Tél végén már alig várja mindenki a langyos napsugarakat, a madarak csicsergését, és hogy reggelente ne kelljen még egy pulóvert felvenni, ám a melegebb időjárásnak negatív hatása is van: a légnyomás változása következtében leesik a vérnyomás. Emiatt romlik a közérzet, gyengének, ingerlékenyebbnek, levertnek érezheti magát az ember. Ha pedig mindehhez még túlhajszoltság is járul, újabb tünetek jelentkezhetnek: nemritkán szorongás, alvászavar, égő szemek és étvágytalanság is társul a kora tavaszi hónapokhoz. (Az egészségünk az államnak is megéri.)
Hormonok és frontok
A tavaszi fáradtság mögött hormonális változások is vannak. Télen a kevés fény miatt a tobozmirigy több melatonin hormont termel, ami az alvásszükségletet szabályozza. A másik felelős az élénkítő szerotonin, amelynek termelését éppen a fény váltja ki. Utóbbinak lényeges szerepe van a szorongás csökkentésében, valamint a hangulat- és aktivitásszabályozásban. Addig viszont, míg be nem áll az egyensúly, és a szervezetben még a sötét hónapokban felhalmozott melatonin van túlsúlyban, megmarad a fáradtság érzése.
Az ereknek is alkalmazkodniuk kell a melegebb napokhoz: ilyenkor kitágulnak, ami szintén oka lehet az alacsonyabb vérnyomásnak. Ezen túl a szeszélyes frontok is megterhelhetik a szervezetet. Tavasz elején a légkörben gyakran keveredik a hideg és a meleg levegő, ami hatással van a vegetatív idegrendszerre. Főleg a melegfront okozhat fáradtságérzetet, levertséget, végeredményben a koncentráció csökkenését.
A testi-lelki egyensúly helyreállításában nagyon fontos szerepe van a levegő, a víz és a fény erejének. A megfelelő összetételű, úgynevezett tiszta levegő már évezredek óta a legjobb gyógymódok egyike mind a keleti, mind a nyugati kultúrákban - idézi dr. Forrai Judit kutatását a Semmelweis Figyelő oldalán Sándor Alexandra Valéria. Tavasszal érdemes minél több időt tölteni jó levegőn és fényben. A mozgás pedig, miközben a sejteket oxigénhez juttatja, abban is segít, hogy a szervezetünkben felhalmozódott méreg- és salakanyagok távozzanak.
Tavaszi kúrák
A tavaszi fáradtság legyőzésében ugyanis komoly szerepe van a méregtelenítésnek, nem véletlenül alakultak ki különböző kultúrákban a koplalásos időszakok. A megnövelt folyadékbevitel mellett tavasszal csökkenthető a húsok és zsíros ételek fogyasztása, helyüket a könnyű halételek, friss és nyers idényzöldségek vehetik át. A tisztítókúra eredményessége napfénnyel és sporttal fokozható.
■ az alma magas rostanyag-tartalma miatt hatékonyan méregtelenít, a benne lévő pektin pedig megakadályozza a fehérjék lebomlását a bélcsatornában,
■ a cékla a legkiválóbb méregtelenítő, ásványianyag-tartalma átmossa a májat és a vesét,
■ a káposzta tisztítja a bél nyálkahártyáját,
■ a spenót is tisztító hatású, megszünteti a székrekedést, segít regenerálni az emésztőtraktus nyálkahártyáját,
■ sárgarépa magas béta-karotin-tartalma miatt kiváló antioxidáns, segíti az emésztést, tisztítja a bőrt, javítja a látást,
■ az uborka természetes vízhajtó hatású méregtelenítő,
■ a zeller erősen lúgos kémhatása révén a legintenzívebb sejtszövet-méregtelenítő.
(Forrás: Konyha & Fürdő magazin)
Szakemberek a vitamin- és ásványi anyagok pótlását is javasolják. Ilyenkor érdemes fokozottan odafigyelni a szervezet vas-, magnézium- és D-vitamin-szintjére. Az agy és az idegrendszer megfelelő működésében szerepe van még a tiaminnak, a niacinnak, a B6-, B12-vitaminoknak, a réznek, a jódnak, a mangánnak, a kénnek és a cinknek. A banán, a sárgadinnye és a csokoládé pedig állítólag segít az élénkítő szerotonin hormonok mielőbbi felhalmozásában. Néhány gyógynövény is segítségül hívható a tavaszi rosszkedv elűzéséhez. Két-három hétig érdemes gyógyteával kezdeni a napot. Ajánlatos vértisztító, epe- és májműködést serkentő, vízhajtó hatású keveréket választani. Ilyen például a borsmenta, a bodzavirág, a csalánlevél és a gyermekláncfű leveléből készült keverék. A citromfű kedélyjavító hatású. Aki este lefekvés előtt megiszik egy pohár citromfűteát, nyugodtabban alszik. A csipkebogyó C-vitamin-tartalma miatt hatékony regeneráló, a hárslevélből készült tea pedig oldja a stresszes állapotot, enyhíti a feszültséget. Amúgy a hárslevél a magas vérnyomás kordában tartásában is segít.
A Távol-Keleten különleges csodanövényként tisztelik a ginzenget. A növény gyökeréből készült tea vagy kapszula a mellékvesékre fejti ki jótékony hatását. Remek feszültségoldó, szellemileg és fizikailag is, megszünteti a fáradtságot, növeli a szellemi és fizikai teljesítőképességet. Szakemberek kúraszerűen, legfeljebb két hónapig ajánlják a ginzeng fogyasztását. Közben az egyéb serkentőkből - tea vagy kávé - kevesebb is elég. A méregtelenítés mellett a szervezet lúgosítása is segít a vitalizálásban. Számos lúgos ásványvíz kapható, és vannak zöldségek is, amelyek kifejezetten lúgos kémhatásúak.
Ilyenkor több a konfliktus
A körültekintő táplálkozás mellett a mindennapi rutinnal is segíthet az ember a szervezetnek, hogy mielőbb leküzdje a fáradtságérzetet. A reggeli skótzuhany - a meleg és hideg víz váltakozása - is élénkíti a vérkeringést, fokozza a szervezet tűrőképességét. A „klasszikus" váltózuhany 2-15 percig tart, mindig meleg, 35-40 Celsius-fok közötti erős vízsugárral kezdődik, és hideg, 16-18 fokos vízsugárral kell befejezni.
Jótékony hatású a mindennapi, a szabadban eltöltött legalább fél óra, lehetőleg akkor, amikor süt a nap. Akár munkába menet is beiktathatjuk a sétát, hogy a természet pozitív tavaszi energiáit kihasználjuk, és jókedvűen érkezzünk. A fáradékony, „ballábbal kelős" időszakban ugyanis a toleranciaküszöb is lejjebb kerül, a szellemi teljesítőképesség visszaesik, amitől ingerlékenyebb lehet a beosztott és a főnök is. Ilyenkor kevesebb is elég ahhoz, hogy konfliktushelyzet alakuljon ki. A munkahelyi stressz könnyen nyomot hagy az otthoni kapcsolatokon is, de az állítás fordítva is igaz. A házi konfliktusok is visszakerülnek a munkahelyre, ami rontja a munkavégzés hatékonyságát, csökkenti a teljesítményt. Éppen ezért a sikeres konfliktuskezelés a testi-lelki fáradtság időszakában nagyon fontos lehet.