A jelenlegi inflációs adatok ismeretében szinte biztosan korrigálni kell a minimálbéreket – jelentette ki Zlati Róbert. A MASZSZ elnöke emlékeztet, az idei minimálbérről szóló tavaly év végi megegyezésben minden tárgyalópartner elfogadta – alá is írta – azt a szándéknyilatkozatot, miszerint „a versenyszférában a lehetőségek figyelembevételével 2023. évben őrizzék meg a bérek reálértékét. Felek minden vállalkozást annak saját üzleti, pénzügyi és bér piaci helyzetének megfelelően a reálbérek megőrzése érdekében további béremelésre ösztönöznek". Az akkori megállapodásban rögzítették: a „felek kötelezettséget vállalnak arra, hogy amennyiben a gazdasági folyamatok a jelenlegi előrejelzésekhez képest jelentősen eltérően alakulnak (különösen, ha a 2023. évi átlagos infláció mértéke meghaladja a 18 százalékot), úgy a féléves makrogazdasági és vállalkozási adatok birtokában újra tárgyalják a jelen megállapodásban foglaltakat." Az inflációs adatok ismeretében indokolt, mi több, elkerülhetetlen az évközi minimálbér-emelés – szögezte le Zlati Róbert.
Ugyanis a hazai előrejelző szakma elismerten mértékadó cégei szerint a 2023. májusban közreadott, az átlagos inflációra vonatkozó várakozása eléri, sőt meg is haladja a korábbi megállapodásban említett 18 százalékot – indokolja a minimálbér korrekció szükségességét az elnök.
A szakszervezetek szakmai érvrendszere arra is rámutat, hogy a minimálbéres keresők háztartásaira jellemző fogyasztási szerkezetben, amelyben az élelmiszerre és energia felhasználásra fordított kiadások együttes hányada jóval nagyobb az átlagosnál, az infláció növekedése a KSH kimutatása szerint legalább 1 százalékkal meghaladja az átlagos mértéket. Ezt figyelembe véve az infláció az alacsony bérűek körében az előre jelzett átlagosan 18 százalékkal szemben 19-nél is magasabb lesz.