A gyenge májusi ipari adatokat tükrözve szerény mértékben, 5,2 százalékkal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor a belső kereslet csökkenése és az energiaárak markáns visszaesése miatt mintegy 5,45 százalékkal csökkent az import euróértéke. Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg jelentős mértékben, 1312 millió euróval javult az egy évvel ezelőtti 223 millió euró deficithez képest. Az első öt hónapban 10,5 százalékkal nőtt az export euróértéke, míg az importé 2,5 százalékkal emelkedett, ennek köszönhetően szignifikánsan, 4 558 millió euróval 2 509 millió euró többletbe fordult a külkereskedelem egyenlege az egy évvel ezelőtti 2 050 millió euró deficittel szemben - írta Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn közölt adataira.
Részletek
Az elemző szerint 2022-ben összességében 19,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest az export, míg 28,2 százalékkal az import euróértéke, ennek megfelelően 10 216 millió euróval romlott a külkereskedelmi egyenleg, így 8 593 millió euró hiányt mutatott az egy évvel korábbi 1 623 millió eurós többlettel szemben. Az energiahordozók és más nyersanyagok árainak tavalyi drasztikus emelkedése szignifikánsan rontotta a cserearányokat. Az energiaegyenleg önmagában 9 791 millió euróval járult hozzá a külkereskedelmi mérleg romlásához a tavalyi évben.
Az energiaárak tavaly év vége óta jelentősen csökkentek, így az idei év tavaszától szignifikánsan javulnak a cserearányok. Amennyiben az energiaárak a jelenlegi szint körül maradnak az év hátralévő részében, a külkereskedelmi egyenleg akár 8,5-9 milliárd euró körüli értékben is javulhat önmagában a cserearányok javulásának köszönhetően, érdemben hozzájárulva a folyó fizetési mérleg javulásához, amit más tényezők is javítanak. A külkereskedelmi mérleget nem csupán a javuló cserearányok, hanem a visszaeső volumenek is pozitívan befolyásolhatják.