Az nem kérdés, hogy a szociális hozzájárulási adó elszívó hatása leginkább a 21 milliárd forintnyi lakossági betétek és befektetési jegyek esetén érvényesülhet, ahogy az sem, hogy az állampapírokba történhet majd jelentős átáramlás.
Nem számítanak a biztosítók ugyanakkor arra, hogy az állampapír mellett szintént adómentessé tehető megtakarításos életbiztosítások miatt a biztosítási díjtartalékok drasztikusan megugranának.
A GRANTIS kérdésére az NN Biztosító, az Allianz, az Aegon és a K&H biztosítók elmondták: nem várnak jelentős többletet a szocho miatt.
Lipták Mónika, az Aegon életbiztosítási üzletágának vezetője szerint legfeljebb a már tervezett, de a szocho miatt előrehozott szerződések hozhatnak többletet, és ugyanígy vélkekedett az NN is.
A Generali is a júniusi díjtartalékokban vár növekedést. Schaub Erika, a Generali Biztosító személybiztosítási és ügyfélkapcsolati területért felelős igazgatósági tagja ugyanakkor kiemelte, hogy az év hátralevő részében, főként az egyszeri és eseti díjak vonatkozásában a biztosítási pótadó miatti csökkenés ezzel ellentétes hatást válthat ki.
Egybehangzó a biztosítók véleménye azzal kapcsolatban is, hogy a biztosítói megtakarítások sem fognak átalakulni a szocho miatt. A táraságok kiemelték, hogy eddig is legalább 10 éves, de akár 15-20 éves tartási időre kötik az ügyfelek a szerződéseket.
Ezzel kapcsolatban az Uniqa megjegyezte: az új adóteher miatt az idő előtti (és így adókötelessé váló) visszavásárlások csökkenhetnek a jövőben.