A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, amely a szénvegyületek tökéletlen égése során keletkezik. Belélegzése súlyos egészségügyi kockázatot jelent, adott esetben halált is okozhat. A Honeywell felmérése szerint cseh, szlovák és lengyel lakosok 78 százaléka használ legalább egy tüzelőberendezést otthonában, de csak 40 százalékuk van tisztában azzal, hogy ezekből a berendezésekből szén-monoxid szivároghat. Annak ellenére, hogy sok ember közvetlen kockázatnak van kitéve a saját otthonában, csak átlagosan 7 százalékuk szerelt fel szén-monoxid-érzékelőt.
Egy 2014-es felmérés hasonló eredményeket hozott Magyarország esetében is. A kutatás kimutatta, hogy a magyarországi otthonok 64 százalékában használnak olyan tüzelőanyaggal (földgázzal, fával, szénnel, palackozott gázzal, fűtőolajjal) üzemelő berendezéseket, amelyekből szivároghat szén-monoxid, és az emberek 98 százaléka tisztában is van ennek veszélyével. Ennek ellenére csak 49 százalékuk végzi el rendszeresen az érintett berendezések karbantartását, és mindössze 16 százalékuk szerelt fel szén-monoxid-érzékelőt a lakásában. A megkérdezettek 25 százaléka semmilyen óvintézkedést nem tesz a szén-monoxid-mérgezés elkerülése érdekében, a megkérdezettek 12 százaléka pedig hibásan úgy véli, hogy szagáról is képes lenne felismerni a szén-monoxid jelenlétét.
„Aggasztó, hogy Közép-Kelet-Európában ilyen kevesen védekeznek a szén-monoxid-mérgezés ellen a saját otthonukban – mondta Bognár Gábor, a Honeywell Épületgépészeti Szabályozástechnika és Tüzeléstechnika (ECC) üzletágának magyarországi értékesítési vezetője. – Az idei régiós felmérés gyakorlatilag ugyanazt az eredményt hozta, mint a tavalyi magyarországi kutatás: az emberek többsége nincs tisztában a szén-monoxid-mérgezés veszélyeivel és azzal, hogyan tudná csökkenteni a kockázatot.”
„Annak érdekében, hogy a szén-monoxid koncentrációja ne érhesse el a veszélyes szintet, kulcsfontosságú a tüzelőberendezések rendszeres tisztítása és karbantartása, a használati útmutatóban foglaltak betartása és olyan szén-monoxid-érzékelők felszerelése, amelyek megfelelnek az EN50291 szabványnak.”
Átlagosan a régió lakosainak 39 százaléka nem végezteti el a tüzelőberendezések karbantartását, és 36 százalékuk hiszi, hogy a megfelelő szellőzés elég arra, hogy megvédje őt a szén-monoxid-mérgezés veszélyétől. A megkérdezettek 23 százaléka egyáltalán semmit nem tesz annak érdekében, hogy megakadályozza a szén-monoxid-mérgezést az otthonában.
A szén-monoxid-mérgezés tünetei – fejfájás, szédülés, bágyadtság, látászavar – fokozatosan jelentkeznek, majd bekövetkezik az eszméletvesztés és végül a halál. Annak érdekében, hogy hűen bemutassák a szén-monoxid veszélyeit, a Honeywell az ismert lengyel fotóst, Lidia Popiel-t kérte fel egy fotósorozat készítésére. A képek azt mutatják be, hogy a szén-monoxid-mérgezés nemcsak azokat fenyegeti, akik régebbi építésű házakban laknak, hanem bárkit, aki nyitott égésterű tüzelőberendezést használ.