Egyéni számla lesz, a nyugdíj még kérdéses

Nagy vitát kavart a héten az egyéni nyugdíjszámlák ügye. Kérdés mi az, ami eldőlt, s mit kell még megoldani, ahhoz, hogy a kormány beváltsa ígéretét: a magán-nyugdíjpénztári rendszerből az államiba visszalépők pénze nem vész el.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A parlament hétfőn elfogadta azt a törvénymódosítást, amely értelmében elindulnak az egyéni számlák az állami nyugdíjrendszerben, s ezekre kerül az év eleje után befizetett nyugdíjjárulék összege. Az egyéni számla a személyi adatok mellett az

idei év eleje után bevallott nyugdíjjárulék összegére vonatozó, az adóhatóságtól átvett adatokat tartalmazza majd.

Nyilvántartják, s nem jóváírják a befizetéseket

A parlament változtatott a magánnyugdíjtörvényen is. A jogszabály jelenleg azt mondja ki, hogy a magánnyugdíjpénztárakból visszalépők jogosultak tagi kifizetésük jóváírására az állami nyugdíjrendszerben létrehozott egyéni számlájukon. A módosítással az Országgyűlés a jóváírás kifejezést nyilvántartásra változtatta.

E törvényi változások alapján annyi látszik, hogy pénz a számlán nem lesz (nyilvántartást, s nem számlát vezetnek majd némi leegyszerűsítéssel), s azt is csak a 2013 eleje óta befizetett nyugdíjjárulék összegére.

Mi lesz az eddigi befizetésekkel?

Nos, erről egyelőre nem sokat tudunk. Ahogy eddig, most is csak ígéretek hangzottak el, s nem igazán megnyugtató az sem, hogy a döntéshozó pozícióban lévő tisztviselők nyilatkozatai komoly ellentmondásokat tartalmaztak.

Mindenki másként gondolja
Az MSZP értékelése szerint a kormány becsapta és meglopta a korábbi magánnyugdíjpénztár-tagokat azzal, hogy "nullaforintos" egyéni nyugdíjszámlák jönnek létre. Bajnai Gordon volt miniszterelnök, az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért választási szövetség vezetője szerint a kormány elvette és felélte hárommillió ember nyugdíjpénztári megtakarításait, és ezt most letagadja. A Párbeszéd Magyarországért is úgy vélekedett, hogy a kabinet végleg rátette a kezét a magánnyugdíj-pénztári megtakarításokra. A Jobbik pedig úgy foglalt állást, hogy az egyéni nyugdíjszámláknak a jelenleg tervezett formában történő bevezetésének nincs jelentősége, hiszen azok nem lesznek képesek fedezni a nyugdíjakat.
Mindez persze még a kormányoldal és ellenzék szokásos csatározásaiként is felfogható, az azonban már nyugtalanítóbb, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mindezt megelőzően arról beszélt: még nem dőlt el, hogyan indulnak az egyéni nyugdíjszámlák, szerinte azonban nem indokolt a korábbi magánnyugdíj-pénztári rendszerben szerzett jogosultságok átvezetése.
Rogán Antal az egyéni nyugdíjszámlákkal összefüggő jogszabályok zárószavazása előtt sajtótájékoztatót tartott a kérdésről, amelyen az MTI tudósítása szerint azt közölte, hogy a mostani döntés csak az első lépése az egyéniszámla-vezetés elindításának. Ezt követi majd a 2013 előtti összegek (beleértve a korábbi magán-nyugdíjpénztári rendszerben teljesített és az állami rendszerbe átkerülő befizetések) jóváírása, amely a Fidesz frakcióvezetőjének állítása alapján szintén meg az idei esztendő végéig megtörténik majd.

A kormánypárti politikus mindezt az után mondta, hogy az ellenzék tiltakozott a törvényjavaslat miatt, amiért annak értelmében az állami nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlákra nem vezetik át a korábban felhalmozott megtakarításokat.

Mi számít majd a nyugdíjba?

A továbblépésről tehát egyelőre nem tudunk semmi biztosat. Az igazi kérdés ugyanis elsősorban az lesz majd, hogy a 2011-ben államosított vagyont hogyan számítják majd be a nyugdíjba. Erről azonban Rogán Antal szerint ebben a ciklusban már várhatóan nem fognak dönteni.

Érdemes ugyanakkor szembenézni azzal, hogy a magán-nyudíjpénztári és állami rendszer között van egy óriási különbség: az egyik mögött van egy vagyon, a másik azonban csak azt képes elosztani, amit az aktív foglalkoztatottaktól beszed. A jelenlegi rendszerben tehát ezeknek az egyéni számláknak a jelentősége az lehet, hogy tulajdonosaik követni tudják azt, hogy munkaadójuk befizette-e utánuk a járandóságukat. Követeléssel élni az ott felhalmozott összegekre nem lehet.

Nem gondoskodunk a jövőnkről, pedig lenne lehetőség
Nem állunk jól a nyugdíjas évekre való felkészülésben, ami nem pusztán a szándékon múlik. A magyar lakosság túlnyomó részének nincs lehetősége gondoskodni a jövőjéről a napi megélhetés finanszírozása mellett. Ebben a helyzetben nagy felelősség hárul a munkáltatókra, valamint a kormányra is, hogy milyen ösztönzőkkel próbálja alakítani szemléletünket, és terelni a forintjainkat.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo