A jelenlegi anyagi helyzetét a fiatalabb korosztály kevésbé látja negatívan: míg a 30-asok körében csak 16 százalék gondolkodott kifejezetten negatívan az anyagi helyzetéről, addig a 40-esek körében 21 százalék, az 50-es korosztályban pedig már 33 százalék értékelte kifejezetten pesszimistán a helyzetet – derült a K&H biztos jövő indexből. A többség, 30 százalék a jelenlegi anyagi helyzetét inkább pozitívnak látja, 19 százalék pedig kifejezetten pozitívan gondolkodik róla.
Idén sem megyünk nyaralni
Az eddigi negyedévek eredményeihez hasonlóan a megkérdezettek a rövid távú anyagi kockázatok közül a legvalószínűbbnek azt tartják, hogy pénz hiányában elmarad a nyaralás. A válaszadók több mint harmada – 35 százaléka – gondolja így. Leginkább a nők és az 50 év felettiek látják pesszimistán a kérdést: 42, illetve 41 százalékuk mondta azt, hogy nem tudják majd finanszírozni a pihenésüket.
A megkérdezettek 30 százaléka tart attól, hogy egy esetleges betegség kezelésére nem lenne elég pénze. Ettől legjobban a nők (38%), a kisebb településeken élők (38%), valamint az alacsony jövedelműek (43%) félnek, míg a harmadik helyre az egészség megromlása került, ezt a megkérdeztettek 27 százaléka tartja rövid távon komoly anyagi kockázatnak.
A munkahely elvesztésének lehetőségét a válaszadók összességében alacsonynak tartják, a munkanélküliség miatt romló életszínvonaltól 25 százalék, míg a munka elvesztésétől 22 százalék tart. A pesszimisták aránya a nők és a kisebb településeken élők körében magasabb. A munkanélküliségnél csak a maradandó egészségkárosodástól tartanak kevesebben (20 százalék) – olvasható a K&H közleményében.