Gazdaság
Orbán Viktor már hét szűk esztendőről beszél
Bár a miniszterelnök szerint együtt sikerülhet meghosszabbítani a jó éveket.
Pár napig bárki kipróbálhatja, milyen kasszamentes üzletben vásárolni
A Mastercard bemutatta a hazai piacon is innovatív, mesterséges intelligencia alapú technológiával felszerelt, mobil pénztármentes üzletet, amelynek elindulását támogatta.
Ádáz harc folyik a forint gyengülése ellen
A múlt hetinél 200 bázisponttal magasabb, 9,75 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betétet csütörtöki aukciójára a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Lépett a hatóság: több ezer feketén foglalkoztatott jogviszonya rendeződött
A kapcsolódó törvénymódosítás tavaly tavaszi elfogadása óta egészen pontosan 7115 be nem jelentett foglalkoztatottnak rendeződött a jogviszonya a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság hathatós közreműködésével.
Az infláció sem fogja vissza a magyarországi turizmust
A vendégéjszakák száma 2021 májusához képest két és félszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 32 százalékkal csökkent.
Rákattantak a magyarok a SZÉP-kártyára
Rekordmértékű, 31 százalékos növekedést ért el az első félévben a K&H SZÉP-kártya felhasználás a tavalyi év azonos időszakához képest: az élelmiszervásárlás, az alszámlák közötti átjárhatóság és az elfogadóhelyek számának bővülése járult hozzá leginkább a juttatás intenzív használatához. A következő hónapokban is folytatódhat a növekedés, hiszen jellemzően júliusban és augusztusban a legnagyobb a SZÉP-kártya forgalom, a nyári szabadságoknak köszönhetően.
Majd egy év után újra pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg
Elsősorban az energiaárak emelkedése miatt 2021 júliusa óta negatív a külkereskedelmi mérleg, ami egy olyan nyitott gazdaságban, mint a magyar komoly kárt okoz.
Még sokáig fájni fog az ukrajnai háború Magyarországnak
Felemészti a közép- és kelet-európai gazdaságok ellenállóképességét az ukrajnai háború és a globális infláció a bécsi WIIW gazdaságkutató intézet nyári prognózisa szerint.
Nagyot lökött a boltok forgalmán az árstop és a kormány pénzszórása
A várakozásokhoz közeli mértékben a nyers adat szerint 12 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 11,1 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakihoz képest, míg az árbevétel az magas infláció miatt 25,3 százalékkal 1437,7 milliárd forintra ugrott.
Rém izgalmasan alakult a villamosenergia termelése és fogyasztása Európában
Az éves villamos energia termék ára 19 százalékkal emelkedett a német tőzsdén.
Véget érhet a chipmizéria
Májusban a félvezetők globális értékesítése 18 százalékkal, 51,82 milliárd dollárra nőtt éves összevetésben a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szövetség, a SIA adatai szerint.
Veszik a traktorokat, mint a cukrot
Az idei első félévben 2425 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ez több mint 48 százalékkal haladta meg az előző év első hat hónapjában regisztrált 1633-as értéket. Ugyanebben az időszakban 736-ról 1041-re emelkedett az eladott új mezőgazdasági pótkocsik száma, ami 41 százalékos növekedést jelent.
Fejenként legalább 300 ezer forintot szánnak külföldi nyaralásra a magyarok
Egy friss felmérés szerint idén már megközelíti a külföldi nyaralást tervezők száma a 2019-es szintet.
Pusztító szárazság a földeken - milyen segítséget kaphatnak a magyar gazdák?
A kialakult helyzetben az agrártárca minden lehetséges eszközzel támogatja a termelőket, akiknek többek között az agrárkár-enyhítési rendszer és az aszálybiztosítás jelenthet segítséget.
Szépen teljesít a magyar ipar a legfrissebb adatok szerint
2022 májusában az ipari termelés volumene 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Őrület, ami a hazai benzinkutakon történik
Májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 12, naptárhatástól megtisztítva 11,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ezen belül 37,5 százalékkal emelkedett a kutak értékesítése - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az ukrán háború kezdete óta nem volt ilyen alacsony az olaj ára
Róka fogta csuka helyzetben a világ. Ha recesszióba zuhan a világgazdaság, akkor az olajkereslet is oly mértékben visszaesik, hogy a fekete arany ára padlót fog.
Döbbenet, a magyar vállalkozók a legbizakodóbbak Európában
A növekvő infláció és a kamatemelések miatt a fizetési problémák növekedésére számít a magyar cégvezetők több, mint 70 százaléka. A hazai vállalkozók ugyanakkor sokkal erősebbnek érzik magukat, mint európai társaik és nagyobb arányban is tettek félre forrásokat, hogy fedezni tudják a várva várt növekedést, vagy éppen a nem várt problémákat – derül ki az Intrum 2022-es Európai Fizetési Jelentéséből (EPR). A felmérés szerint az európai cégek nem érzik magukat felkészültnek az infláció okozta nemfizetési kockázatok kezelésére – és ez alól a magyar vállalkozások sem kivételek.
Az olcsó forint miatt tarolhatnak a külföldi ingatlanbefektetők, egyre nő is a számuk
Az árfolyamváltozások miatt az euróban fizető külföldi vevők számára néhány hónap alatt 10 százalékkal csökkent a magyarországi ingatlanok ára. Emiatt a külföldi érdeklődők száma egy hónap alatt 30 százalékkal nőtt.
A korrupció felszámolása Ukrajna európai újjáépítésének feltétele
A korrupció elleni szigorú küzdelem ígéretével zárult Svájcban az ukrajnai újjáépítési konferencia, amelyen a kijevi kormány és az adományozó országok, nemzetközi szervezetek és pénzügyi intézmények képviselői megállapodtak hét alapelvben.
Nagy bünti vár azokra a cégekre, amelyek késnek a beszámolóval
A kettős könyvvitelt vezető, cégjegyzékbe bejegyzett vállalkozó köteles a jóváhagyásra jogosult testület által elfogadott beszámolót az adott üzleti év mérlegfordulónapját követő ötödik hónap utolsó napjáig (naptári évvel megegyező üzleti év esetén tárgyhót követő május 31-ig) letétbe helyezni. Amennyiben a Társaság esetében kötelező a könyvvizsgálat akkor a könyvvizsgálói záradékot vagy a záradék megadásának elutasítását is tartalmazó független könyvvizsgálói jelentést is letétbe kell helyezni. A beszámolót ugyanolyan formában és tartalommal (szövegezésben) szükséges letétbe helyezni, mint amelynek alapján a könyvvizsgáló a beszámolót felülvizsgálta –hívja fel a figyelmet Gulyás Gábor, az International Consulting Team Audit Kft. vezető könyvvizsgálója.
A válság ellenére is nőtt az euróövezet gazdasága
Lassult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének kedden ismertetett végleges adatai szerint.
Pozitív jeleket ad az orosz gazdaság
Az orosz szolgáltatási szektor beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51,7 pontra erősödött júniusban a májusi 48,5 pontról.
Na már csak ez hiányzott, sztrájk a norvég olajiparban
Norvégiában sztrájkba lépett az olaj- és gázipari dolgozók egy része, akik béremelést követelnek a magas infláció miatt.
Gödör aljára ért a forint, ilyen sem volt még
Történelmi mélypontra került a forint az euróval, a dollárral és a frankkal szemben kedden 10 óra után néhány perccel.
Maradjon a lakásfelújítás állami támogatása
A dömpingszerű megrendelési hullám elkerülése és az ingatlanok műszaki állapotának javítása érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) azt javasolja a kormánynak, hogy az év végéig érvényes lakásfelújítási állami támogatási lehetőséget határozatlan időre hosszabbítsák meg - közölte az ÉVOSZ.
Bekövetkezett a régen várt pillanat
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján kiemelkedő eredménnyel zárt a nyár első hónapja. Júniusban a belföldi vendégéjszakák száma 15 százalékkal meghaladta a 2019-es rekord évet.
Feltámadt a kínai gazdaság
Lendületesen növekedett a kínai szolgáltatóipar teljesítménye júniusban, miután a kínai hatóságok feloldották a koronavírus-járvány legutóbbi hullámának megfékezésére alkalmazott, gazdaságbénító korlátozások jelentős részét.
Mennyi tartalék földgáz van Európában?
Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) május havi földgázpiaci riportja, amelyből kiderül, hogy az Európai Unióban a májusban betárolt gáz mennyisége 10 százalékponttal volt magasabb, mint egy éve. Magyarországon pedig összesen 48 százalékkal nőtt a betárolt mennyiség az előző hónapban, a tavalyi év azonos időszakához képest. A régió tárolóiban májusban Ausztriát és Romániát kivéve alacsonyabb volt a havi záró készletszint, mint a megelőző év azonos időszakában.
Az inflációnál kisebb béremeléseket akar a kormány?
Megdöbbentek a szakszervezetek Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter bejelentésén, miszerint inflációs időkben az ár-bér spirál kialakulását a bérek visszafogásával kell megakadályozni. Ez veszélyes üzenet a kormánytól, főként a minimálbér tárgyalások előtt – véli a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
Soha nem látott mértékben adósodunk el ismét
Májusban 153,9 milliárd forintnyi, korábban soha nem látott volumenű lakáshitelt folyósítottak a bankok. Az elmúlt időszakban hónapról-hónapra nő az új szerződéses volumen. Áprilisban 144,8, márciusban 136,7 milliárd forint volt az egy hónap alatt kihelyezett összeg.
Magyarország és Budapest hatalmasat ugrott előre a nemzetközi konferenciaturizmus ranglistáján
Magyarország 9 helyet javítva a 27., Budapest 13 pozíciót előbbre lépve a 17. helyezést érte el a nemzetközi üzleti eseményeket összegyűjtő Union of International Associations (UIA) világranglistáján.
Miért akció fun a magyar?
Magyarországot is magába foglaló régiós felmérés készült a Publicis Groupe megbízásából arról, hogyan változnak az emberek fogyasztási szokásai az erősödő inflációs környezet hatására az egyik leggyakrabban vásárolt kategóriában, a fogyasztói csomagolt áruk (CPG) kategóriájában. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy a magyarok érzékenysége a legszembetűnőbb, nagyobb arányban állítják le a költekezésüket, mint például a csehek, akik az infláció ellenére is költenek. A szlovákok és a lengyelek szintén inkább a “magyar trendhez” zárkóznak fel. Általánosan mindegyik országra igaznak bizonyult, hogy az éttermi, szórakozási kiadásaikról mondanak le legkönnyebben a fogyasztók, a gyógyszerekhez, vitaminokhoz és a kávéhoz viszont erősen ragaszkodnak.
Hogyan mentsük meg a nemfizető vevő áfa tartozását?
Bizonyos esetekben az elévült időszakra eső behajthatatlan követelések áfája is visszakérhető, és nem kell feltétlenül lemondani az ellenőrzéssel lezárt időszak miatt „beragadt” áfaösszegekről sem – hívja fel a figyelmet a K-X Consulting.
Lengyelország is extraprofit adóra készül, de ők ott, ahol valóban van extraprofit
Lengyelország fontolóra veheti a túl alacsony betéti kamatokból származó banki extraprofitra kivetett különadó bevezetését, ha a bankok nem hajlandóak "szilárd" szintre emelni a betéti kamatokat - mondta Jaroslaw Kaczynski, a PiS kormánypárt vezetője a választókkal tartott találkozón.
Trehány munka az extraprofit adó rendelet?
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint az extraprofit adókról szóló kormányrendeletet több helyen módosítani kellene.
A befektetők szerint nincs meg az ellenszere az energiaválságnak
Az elemzői várakozásoknál is jelentősebben romlott júliusban a befektetői hangulat az euróövezetben a frankfurti Sentix gazdaságkutató intézet hétfőn közölt felmérése szerint.
Egyre nagyobb a szakadék a vállalkozók és a politikusok gazdasági optimizmusa között
Tovább mérséklődött a kkv-k következő egy évre vonatkozó várakozása a K&H kkv bizalmi index 2022 második negyedéves eredményei alapján. A mutató jelenleg 3 ponton áll, mivel újabb 2 pontot süllyedt az előző negyedévben látott 6 pontos esés után. Ennek oka, hogy a 300 millió forint éves árbevételt meghaladó középvállalkozások várakozásai esetében nagyobb mértékű visszaesés történt, míg a mikro- és kisvállalkozások esetében inkább kivárás tapasztalható.
Horvátország beelőzte Olaszországot a magyaroknál
Az utasbiztosítások közel kétharmada tengerparti nyaralásra szólt júniusban. A magyarok legnépszerűbb úti célja Horvátország, Olaszország a második helyre szorult vissza, a harmadik Görögország - derül ki a Bank360.hu adataiból.
Betett a koronavírus a Teslának
A Tesla amerikai elektromos járműgyártó az első negyedévhez képest a második negyedévben 18 százalékkal kevesebb, 254 ezer 695 autót adott el - áll a cég hétvégi közleményében.
Tele van meglepetéssel a német külkereskedelem állapota
Májusban csökkent a német export és nőtt az import, a külkereskedelmi mérleg hiánya 1 milliárd euró lett, szemben a megelőző havi 3 milliárd eurós többlettel.
Szenzáció, Európában élre tört a magyar napenergia-termelés
2021-ben az előző évhez képest 4,3 százalékkal emelkedett az Európai Unió 27 tagállamának (EU-27) aggregált villamosenergia-fogyasztása, ami csaknem megegyezett a 2019-es volumennel. Az EU-27 villamosenergia-termelése is hasonló ütemben nőtt, de nem haladta meg a 2017–2019-es évekre jellemző termelési szintet.
Dübörög a használt autó import
2022 első félévében a Datahouse adatai szerint 68 965 import használt személyautó került hazai forgalomba Magyarországon, ami a tavalyi hasonló időszakban regisztrált 62 836 darabhoz képest 9,8 százalékos növekedést jelent.
Nincs teltház a Balatonnál, talán Horvátországban nyaralnak a törzsvendégek
Az első fél évben 5,7 millió turista látogatott Horvátországba és 24,7 millió vendégéjszakát töltöttek el, a vendégek száma 120 százalékkal, a vendégéjszakák száma 107 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban - közölte vasárnap a Jutarnji List című napilap a horvát Turisztikai Szövetség (TZ) adataira hivatkozva.
A németek a legrosszabbra készülnek az orosz gázellátást illetően
Egy új illeték bevezetésével egyenlően, az összes fogyasztóra szétterítve kellene elosztani az orosz földgázszállítások csökkenése és esetleges teljes kiesése miatt keletkező költségeket Németországban - javasolja a szövetségi kormány hétvégi sajtójelentések szerint.
Vége az ingatlanbiznisz aranykorának
A lakáspiaci kilátások 2021 végén tetőztek, az idei első negyedévben romlottak, s ez az elbizonytalanodás a második negyedévben is csak vidéken oldódott kissé. Összességében gyengültek az ingatlanos szakma áremelkedési várakozásai.
Energiaközösségek létrehozását javasolja Magyarország egyik legerősebb klímavédelmi szervezete
Az energiatermelés közelebb kerül a fogyasztóhoz.
Negyedmillió forint lapul a magyarok zsebében nyaralásra
Az egy évvel korábbinál jóval többen mennének nyaralni belföldre vagy külföldre az idén. Az idén közel 250 ezer forintot költenének a vakációra átlagosan a nyaralást tervezők - derül ki a K&H biztos jövő felméréséből. Ez az összeg lényegében megegyezik a pandémia előtti szinttel.