A robotok mellett sem fogunk unatkozni

Fenyeget a veszély, hogy az automatizálással halálra unjuk magunkat... Bár a foglalkozások 5 százalékát lehet csak automatizálni, a legtöbb munka 30 százalékát el tudják végezni gépek. Kevesebb lesz tehát az emberi munka – de egyáltalán nem biztos, hogy mindig és mindenkinek jó lesz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A robotok közelgő korszakában várhatóan növekszik majd a foglalkoztatás (és a jövedelem) a nagy intellektuális képességeket igénylő, sokrétű, alkotó munkakörökben. Ugyanakkor egy vezető személy munkájának ötödét is lehet automatizálni: például az információk áramlását, elemzését. Így a fő emberek is lehetőségeket kapnak, hogy kevesebb stresszel dolgozva jobb döntéseket hozzanak, összpontosíthassanak a kreativitásra, az együttműködésre, komplex kérdések megoldására.

Ami az alacsony keresettel járó, manuális munkákat illeti, minden automatizálás ellenére ott még sokáig szükség lesz emberi munkaerőre. Az önjáró szállítókocsik el tudják ugyan vinni az árut az elosztó központba de még odébb van az idő, amikor olcsó robotok meg tudják találni a címzettek bejáratát, fel tudnak menni a lépcsőn, be tudják tenni a küldeményt a levélszekrénybe.

Az ilyen területeken dolgozó munkaerő tehát nem marad foglalkoztatás nélkül, de egyre inkább a gépek felügyelete lesz a feladata, miközben időközönként valamilyen ismétlődő, aktív feladata lesz. Amint pszichiáterek és más szakemberek vizsgálatai mutatják: paradox módon a kevesebb erőfeszítést kívánó munkát nehezebbnek, fárasztóbbnak érezhetjük.

Nem zsenikre, hanem “informatikus-kőművesekre” lenne szükség
A magyarok többsége elutasítja az informatikusokkal kapcsolatos sztereotípiákat, a területen dolgozók humorosak, ápoltak és egyáltalán nem magányosak – derült ki a NetAcademia friss kutatásából. Mindezek és a vonzó fizetés ellenére mégis kevesen választják a szakmát, mert túlgondolják, hogy milyen kvalitásokra és energiabefektetésre van szükség az informatikussá váláshoz.
Sajátosan javunkra válik az érzés, hogy bizonyos erőfeszítéssel elvégeztünk valamit, elértünk egy célt. Ezért vannak, akik akkor érzik jól magukat, ha triatlonon vehetnek részt, vagy feljutnak egy több ezer méteres hegyre...

Ezért az automatizálás új világában fel kell mérnünk, mit veszíthetünk a munka új formáival és mit tehetünk, hogy ne legyen az unalmas, ezért fárasztó. Ezért célszerű úgy megszervezni a munkát, hogy az unalmas, rutin feladat mellett fusson egy másik is, amely érdekes, ösztönző. Hasznos, ha a megkönnyített munkafolyamatba is szüneteket iktatunk, így kikerülhetjük az egy idő után fenyegető unalmat.

S végül, de nem utolsó sorban: gondoljuk meg, kell-e mindent automatizálni – vagy pedig jobban járunk mi és munkatársaink is, ha fejünket és kezeinket a megszokott módon használva végezzük el az adott munkát. (Hintsa Performance)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo