A hazai éghajlati viszonyok között elengedhetetlen az épületek klimatizálása, ami jelentős energiaköltséget jelent. Az energiahatékonyság, a fűtési és hűtési költségek, valamint a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében a homlokzatok, a tető, a födémek, aljzatok, valamint a nyílászárók szigetelésére van szükség. A járófelületek szigetelésére milyen alternatívák léteznek?
Szigeteld a házat a pincétől a padlásig!
A különböző szerkezetek hővesztesége jelentős, ezért gondot kell fordítani a meleg kiszökésének megállítására. A homlokzatok és a tetők hőszigetelése mellett a padlószigetelés sem elhanyagolható tényező, válaszd hozzá a Premep.hu lépésálló EPS választékából a terhelés mértékének megfelelő anyagot!
A számok oldaláról vizsgálva a padlók hővesztesége jellemzően 10-15%, de ennél is fontosabb a lakók számára a szigeteletlen, hideg padlók komfortcsökkentő hatása. Bizonyára jártál már olyan lakásban, ahol csak papucsban érezted kényelmesen magad, és hiába volt ideális 21-22℃ a levegő hőmérséklete, mégis fáztál. Nemcsak a közérzet szempontjából kedvezőtlen, hanem energetikai megfontolásból is. Megfelelő aljzatszigeteléssel azonban a probléma megoldható.
Milyen anyagok használhatók a padlók szigetelésére?
A hőszigetelések választásánál számos tényezőt kell mérlegelni, és jelentősen befolyásolja, szűkíti a választható anyagok körét a beépítés helye, a terhelés mértéke.
Az aljzatszigetelés akadályt képez, így az otthonok hője nem tud a talaj felé távozni, vagyis a lakótér hőmérséklete nem csökken ezáltal, és a fűtési költség egy része is megtakarítható. A járófelületeken, illetve padlófűtés esetén a plusz terhelés miatt lépésálló izoláció használata javasolt. Padlószigetelés utólag is beépíthető, bár jelentős bontási munkával, felfordulással jár, így új építésnél nem szabad megfeledkezni róla, illetve kispórolni.
Hogyan válassz lépésálló aljzatszigetelést?
Természetes és mesterséges lépésálló tulajdonsággal rendelkező szigetelőanyagok közül választhatsz, ezek közös jellemzője a nagy testsűrűség, így nemcsak hő-, hanem hangszigetelésre is alkalmasak. Utóbbi a kopogó hangok és áthallások miatt fontos tulajdonság, különösen a társasházakban, illetve többszintes családi házakban a zajterhelések csökkentése érdekében.
A járófelületek szigetelésére magas minőséget képviselő, terhelhető, vagyis lépésálló tulajdonságokkal rendelkező szigetelőanyagok közül választhatunk. A kőzetgyapot is tökéletesen alkalmas erre, azonban a jóval kedvezőbb árú EPS vagy polisztirol szigetelések az elterjedtebbek. Az EPS 100 lapok a hagyományos hungarocell szigetelésnél nagyobb ellenálló képességgel rendelkeznek, így lapostetők, födémek hőszigetelésére, valamint padlófűtés esetén nagyszerűen használhatóak.