Gazdaság
Folyamatosan szenved az orosz ipar a szankciók miatt
Áprilisban már a harmadik egymást követő hónapban csökkent az orosz feldolgozóipar teljesítménye az előző négy hónap növekedése után. Az ipari termelés több mint 80 százalékát teszi ki a feldolgozóipar.
Vesszük az üzemanyagot, de nagyon
2022. márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene – jelentős bázishatás eredményeként – a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 16,2 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Még használt autót is óvatosabban vesznek a magyarok
Idén januártól áprilisig a DataHouse adatai szerint 45 973 import használt személyautó került hazai forgalomba Magyarországon, ami a tavalyi hasonló időszakban regisztrált 40 727 darabhoz képest 12,9 százalékos növekedést jelent.
Románia újabb nagy lépést tett a hatalmas Fekete-tengeri földgázkincs feltárásáért, Magyarországnak is jut
Hatalmas földgáz kincse van Romániának.
Hogyan lehet leváltani az orosz földgázt? Íme
Egymilliárd eurót fektet be Bécs energiaszolgáltatója, hogy függetlenné váljon a földgáztól.
Egyéni vállalkozók öntik el az építőipari piacot, csak óvatosan velük
Bár keresleti oldalról sok a bizonytalanság a szektor jövőjével kapcsolatban, sok vállalkozó bízik az építőipar további lendületében. 2022 márciusában 675 társas vállalkozás jött létre az építőiparban, ami 6 hónapos rekordnak számít, és messze meghaladja a COVID előtti cégbejegyzési értékeket is.
Az ukrajnai háborút a német gépipar is megsínyli
Márciusban 2021 januárja óta először maradt el az egy évvel korábbitól a gépek és berendezések gyártóinak rendelésállománya az ágazat képviseleti szerve, a Német Gépipari Szövetség (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e. V., VDMA) keddi közleménye szerint.
A nap híre: ingyen sör lesz
Országos, ingyenes program keretében sörkóstolókkal, főzdebemutatókkal és színes programokkal várják a magyar kisüzemi sörfőzdék május 21-én, szombaton a sörkultúra iránt érdeklődőket. A Nyitott Főzdék Napjához eddig 21 magyar sörfőzde csatlakozott.
Magyarországon is szépen nőtt a foglalkoztatottak száma és Európában is
Márciusban a vártnál kevésbé, de csökkent a munkanélküliségi ráta az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése alapján.
Duplán drágul a külföldi nyaralás, máshol is nagy az áremelkedés, plusz többe kerül a valuta
Drasztikusan csökkent a járvány miatt az elmúlt években a horvátországi utazások száma, az idén egyelőre kérdés, hogy mennyit sikerült ledolgozni a hátrányból. Az infláció és az árfolyamok miatt nagyobb költséggel érdemes számolni, mint mondjuk 2019-ben, de a money.hu szerint vannak megoldások arra, hogy az érintettek valamennyit faragjanak a kiadásokon.
Itt az autóipar új forradalma, jönnek az újrahasznosított alapanyagból készülő gumiabroncsok
A Continental piacra dobja az első újrahasznosított PET-palackokból kinyert poliészterrel készült gumiabroncsokat.
Az ukrajnai háború miatt hiány nem lesz a tojáspiacon, csak áremelkedés
Az Ukrajnában zajló háború ellenére várhatóan a jövőben sem lesz hiány hazánkban tojásból.
Új globális befektetési szolgáltató a BÉT-en, sokat várnak tőle
A több mint negyven éves múltra visszatekintő, magyarországi gyökerekkel rendelkező globális befektetési szolgáltató, az Interactive Brokers árjegyzésével kap lendületet a Budapesti Értéktőzsde elsőszámú tőzsdeindexét, a BUX indexet követő tőzsdén kereskedett alap (BUX ETF). A lépéssel várhatóan tovább élénkülhet a kereskedés a BÉT BUX ETF piacán.
Feljelentést tett a Magyar Nemzeti Bank egy tőzsdei cég ellen
Az MNB mától felfüggesztette a SET GROUP Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedését és 6 millió forint összegű felügyeleti bírságot szabott ki, mivel a kibocsátó nem tette közzé határidőben a 2021-es pénzügyi évről készített éves jelentését. A jegybank a tájékoztatási kötelezettségnek való jogszabályi megfelelés témájában jelenleg célvizsgálatot is folytat a kibocsátónál és a közelmúltban feljelentést is tett.
A háború miatt Magyarország is a legnagyobb kockázatoknak kitett piacok közé került
Egy gazdasági és egy pénzügyi elemzést is kiadott nemrég az Allianz, amelyekben többek között Ukrajna orosz fegyveres erők általi megszállásának hatásait vizsgálja az európai feltörekvő piacokra. Egyebek mellett olyan tényezőket vesznek sorra, mint az országok termelésében jelentős szerepet játszó, Oroszországból érkező energia-, fém- és agrár-élelmiszeripari alapanyagok, illetve az ezekkel összefüggő ellátási fennakadások és áremelkedések.
Májusi eső aranyat ér, tartja a mondás, de ez most a banki kamatokra is igaz
Gyorsan reagáltak bankok az MNB kamatemeléseire. Május elejétől a személyi kölcsönök és lakáshitelek is tovább drágultak. Nem volt ritka az egyszázalékos emelés sem, a lakáshitelek kamata sok helyen már csaknem 10 százalék - derül ki a Bank360.hu gyorselemzéséből.
Befuccsolt az oroszok finnországi atomerőmű építése, kidobták őket
A Fennovoima finn-orosz konzorciumban részt vevő finn tulajdonosok ma felmondták az atomerőmű-építésről szóló szerződést a Roszatom orosz állami atomenergetikai céggel - jelentette a Reuters hírügynökség.
Újabb iparág került bajba a chiphiány miatt
Nemcsak az autóipar szenved a hiánytól.
Magyarország Gazdasági Fejlődés Indexe jelentős visszaesést jelez erre az évre
A Policy Agenda által számított 2022. I. negyedévi Gazdasági Fejlődés Indexe jelentős visszaesést és komoly nehézségekkel terhelt évet jelez. A megelőző évi általános gazdasági javulás, valamint még ez év elején is elfogadhatónak vélt folyamatok kedvezőtlenre fordulásával már egyértelmű, hogy ikerdeficittel, komoly fiskális-monetáris nehézségekkel terhelt időszak következik.
Rosszul bánnak a magyar dolgozókkal a munkaadók
Újra a járvány előtti szinten, 32 százalék volt az átlagos fluktuáció Magyarországon 2021-ben. Amellett, hogy mélyült, kiszélesedett és a fehérgalléros dolgozók között is nagymértékben emelkedett az elvándorlás – derül ki a HR-Evolution Kft. országos fluktuációkutatásából. Szakértői prognózis szerint idén várhatóan tovább nő a fluktuáció mértéke.
Brutális, ami az ipari termelői árakkal történik
Egy év alatt 25,9, az előző hónaphoz képest 4,8 százalékkal nőttek.
Aki hitelt akar kösse fel a gatyáját, havi 100 ezer alatt már nem nagyon van törlesztőrészlet
A lakáshitelek piacához hasonlóan áprilisban a legtöbb bank szigorított a személyi kölcsön kondícióin is. A változások eredményeképp az átlagosnak mondható, 5 milliós kölcsön esetében már nincs 100 ezer forint alatti törlesztőrészlet. Ráadásul a top-kamatért az átlagbér kétszeresét kitevő jövedelmet kell igazolni – derült ki a money.hu Kamattükréből.
Mennyit ér egy cég? Kiszámoljuk
A cégérték ismeretének fontosságára, valamint a menedzsment által elkészített üzleti tervek típushibáira hívja fel a hazai vállalatvezetők figyelmét legújabb összefoglalójában a Mazars. A tanácsadó vállalat rámutat: a tranzakciós – és sok egyéb - helyzetben szükséges cégértékeléshez elengedhetetlen az üzleti terv elkészítése, amely – tapasztalataik szerint – gyakran bizonyul pontatlannak vagy indokolatlanul optimistának. Ezért egy tanácsadónak az üzleti terv ellenőrzésében is kulcsszerepe lehet.
Elon Musk nem totojázik, megreformálja új szerzeményét, a Twittert
Mindössze két nappal azután, hogy Elon Musk megvásárolta a Twittert bejelentette, lehetővé kell tenni a felhasználóknak, hogy titkosíthassák személyes üzeneteiket.
Magyarország mehet a vörös vonalhoz, annyira egyedül marad az orosz energiaembargó ügyben
Szijjártó Péter külügyminiszter többször elmondta, Magyarország számára vörös vonal az orosz energiaimportot korlátozó bármilyen szankció. E vörös vonal értelmét ugyan nem fejtette ki, de valószínűleg azt jelenti, hogy megvétózunk minden ilyen tartalmú javaslatot. Most ez ügyben eddigi legnagyobb szövetségesünk, az orosz importnak ugyancsak kiszolgáltatott Németország is kifarolni készül az embargót ellenző álláspontjából.
A befektetők elfordulnak Magyarországtól, ha nem tudunk megállapodni az Európai Unióval
Növekvő forgalom mellett nőtt a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, a BUX 43 469,84 ponton zárt pénteken, 293,20 ponttal, 0,68 százalékkal magasabban, mint egy hete.
Megmutatjuk a titkot, hová fektesd a pénzed, ha értékálló tulajdont akarsz
Soha nem látott nagyságú izgalmakat hoztak az elmúlt évek a magyar ingatlanpiacon. A drágulást tekintve például az elsők között vagyunk Európában.
Oroszország dollárt szerzett, hogy elkerülje a csődöt
Oroszország dollár helyett rubelben fizette ki április elején két lejáró kötvénykötelezettségét, ami az eredeti kötvényszerződés fizetési feltételeinek megváltoztatását jelenti. Ez csődeseménynek minősülhet, ha a május 4-ig tartó türelmi időszak végéig a helyzet nem rendeződik - jelentette a Moody's Investors Service két hete.
Elküldte a kormány az Európai Bizottságnak 4 éves gazdasági tervét
Továbbra is magas ütemű gazdasági növekedéssel, valamint az államadósság és a költségvetési hiány folyamatos csökkentésével számol a kormány a következő négy évben – áll a Pénzügyminisztérium által az Európai Bizottságnak megküldött Konvergencia Programban. A tárca 4,3 százalékos gazdasági növekedést, a bruttó hazai termék 4,9 százalékára csökkenő költségvetési hiányt és 76,1 százalékára javuló államadósságot jelez az idei évre.
Marad a rezsicsökkentés, a cél érdekében a kormány költségvetési átcsoportosítást hajt végre
Újabb kormánydöntés a rezsicsökkentés és a távhőszolgáltatás védelmére.
Az ukrajnai háború nagyobb kitettsége ellenére a lengyelek 3 osztályzattal jobbat kaptak a magyaroknál a Moody’s-tól
Megnőttek a geopolitikai kockázatok.
Boldogok az oroszok, az európai gázfüggetlenedés megbotlott
Leghamarabb öt év múlva kezdődhet el a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelése, ahonnan évente 10 milliárd köbméter gáz kitermelését tervezik - jelentette ki Alfred Stern, az OMV vezérigazgatója.
Kitolták a gabonaexport tilalmát
Plusz két hónappal.
Tovább nő Magyarország egyik legnagyobb autókereskedője
Saját részvények vásárlásáról, tőkeemelési felhatalmazásról és többek között az adózott eredmény felhasználásáról is döntött éves rendes közgyűlésén az AutoWallis. A tőzsde autós vállalatának részvényesei a tavalyi nyereséget a dinamikus növekedési stratégia megvalósítására kívánják fordítani.
A nemzet gázszerelője, Mészáros Lőrinc giga befektetési holdingja vezetői sort cserélt
Megválasztották az OPUS GLOBAL Nyrt. új, héttagú igazgatóságát, miután a közgyűlés megszavazta az előterjesztésben szereplő tagokat; megbízatásuk 5 évre, 2027. május 3-ig szól - közölte a társaság.
Megállíthatatlanul száguldanak az árak: csúcson az euróövezeti infláció
Főleg az élelmiszerek, a dohány és a alkohol ára emelkedett.
Fordulat a lakáspiacon
Visszaveti a lakáseladási kedvet a lakáshitelkamatok emelkedése. A lakosság több mint 90 százaléka saját lakásában él. Ha kevesebben költöznek tovább, csökken a vevők száma, akkor ezzel párhuzamosan az eladó ingatlanok száma is kevesebb.
Újra lehet jelentkezni ingyenes informatikai képzésre
A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági és munkaerőpiaci helyzetre reagálva az Innovációs és Technológiai Minisztérium először két évvel ezelőtt hirdette meg az Újratervezés Programot, hogy díjmentes informatikai átképzéssel segítse azokat, akik a pályaváltás mellett döntöttek.
A MOL horvát olajcége döbbenetesen szép számokat produkált
Az INA horvát olajipari vállalat bevétele az idei első három hónapban elérte a 6,24 milliárd kunát (311 milliárd forint), ami 49,6 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban; a kiadásai 34,3 százalékkal 5,52 milliárd kunára (275 milliárd forint) nőttek.
Budapestre került a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2022 első helye
A fővárosi Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola négytagú csapata nyerte a Privátbankár.hu által gimnáziumoknak megrendezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2022 elnevezésű országos megmérettetést.
A magyar munkavállalók több mint fele maximum 16 milliós hitelt tud felvenni
A magyar alkalmazottak több, mint felének nem elegendő a fizetése arra, hogy egy manapság átlagos, 20 millió forintos lakáshitelt fel tudjon venni, a pénzük alig 16 milliós kölcsönre elég.
1 millió dollárt nyerhet a magyar Orca Aerospace, miután a mini e-repülőket gyártó bejutott a Startup Világbajnokság döntőjébe
A 10 legjobb magyar startup versenyzett a Pegasus Tech Ventures, a POZI.io és a CEU iLAB által szervezett rendezvényen. A rendezők a rangos megmérettetés helyszínéül a CEU budapesti campusát választották.
Osztrák, olasz városnézés volt a sláger a magyaroknak tavasszal
A legnépszerűbb úti célokba négy másik európai ország fért még be: Szlovákia, Spanyolország, Németország és Nagy-Britannia.
Bajban a kereskedelmi ingatlanok piaca
A geopolitikai feszültségek nyomán kialakult turbulenciák és a globális gazdasági növekedés jövőbeli kockázatai már rövid távon negatív hatást gyakorolnak a kereskedelmi ingatlanok iránti keresletre, az ingatlanfejlesztési kedvre, a finanszírozási feltételekre, valamint az ingatlanbefektetési döntésekre - mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi rendszer elemzési igazgatóságának vezetője a jegybank legújabb jelentésének online sajtótájékoztatóján.
Szépen megdobta a Richter árfolyamát, hogy sztárgyógyszerét Kanadában is engedélyezték
A Richter partnere, az AbbVie (NYSE: ABBV), egy világméretű, kutatás-fejlesztésre alapozott gyógyszeripari vállalat bejelentette, hogy a Kanadai Egészségügyi Hatóság (Health Canada) engedélyezte felnőttek számára a Vraylar® monoterápiában történő alkalmazását az I. típusú bipoláris betegség mániás, kevert és depressziós epizódjainak akut kezelésére, továbbá a skizofrénia kezelésére szintén felnőttek számára.
Hogyan legyünk vállalkozók?
Világszerte és Magyarországon is egyre több embert érdekel, hogy hogyan lehet vállalkozást indítani, sőt, hazánkban immár közel egy évtizede töretlenül nő az egyéni vállalkozók száma. Tavaly a Google adatai szerint globálisan már többen kerestek rá arra, hogy hogyan lehet vállalkozást indítani, mint ahányan arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan lehet állást szerezni.
A cégek 80 százaléka küzd munkaerőhiánnyal
Egyre égetőbb kérdés a vállalatok számára munkaerőhiány. A cégeknek idén mindent meg kell tenniük azért, hogy a feszült munkaerőpiaci helyzetben sikeresen bevonzzák és megtartsák a dolgozókat. A HR Radar kutatásából kiderül, milyen aktuális kihívásokkal kell szembenézniük a munkáltatóknak, és hogy milyen lépéseket terveznek az év során.
Másodikak vagyunk Európában lakásár-emelkedésben
Az Eurostat nemrég publikált adatai alapján, 2010 és 2021 negyedik negyedéve között, a 24 uniós tagállamban átlagosan 42 százalékkal növekedtek a lakóingatlan átlagárak. Ezen időszak alatt Magyarországon következett be az Európai Unióban a második legmagasabb, 128 százalékos áremelkedés. Tovább árnyalja a képet, ha a hazai lakásár-változást a megyék, megyeszékhelyek és budapesti kerületek szintjén is vizsgáljuk. Az átlagos négyzetméterárak hét fővárosi kerületben 11 év alatt gyakorlatilag megháromszorozódtak, hasonló mértékű változás mutatható ki Győr-Moson-Sopron megyében, a megyeszékhelyek esetében pedig Győrben és Tatabányán is – mutat rá az OTP Ingatlanpont elemzése.