Gazdaság
Amióta feljegyzik az árakat, ilyen még nem történt
A nyilvántartások 1962-es kezdete óta a legnagyobb mértékben emelkedtek éves bázison áprilisban a nagykereskedelmi árak Németországban a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis jelentése alapján.
Kína újra nyögi a járvány bénító hatásait
Visszaesett a kínai ipari termelés, és gyorsul a kiskereskedelmi forgalom zsugorodása áprilisban a koronavírus-járvány megfékezésére alkalmazott lezárások gazdaságbénító hatásai miatt.
Egyhelyben topogás helyett gyors alkalmazkodás – 2. rész
Szállítmányozási vállalatvezetőként és tulajdonosként sokszor kerülünk olyan helyzetbe, hogy megbízóink a stratégiai döntéseikbe is beavatnak bennünket. Ez a covid miatti és a mostani háborús helyzetben még inkább így van. A logisztikai szektor „régi motorosaként” nap mint nap harcolunk az elemekkel, hogy a megszokott színvonalon teljesítsünk, közben közelről látjuk, ahogy a különböző piaci szereplők reagálnak a jelenlegi helyzetre.
Mit hozhat a nyár a belvárosi ingatlanpiacon?
Már szinte szokásos, hogy minden latolgatás, összefoglalás, elemzés azzal indul, hogy sorraveszi a nehézségeket. A Covid 2 éve után 2022-t az orosz-ukrán konfliktus árnyékolta be, miközben a világ egyre inkább felkészült a nyitásra.
A magyar földeken is meglátszik a háború
Lassan befejeződnek a tavaszi mezőgazdasági munkák. A háború miatt egyes növényekből többet ültettek.
Brutálisan megdrágultak a lakáshitelek
A 10 százalékot közelítő infláció nyomában sincs annak, amennyivel egy év alatt a lakáshitelek drágultak. Az újabb kamatemelések hatására egy húszmilliós kölcsönnek már több mint 30 százalékkal magasabb a törlesztőrészlete, mint tavaly májusban – számolta ki a Bank360.hu.
Fontos adózási határidő közeleg
Még hat napig ajánlhatóak fel az egy százalékok.
Egyetlen izgalmas nap lesz a jövő héten
Csaknem üres a jövő heti statisztikai tájékoztatási naptár.
Putyinnal még tárgyalni is felesleges
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint jelenleg nem lenne sok értelme a tárgyalásnak az orosz elnökkel.
Az inflációnál is jobban emelkednek az albérletárak
A bérleti díjak áprilisban tovább nőttek, és elérték a koronavírus-válság előtti szintet – állapítja meg legfrissebb fővárosi albérletpiaci elemzésében a Rentingo.com. Két éve nem volt ilyen drága a lakásbérlés Budapesten, márciushoz képest 4,5, az előző év azonos időszakához képest pedig 15,4 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak, így a múlt hónapban átlagosan havi 165 ezer forintot kértek a fővárosi bérbeadók kiadó lakásukért. Az albérletárak alja, a piac fordulópontja tavaly márciusban volt, azóta az inflációt is túlszárnyalja a lakbérek növekedése – hívja fel a figyelmet a közösségi albérletkereső platform.
Újra járnak étterembe a magyarok
Egy március‐áprilisi kutatásból kiderül, hogy mennyire változtak meg az éttermezés és az étel házhoz szállítás szokásai a koronavírus‐járvány lezajlása után, illetve egy évvel az éttermek újranyitását követően.
Gyorsan bosszút álltak az oroszok
Szombattól leállítják az áramexportot Finnországba, válaszul a finnek NATO-csatlakozási szándékára.
Lassabban emel az MNB – kevésbé ugrik a törlesztőrészlet
Az MNB leáll az agresszív kamatemeléssel az infláció elleni harcban – jelentette be a jegybank alelnöke. Egy friss értékelés szerint ez reményt adhat a lakásvásárlásban gondolkodóknak – a bankok ügyfelekért folytatott versenye miatt moderáltabban emelkedhetnek a következő időszakban a lakáshitel kamatok.
A lengyelek lehagytak minket, ha az inflációt nézzük
Lengyelországban gyorsult a fogyasztói árak éves emelkedése áprilisban, de lassult havi összevetésben.
Rohamosan romlik a japán-orosz viszony
Nem vesznek több orosz olajat.
Eldőlt: ők lesznek az ötödik Orbán-kormány miniszterei
A miniszterelnök lezárta kormányalakítási tárgyalásait, hivatalos a névsor.
Elismerésre méltón harcol a válsággal az euróövezeti ipar
Márciusban a vártnál kevésbé csökkent az euróövezet ipari termelése az előző havihoz képest az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatai alapján.
1 milliárd dollár a vesztesége az Emiratesnek, ettől még bátran repülhetünk velük Dubajba
A számok robusztus fellendülést mutatnak az összes üzletágban.
Nincs annyi arany a piacon, amit ne vennének meg
Az arany ára túl a csúcsokon, de a kereslet továbbra is nagy.
Egyszerűbbé vált a társasházi parkolóhelyek értékesítése
Két héttel ezelőtt, szinte észrevétlenül született meg az a jogszabálymódosítás, amelynek révén megoldódhat az ingatlanpiac egyik „slágerproblémája”, a társasházban lévő gépkocsibeállók értékesítésének bonyolult folyamata.
Az építőiparnak márciusban nem sikerült megismételnie a februári csúcsot
Egy év alatt 10,5 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 5,7 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.
Nincs vége a rekordinflációnak, a második negyedév még rosszabb lesz
Az eurózónában rekordokat dönt az infláció, de a legrosszabb még hátra van. A fogyasztói árindex az egyre valószínűbb szankciós szigorítások fényében várhatóan a második negyedévben tetőzik – állítják legújabb elemzésükben az Allianz Trade elemzői. A szakértők arra számítanak, hogy az infláció az eurózónában 6,5 százalék lesz idén és 2,5 százalék 2023-ban. Magyarország esetében várakozásaik szerint 2022-ben akár 10 százalék, míg 2023-ban 5 százalék feletti inflációra lehet számítani.
A tavalyi ingatlanár boom után az idén reálértékben csökkenés várható
Éves szinten forgalombővülés, valamint a lakásárak kitartó emelkedése jellemezte 2021-ben a magyarországi lakáspiacot, derül ki a KSH és az MNB friss statisztikáiból. Az előzetes adatok alapján a magyarországi lakáspiac legnagyobb növekedését a fővárosi agglomeráció és a Pest megyei családi házak könyvelhették el. Az egész évben megfigyelhető áremelkedés hatására a IV. negyedévben a magyarországi lakásárindex érte el európai összehasonlításban, 2015-höz mérve a legmagasabb, 216,8 százalékos értéket.
A németek nagyon dolgoznak azért, hogy elfelejthessék az orosz földgázt
Németország a vártnál korábban, 2024 helyett már 2022-2023 telén függetlenné válhat az orosz földgáztól Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter szerint.
A magyar gazdáknak jól jöhet az élelmiszerárak drágulása
A Világbank áprilisi jelentése számottevő élelmiszer-áremelkedést jelez előre erre az évre. A K&H szakértője szerint ennek a fő oka elsősorban az energiaárak emelkedése és a fenntarthatósági célkitűzésekkel járó többletköltségek, nem az ukrajnai konfliktus. Ez utóbbi főként a gabonakészletek kiesése miatt jelent majd gondot, de a hatása jövőre lesz érzékelhető.
A panel lakások nagyon mennek
Az elmúlt 10 év második legerősebb évkezdése után csendesebb áprilist mutatnak az elmúlt hónap értékesítési adatai az ingatlanpiacon. A Duna House becslése szerint 11 911 adásvétel bonyolódott hazánkban, ez tavaly áprilishoz hasonlítva 12 százalékos csökkenésnek felel meg, míg az idei márciushoz képest 18 százalékos visszaesést mutat. A választásoknak köszönhető hónap eleji időszakos mérséklődés után a normális szintre rendeződött vissza a piac április második felében.
Elindultak felfelé a betéti kamatok, de még messze vannak az inflációtól
Ha nem is lihegnek még az infláció nyakába, messziről legalább már elkezdték követni a száguldó inflációt a betétek kamatai, amitől a lakosság is kedvet kapott valamelyest újra lekötni a pénzét. Ezzel egyelőre csak azt érik el a betétesek, hogy a bankban tartott pénzük nem veszít jobban az értékéből, mint eddig. A forintbetétek túlnyomó része azonban továbbra is szinte kamat nélkül értéktelenedik el egyre jobban a bankokban.
Nagyot nőtt a magyar gazdaság az első negyedévben az MNB becslése szerint
A magyar gazdaság növekedési képessége erős, az első negyedévi GDP-növekedés 8 százalék fölötti lehetett a jegybank adatai szerint, ebből kiindulva kedvezőek a kilátások, az egész évre 4 százalék körüli növekedés "benne van a magyar gazdaságban" - mondta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke szakmai konferencián Budapesten.
Kevesebbet többért, ez az új orosz energiaárazás
Márciusban több mint negyedével csökkent Németország energiahordozó-importja Oroszországból, de másfélszer annyit fizetett érte, mint egy évvel korábban - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal csütörtökön publikált jelentéséből.
Az ukrajnai háború már a brit gazdaság teljesítményét is visszavetette
A brit statisztikai hivatal (ONS) első becslése szerint csökkent a brit hazai össztermék (GDP) márciusban, és az idei első negyedévi növekedés is jelentősen lassult.
A magyar ipar egykori zászlóshajója süllyedni kezdett
Csődvédelmet kért a Tungsram, miután egyik banki hitelezője inkasszót nyújtott be a számláira; a társaság a csődvédelemmel a működő- és fizetőképességét akarja megőrizni - közölte a cég.
Nyerészkedők ellen készül jogszabály, cég esetében minimum háromnegyed millió forint lenne a bírság
A válsághelyzeteket tisztességtelen üzleti előnyszerzésre használó nyerészkedők megbírságolásáról dolgoztak ki Romániában jogszabályt, amelyet a bukaresti kormány első olvasatban tárgyalt.
Akadozni kezdett Ukrajnából a földgázszállítás
Egy nap alatt 25 százalékkal csökkent az Ukrajnán keresztül Németországba érkező orosz földgáz mennyisége, de a kiesést sikerült pótolni, és az ellátás biztosított - közölte az ágazatot felügyelő szövetségi hatóság (Bundesnetzagentur).
Putyin visszavágott, most már az energiafronton is háború van
Az orosz kormány 31 európai, amerikai és szingapúri energiaipari vállalatot sújtott ellenszankciókkal, köztük a Gazprom korábbi európai leányvállalatait, valamint kereskedőket és földalatti gáztárolók üzemeltetőit.
Home office a megoldás, drasztikusan drágultak az irodakialakítás költségei
Öt éves viszonylatban kétszeresére nőttek az irodák kialakítási költségei – derül ki a CBRE által publikált Fit-Out Cost Guide 2022 kiadványból. 2022-ben egy sztenderd iroda fizikai kialakítása négyzetméterenként 704 eurót igényel, egy prémium irodahelyiség esetén 1063 eurós, luxusiroda esetében pedig 1571 eurós költségvonzattal érdemes kalkulálni, amit az egyéb, nem beépülő költségek tovább növelnek.
Magyarországon keresztül menekül az ukrán gabona
Többszörösére növekedett áprilisban a Rail Cargo Logistics - Hungaria szervezésében vasúton továbbított ukrán gabona magyarországi tranzitforgalma az elmúlt év azonos időszakához képest - tájékoztatott a vállalat.
Ekkora gazdasági zuhanásra álmukban nem gondoltak az oroszok
Oroszországban csaknem 80 százalékkal zuhant az új autók eladása áprilisban.
Ez most bevágott a németeknek
Németországban áprilisban a fogyasztói árak 7,4 százalékkal emelkedtek éves szinten, ami 40 éve a legmagasabb inflációnak számít; márciusban 7,3 százalékos növekedést jegyeztek fel.
Mindjárt lejár az adóbevallási határidő
A bevallási határidő előtt másfél héttel már csaknem kétmillió alkalommal nézték meg az ügyfelek az szja-bevallási tervezetüket a NAV portálján, ami 333 ezerrel több, mint az elmúlt évben.
Módosult a nyilvános magyar álláspont olajembargó ügyben
A magyar kormány mindeddig teljesen elutasította a tervezett orosz olajembargót. Most annyiban módosult az álláspont, hogy lehet olajembargó, de az nem vonatkozhat a csővezetéken szállított energiára. A végeredmény Magyarország szempontjából ugyanaz, tehát ránk nem vonatkozna az embargó, mégis a kommunikációt tekintve a politikai-gazdasági elutasításból, technikai lett.
Hol szálltak el igazán az energiaárak?
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint az év negyedik hónapjában is Magyarországon voltak a legalacsonyabb energiaárak az EU-ban. A földgáz lakossági átlagára 2,79 eurócent/kWh volt, amely a felmérésben szereplő fővárosok között a legolcsóbb, a villamosenergia átlagára pedig a második legkedvezőbb Európában.
Kína is küzd az inflációval
Tovább gyorsult a fogyasztói árak emelkedésének üteme Kínában áprilisban az ország több részét sújtó járványhelyzet, valamint a nemzetközi árak emelkedésének hatásaira, miközben a termelői árak növekedése az elmúlt egy év legalacsonyabb szintjére mérséklődött.
Miért érezzük duplájának a drágulást?
A hivatalos inflációs adat szerint a fogyasztói árak áprilisban 9,5 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Ehhez képest a GKI, ezer háztartás körében végzett, reprezentatív felmérése szerint a lakosság 22 százalékos áremelkedést érzékelt.
Mivel fűtsünk, ha elzárják a gázt?
Én egy olyan lakásban nőttem fel, ahol cserépkályhában fával fűtöttünk. A pincében vágtam a fát, aztán egy nagy zsákba raktam és a hátamon felvittem az emeletre. Majd, amikor megjött a gázfűtés, akkor édesapám hetekig nem aludt, mert nem hitt abban, hogy az oroszok megbízható gázszállítók lesznek. Akkor tudott végre nyugodtan elaludni, amikor kitalálta, hogyha nem lesz gáz, akkor vesz egy mozgatható cserépkályhát és azzal fűt majd. Wagner Ernő, a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) elnöke gondolom ismeri ezeket a típusú félelmeket?
Nem szeretnek napra menni azok, akiknek vaj van a fején, csökken a cégvezetéstől eltiltottak száma
Három éve csökken a cégvezetéstől újonnan eltiltott magánszemélyek száma az országban, 2021-ben 4 ezer magánszemély került eltiltásra, az összességében eltiltottak száma pedig 60 ezerről 40 ezerre csökkent.
Keresni is felesleges: eltűntek az olcsó albérletek
Egy év alatt a fővárosban 35 százalékkal 175 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj. A megyeszékhelyek többségében pedig 8-33 százalékos volt az emelkedés.
Az ukrajnai háború miatt a térség a várt gazdasági növekedés háromnegyedét elbukja
Az ukrajnai háború következményeként várhatóan alig haladja meg az egy százalékot az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tevékenységi területének idei átlagos gazdasági növekedése - áll a pénzintézet Londonban bemutatott, jelentősen rontott térségi előrejelzésében.
Meglepetés, az ukrajnai háború sem rendítette meg a Richtert
A Richter Gedeon Nyrt. idén az első negyedévben 37,906 milliárd forint adózott nyereséget ért el, ami 40,6 százalékkal nagyobb az előző év azonos időszakában elértnél - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.