriához hasonlóan Magyarország is elérhetővé teszi stratégiai tartalékainak egy részét belföldi felhasználásra.
Varga Mihály beszélt a katáról
A pénzügyminiszter szerint céljuk a visszaélések felszámolása.
Kiderült, mivel szeretnek fizetni a magyarok külföldön
A világjárvány visszaszorulásával a magyarok újra szívesen töltik szabadságukat határainkon kívül, legyen szó akár hosszabb nyaralásról vagy egy hétvégi városlátogató útról. Ezeken az utazásokon pedig készpénz helyett előszeretettel használják bankkártyájukat, okostelefonjukat vagy okosórájukat fizetésre – derül ki a Visa megbízásából nyolc közép- és kelet-európai országban – köztük Magyarországon is – készült tanulmány megállapításaiból.
Jön a sokk: százezrek szembesülhetnek magasabb törlesztőrészletekkel
Jelentősen megnőnek a meglévő, változó kamatozású lakáshitellel rendelkező családok terhei a kamatstop után. Ugyan döntés még nem született róla, a jelenlegi piaci információk szerint június 30. után csak a rászorulók kölcsönkamatai állnak majd védelem alatt, így rengeteg adósra szakad majd rá jóval magasabb törlesztőrészlet.
Jó hír jött: ezt a gyümölcsöt nem verte el a vihar
Az elmúlt hetek esős-viharos időjárása nem okozott jelentős kárt a meggyültetvényekben - közölte a FruitVeB.
Lecsökkent a munkavállalók elkötelezettsége munkaadójuk iránt, külföldi munkaerőre van szükség
Gyökeresen megváltozott a hazai munkaerőpiac a járványidőszakhoz képest. A pandémia elején kiemelkedően magas volt a munkavállalók elkötelezettsége munkaadójuk iránt, míg ez mára drasztikusan lecsökkent. Mindemellett pedig a munkaerőhiány soha nem látott szintre ugrott egyes szektorokban. A termelőcégeknél már egyre nagyobb szükség van külföldi munkaerőre is a vevői megrendelések teljesítése érdekében – hangozott el a WHC Csoport főtámogatásával megrendezett HR Fest szakmai rendezvényen.
Maradnak a lakáscélú támogatások és kedvezmények
Bár az eredeti terv szerint az év közepéig lehetett igényelni a falusi csokot, a határidő legalább az év végéig kitolódik. Ez pedig további lökést adhat az érintett kistelepülések lakáspiacának.
Drasztikusan csökkent a személyi hitelek kereslete
A személyi hiteleknél a kamatok emelkedése mellett az infláció megjelenése is visszafogja a hitelkeresletet. Az idén áprilisban folyósított 43,66 milliárd forintnyi személyi kölcsön közel 5 milliárd forinttal kisebb összeg, mint amit egy hónappal korábban felvettek a magyar háztartások.
Szenved a német építőipar
A felmérések több mint harminc éves története során nem volt tapasztalható olyan súlyos építőanyaghiány Németországban, mint manapság a müncheni ifo gazdaságkutató intézet által publikált jelentése alapján.
Fotó - megnyílt az első közúti híd Oroszország és Kína között
Megindították a teherforgalmat pénteken az Oroszország és Kína között az Amur folyón átívelő első közúti hídon, Blagovescsenszk és Hejhe között.
Kitört a háború a Ryanair és a magyar kormány között
Ahogy várható volt a légitársaságok a repülőjegyadót arcizomrándulás nélkül áthárítják az utasokra. A Ryanair ezt már meg is tette és erről e-mailben értesítette utasait.
Nagyot ugrott a vendéglátás forgalma
Kétszámjegyű infláció várható a vendéglátás területén.
Hatalmasat pünkösdöltünk
A pünkösdi hosszú hétvége a húsvét napjainak teljesítményét is felülmúlta, a vendégéjszakák száma 76 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor. Összesen 240 ezer vendég mintegy 450 ezer vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken. A legtöbben a Balaton, a Mátra-Bükk, Debrecen és térségét keresték fel. Sokan érkeztek külföldről is, leginkább a fővárosba.
Az ország fele építkezik, vagy felújít
Magyarországon a lakosság 48 százaléka tervez, illetve végez az idén építkezést vagy felújítást, a legtöbben a munkálatok drágulásától, illetve elhúzódásától tartanak - mondta az újHÁZ Centrum vezérigazgatója az építőanyag-kereskedelmi hálózat tavaszi Trendriportját ismertető sajtótájékoztatón.
Több mint 50 milliárd forintos veszteséget termelt tavaly a Magyar Nemzeti Bank
Miután a jegybank 2013 óta folyamatosan nyereséges volt, tavalyi eredménye 57,1 milliárd forint veszteséget mutatott - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) éves jelentésében honlapján.
Székelyföldön vagy Romániában készül a Csíki Csipsz, életbevágó kérdés
A román hatóság leállíttatta a Csíki Csipsz 33 termékének a gyártását és forgalmazását, mert a csomagoláson a gyártó címénél Székelyföld szerepel Románia helyett - közölte Facebook-oldalán a gyártó, a csíkszentsimoni Pityóka Gyár Srl.
Jön a 14. havi nyugdíj
Lengyelországban idén is kifizetik a minimálnyugdíjjal egyenlő, vagyis 115 300 forintnak megfelelő összegű 14. havi nyugdíjat, az erről szóló törvényt jóváhagyta a szenátus.
A magyar cégeknek is dönteni kell, elindult a deglobalizáció
A globális vállalatok egy jelentős csoportja szerint Oroszország évekre befektetési tabutéma lehet majd, és hogy közülük sokan soha többet nem üzletelnek többé a Putyin-rezsimmel. Egyes cégek szerint azonban az ördög a részletekben rejlik. A legutóbbi Elemzői Felmérésükben az oroszországi kivonulás hosszú távú költségeit vizsgálták a Fidelity szakértői.
Ki, mit várhat a jövő évi költségvetéstől, a háztartási alkalmazottaknak jön a regisztrációs díj
2022. június 7-én benyújtották a 2023. évi központi költségvetéséről szóló T/152. számú törvényjavaslatot, amelynek két prioritása, hogy biztosítsa egyrészt a Honvédelmi és a Rezsivédelmi Alaphoz másrészt a magyar gazdaság fejlesztéséhez, valamint a családtámogatások és nyugdíjak védelméhez szükséges forrásokat. Ezt szem előtt tartva a kormány 2023-ban a Rezsivédelmi Alap céljaira 670 milliárd forintot tervez fordítani, míg a Honvédelmi Alap kerete 842 milliárd forintot tesz ki. A családpolitikai kiadások, adókedvezmények együttes összege pedig 3225 milliárd forint, ami a 2022-es kiadáshoz képest 450 milliárd forint növekedést jelent.
Rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája”, miközben egyre több az éhező
Új rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája" elérve a 1,8 billió dollárt idén, ám mindez inkább az árak és a szállítás drágulásának köszönhető, mint a mennyiségi bővülésnek – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új jelentésében.
Tovább hízott a költségvetési hiány
Május végén az államháztartás központi alrendszere 2737 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Hárommillió forint fölött a vállalatvezetői fizetések
Ma már bruttó hárommillió forint felett keresnek a gyárigazgatók a Wyser kutatása szerint, de kétmillió közelében van a műszaki igazgatók fizetése is. A felmérés alapján a gyártás-termelésben azonban egyáltalán nem az alapbér a legfontosabb, a vezetőket számos tényező befolyásolja a munkahelyváltásban. Sokan szívesen dolgoznának vidéken, kedvelik az európai és a magyar tulajdonú cégeket, illetve akár multiktól is elcsábíthatóak egy kedvező ajánlattal.
Újabb rekord: már az erősödő turizmus is felfele hajtja a budapesti albérletárakat
Újabb rekordot döntött a budapesti bérleti díjak emelkedése májusban – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. Az immár menetrendszerű bérletidíj-növekedés eredményeként egy kiadó lakásért átlagosan 172 ezer forintot kértek a múlt hónapban, ami már meghaladja a koronavírus-járvány előtti szintet.
Stagnál a kötelező biztosítások díja
Az idei első negyedévben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás átlagos állománydíja 46 ezer forint volt, ami csak minimális mértékben tér el 2021 azonos időszakához képest – derül ki az MNB friss negyedéves KGFB-indexéből. A fővárosi átlagdíjak 5 százalékkal mérséklődtek, a fővároson kívül tapasztalt 3 százalékos növekedés ezt azonban szinte teljesen ellensúlyozta. A kárráfordítások eközben egy év alatt 20 százalékkal nőttek, így tovább zárult a díj-kár olló.
Magához tért a magyarországi turizmus
A vendégéjszakák száma 2021 áprilisához képest közel hétszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 28 százalékkal csökkent.
2023-tól megszűnik a kkv-k iparűzésiadó-kedvezménye
A jövő évi költségvetési törvényjavaslat megvédi a rezsicsökkentést, a kormány 670 milliárd forintos alapot hoz létre annak érdekében, hogy a lakosság és a családok ne fizessenek többet gázra és villamos energiára - mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Hír TV műsorában.
Bennfentes információ, mire számíthatnak hóvégén az adósok a kamatstop után
Jelentősen megnőnek a meglévő, változó kamatozású lakáshitellel rendelkező családok terhei a kamatstop után. Ugyan döntés még nem született róla, a jelenlegi piaci információk szerint június 30. után csak a rászorulók kölcsönkamatai állnak majd védelem alatt, így rengeteg adósra szakad majd rá jóval magasabb törlesztőrészlet. Vincze Krisztián, a GV Hitelközpont országos hitelközvetítő hálózat ügyvezető tulajdonosa arról beszélt, az a ritka élethelyzet állt elő, hogy érdemes a hiteleket fix kamatozásúra cserélni.