Szakértők szerint az energiahatékonysági fejlesztések, ezen belül is a szigetelés kivitelezésével elért megtakarítás nem éri el a tervezett mértéket, ha az ingatlantulajdonosok nem tájékozódnak megfelelően, és szakszerűtlenül végzik vagy végeztetik el a felújítást.„Megfelelő energiahatékonysági beruházással, elsősorban pedig az épületek szigetelésével 30-40 százalékkal is csökkenthető az energiafogyasztás, ha a tulajdonosok megfelelő minőségben és szakértővel végeztetik el a beruházást” – mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója.
Energiahatékonysági tévhitek: Minden hatékony, ami megújuló?
Az energiahatékonysággal kapcsolatos egyik leggyakoribb tévhit a lakosság körében az, hogy az épületek energetikai korszerűsítése a megújuló energiaforrások használatát jelenti. Pedig csak azokat az ingatlanokat nevezzük energetikai szempontból korszerűnek, amelyek ugyanolyan komfortérzet mellett jelentősen kevesebb energiát használnak el, mint más ingatlanok. Ezt a fejlesztést olyan beruházásokkal lehet elérni, mint a nyílászárócsere, a szigetelés vagy a fűtéskorszerűsítés, amelyek költsége már néhány év alatt megtérül a rezsiszámlában.
De mégis mivel kezdjük?
A tetőt vagy a falat?
A szakértők rávilágítanak arra, hogy az ingatlan szigetelését célszerű a tető, illetve a födém szigetelésével kezdeni, mert az felelős a ház hőveszteségének 20-25 százalékáért, és ez vitelezhető ki a legkönnyebben. A megfelelő szigetelőanyag önmagában persze még nem elég a szigetelés kivitelezéséhez. A szakértők tanácsai abban is iránymutatást adhatnak az ingatlantulajdonosoknak, hogy a szigetelést rendszerben, vagyis a ragasztót, a szigetelőanyagot, az üveghálót és a vakolatot egy gyártó, rendszerben ajánlott termékeit választva szerezzék be, az optimális hőszigetelési eredmény elérése érdekében.