Életünk nagyjából egyharmadát munkával töltjük, ezért nagyon fontos, hogy szeressük, amit csinálunk. Dr. Dobay Péter, a Perfekt Zrt. oktatási szakértője szerint ma már sokkal nagyobb súllyal esik latba karrierdöntéseink meghozatalakor a motiváció és a vállalati kultúra, mint az, hogy hosszú távon biztos pontot jelentsen számunkra munkahelyünk. Az Y generáció tagjainak például ma már természetes, hogy néhány évente munkahelyet váltanak, vagy akár pályát is módosítanak. A váltás mindig kockázatos döntés, mégis egyre többen jelentkeznek képzésekre azzal a céllal, hogy tovább fejlesszék magukat, vagy új szakmát tanuljanak, mielőtt elhagyják korábbi munkahelyüket. A szakértő úgy véli, az alábbi néhány tanácsot mindenképpen érdemes megfogadni, hogy a munkahelyváltás valóban előrelépést hozzon karrierünkben.
Gondoljuk át, hogy biztosan akarunk-e váltani!
Stresszes munkakörnyezetben időnként mindenki úgy érzi, hogy betelt a hócipője, és legszívesebben még aznap beadná felmondását. Mielőtt azonban cselekednénk, érdemes átgondolni, hogy melyek azok a tényezők, amelyek gátolnak a munkavégzésben, tudjuk orvosolni a problémákat, vagy megéri-e azok miatt feláldozni biztos munkahelyünket. Vegyük számba, hogy milyen változásokat tudunk elérni, van-e hosszú távon olyan célunk, amelyet a mostani állásunkban szeretnénk megvalósítani, és beszéljünk a főnökünkkel a felmerülő kétségekről.
Átlagosan 43-45 évet dolgozunk életünk során. Sehol sincs megírva, hogy ugyanazon a területen kell eltöltenünk ezt a közel fél évszázadot. Gondoljuk át, hogy mivel foglalkoznánk a legszívesebben, és hogyan tudjuk elérni céljainkat. Magasabb fizetés, szakmai előrelépés, rugalmas időbeosztás, kevesebb stressz. Mindenkinek mások az egyéni preferenciái. Állítsuk fel a saját fontossági sorrendünket, mielőtt állást keresnénk, hogy egész biztosan olyan pozíció iránt kötelezzük el magunkat, ami illeszkedik az elvárásainkhoz.
Tervezzük meg a váltás időszakát!
Ha megérett az elhatározás, ne mondjunk fel első felindulásból, mert nincs kizárva, hogy két szék között a pad alá kerülünk. Kezdjünk el keresgélni, mérjük fel a lehetőségeinket a munkaerőpiacon, és ha szükséges, képezzük tovább magunkat, mielőtt felégetjük magunk mögött a hidakat.
Hagyjunk időt a feltöltődésre!
A munkahelyváltás nagyon sűrű időszak. Szánjunk néhány hetet a pihenésre, mielőtt beleugrunk a következő nagy projektbe. Hagyjunk időt magunknak, hogy elengedjük az elmúlt évek felgyülemlett feszültségét, töltődjünk fel energiával, és hozzuk ki magunkból a maximumot új munkahelyünkön.