Befellegzett az olajbogyónak és a narancsnak?

Dübörög a globális felmelegedés, Dél-Európa kiterjedt részei sivataggá válhatnak, figyelmeztetnek tudósok. Csak akkor lehetne megállítani a folyamatot, ha a felmelegedést sikerülne 1,5 Celsius fok alatt tartani, ez viszont szinte lehetetlen.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa mediterrán régiójában az átlaghőmérséklet már 1,3 Celsius fokkal nőtt az ipari forradalom kezdete óta, ami jócskán meghaladja a felmelegedés 0,85 Celsius fokos világátlagát, derült ki az Aix-Marseille University kutatásából. Nagyobb nyomást helyez az ökoszisztémákra a globális felmelegedés a Földközi-tenger menti országokban, mint bármilyen korábbi, aszályokban és kánikulákban gazdag történelmi korszak, állapították meg tudósok. Klimatológusok a Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban kijelentették, ma már nagyon valószínűnek tartják, hogy a klímaváltozás úgy fogja átalakítani Dél-Európa természeti környezetét, ahogy arra az elmúlt 10 000 évben nem volt példa.

Kép: Pixabay

Mire számíthatunk?

  • A sivatagos területek kiterjedése növekedni fog Spanyolországban, Portugáliában, Marokkó északi részein, Algériában, Tunéziában, továbbá Szicília egyes területein, Törökország déli részén és Szíria bizonyos részein. (Ez színtisztán a felmelegedés hatása, hiszen a tudósok azt még nem is kalkulálták bele kivetítéseikbe, hogy a mezőgazdasági tevékenység is elősegítheti a talaj erózióját. Ezt hozzávetve alighanem nagyobb területekre jósolnának sivatagosodást.)
  • Forró nyarak? Most jön a java!
    A nagy nyári hőségek eddig 20 évente következtek be, de ha nem sikerül megfékezni a klímaváltozást,  hogy minden évben nem kívánatos vendég lesz a kánikula.
    A klíma és termőföld állapotának változása miatt egyes őshonos növényfajok populációjának mérete csökkenhet (ernyőlombú fenyőfák, olajfák, magyaltölgyek).
  • Északabbra tolódnak az Atlanti-óceánból eredő viharok, vagyis a déli régióban több lesz a napsütés, kevesebb a felhős nap és az éves csapadékmennyiség is csökkenni fog. Csak akkor maradna változatlan a mediterrán ökoszisztéma, ha a globális felmelegedés megállna 1,5 Celsius foknál, ám biztosan tudjuk, hogy  ennél nagyobb lesz a a klímaváltozás mértéke.
Tudósok a tavak üledékrétegeiből vett pollenmintákkal rekonstruálták az elmúlt évezredek klímáját. A tölgyfák maradványaiból úgy látták, amikor bővében volt a természet e faj pollenjének, akkor páradúsabb, de kevésbé meleg klímában volt része őseinknek, amikor a lucfenyő és az erdei fenyő voltak többségben, akkor lehűlt az éghajlat.
Megvalósuló klímarémálom

Kettő, de inkább másfél: ez a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára.

Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo