Pénzspórolás energiahatékonysággal

A városi ember olcsóbb és elérhető energiát, tiszta ivóvizet, modern közlekedést, jobb közbiztonságot és innovatív, komfortos energetikai megoldásokat szeretne felmérések szerint. Az önkormányzat pedig egy felelőst, aki ért mindezekhez, és számon kérhető üzemeltetői munkát végez. Jó hír az érintetteknek, hogy a modern kor kínálta technológiai lehetőségek megoldást kínálnak mindkét érdekelt félnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Veolia társadalmi kutatásokra szakosodott részlegének felmérése a Föld öt kontinensének hét nagyvárosára (Bombay, Chicago, Peking, London, Párizs, Kairó és Sao Paulo) fókuszálva igyekezett felmérni a városlakók elvárásait lakóhelyükkel kapcsolatban. A 7000 megkérdezett válaszaiból összeállított statisztikai adatsort vizsgálva a felmérés készítői azt tapasztalták, hogy a városlakók többsége alapvetően elégedett az általa lakott város nyújtotta infrastrukturális szolgáltatásokkal. A megkérdezettek elmondása alapján egy élhető településnek elsősorban biztonságot, nagyon jó közösségi közlekedési szolgáltatásokat, minőségi ivóvizet és megfizethető megélhetést kell biztosítania lakosainak. Magyarországon ugyan nem készült hasonló felmérés, ám a világ nagyvárosainak átlagán végigtekintve vélhetően a magyar nagyvárosok esetében sem lennének kirívóan mások az elvárások.


Mindenki kisebb energiaszámlára, de komfortos környezetre vágyik
Kép: sxc

A vágyak között általában kiemelt helyen szerepelnek a kisebb energiaszámlák, a teljesebb komfortérzetet biztosító fűtési rendszerek, és a mindenhol elérhető, megbízható közvilágítási szolgáltatás. (A World Wild Fund for Nature (WWF) és az Ecofys kutatóintézet közös tanulmánya szerint 2050-re a világ energiatermelésének 95 százalékát meg lehetne oldani megújuló forrásokból.) Ezen energetikai fejlesztések megvalósításának lehet egyik eszköze az ESCO cégekkel megvalósuló szoros szakmai együttműködés. Az energia-megtakarításból megtérülő beruházásokat végrehajtó úgynevezett ESCO (energy saving company) szolgáltatások a fenntartható energiafogyasztáshoz szükséges beruházások pénzügyi kivitelezését és megvalósítását segítik. Alapvetően három szereplő együttműködését igénylik. A szolgáltató elvégzi a szerződő partner - önkormányzat, de akár nagyobb társasház, vagy iroda - energetikai átvilágítását.Az átvilágítást követően a szolgáltató - a finanszírozó pénzéből - végrehajtja a beruházást, de szükség esetén segítséget nyújtanak az energiahatékonysági projektek pénzügyi forrásainak előteremtésében is. A kivitelezés után a későbbi években üzemelteti és karbantartja a rendszert. Méri, ellenőrzi és hitelesítteti a beruházások energiamegtakarítási mutatóit, környezetvédelmi indikátorait. Az elvégzett beruházásra és a nyújtott szolgáltatásokra vonatkozóan teljes körű garanciát vállal az előzetesen meghatározott energia- és költségmegtakarítási értékek teljesülésesére. Az ESCO típusú megállapodások alapvetően átfogó, valós hatékonyságra épülő megoldásokat kínálnak. A magyarországi tapasztalatok alapján a fűtési rendszer átalakításával akár 15-30 százalékos energia- és költségmegtakarítás is elérhető projektenként, teljes épületfizikai átalakításokkal együtt a megtakarítás 50-70 százalékot is elérhet. (Egy október 30-ig benyújtható pályázattal energiahatékonysági felújításokra és energiatakarékos épületek építésére lehet milliókat nyerni.)

Hatékonyság alapú együttműködés 

A garantált energia-megtakarításnak megfelelően a fogyasztó előre lefektetett szabályok szerint díjat fizet, amelyből az ESCO a kezdeti beruházáshoz szükséges hiteleket is törleszti. A szerződések alapvetően két típusba sorolhatók.. Ha rövidebb távú együttműködést tervez a partner, akkor választhatja azt a megoldást, hogy az ESCO meghatározott ideig megkapja a megtakarított energiából származó bevétel egészét, a szerződés lejártával viszont a partner teljes egészében jogosult a megtakarításból származó előnyök kihasználására. Hosszabb túvá szerződés esetén a kezdetektől megosztják a megtakarításból származó hasznot.

„Magyarországon jelenleg egy évente körülbelül több tízmilliárd milliárd forint forgalmat bonyolító iparágról beszélünk és még így is folyamatosan van továbblépési potenciál az újabb projektek számára, melyek hasznosságát immár a Nemzeti Cselekvési Terv is kimondja. Ráadásul a 10-15 éve indított együttműködések esetében is van arra igény és szakmai lehetőség, hogy a legújabb technológiák - magasabb hatásfokú kazánok, újabb szabályozórendszerek, intelligensebb energetikai hálózatok - révén még nagyobb hatékonyságot és költségcsökkentéseket érjünk el a jövőben is." - hangsúlyozza az iparágban rejlő tartalékokat Fernezelyi Ferenc a Dalkia Energia Zrt. kereskedelmi igazgatója.

TERÜLET

STÁTUSZ

LEHETSÉGES JÖVŐ

közvilágítás

Magyarországon jelenleg az önkormányzatok kötelezően ellátandó feladatai közé tartozik. A nemzetközi kutatások alapján a hatékonyan működő közvilágítási rendszerek hatására mintegy 20 százalékkal csökkenthető a bűnözés, de a megfelelően kiépített térfigyelő rendszerek is hatékonyabban látják el feladatukat sötétedés után egy jól megvilágított közterületen.

A modern LED-es, illetve energiatakarékos izzók alkalmazásával, a hagyományos lámpatestek lecserélésével az energiafelhasználás akár 60-80 százalékkal is csökkenthető. Ez már a beruházásra fordított források figyelembe vételével is jelentős megtérülést hozhat a kapcsolódó fenntartási és energiaköltségek csökkenése révén.

Közösségi közlekedés

Nagyvárosaink egyre zsúfoltabbá válnak, az egyéni gépjárműves közlekedés egyre nagyobb forgalmi dugókkal és időveszteséggel jár, fokozza a szmog kialakulásának lehetőségét. Kevesen vannak tisztában vele, hogy a világ emberi tevékenységből származó teljes széndioxid kibocsátásának mintegy 17 százalékáért a közlekedési-áruszállítási szektor a felelős.

Az igazán vonzó közösségi közlekedéshez elengedhetetlen kritérium, hogy az útvonalak és a járatsűrűség a városlakók igényeire szabva jelenjen meg a közlekedési alternatívák sorában, hiszen így biztosítható a szolgáltatás kihasználása, a fejlesztések megtérülése, a károsanyag-kibocsátás mérséklése.

Jelenleg Szegeden folyik egy hidrogénhajtás közösségi közlekedésben történő felhasználásának lehetőségeit vizsgáló projekt, de zajlanak hazánkban vizsgálatok a sütőzsiradékok üzemanyagként történő hasznosítására vonatkozóan is. Üzemanyagként ugyanakkor olyan energiahordozók is felhasználhatók, mint a sűrített földgáz (CNG) vagy a villamos energia. Ez utóbbi elsősorban a hibrid fejlesztések (gáz-elektromos; dízel-elektromos), illetve a kötött pályás közlekedés (akku-troli program) esetében jelenthet valós alternatívát.

Megfizethető lakásviszonyok

A lakásfenntartási kiadások legnagyobb részét a fűtés és a meleg víz előállítása költségeinek fedezésére fordítják a családok. Az Energiaklub kutatásai alapján a hazai lakásállomány energetikai korszerűsítésével mintegy 152PJ energia lenne megtakarítható. Ez a magyar lakóépületekben felhasznált energia-mennyiség 40%-a.

A lakóépületek eddig igen kis hányada esetében valósultak meg energetikai fejlesztések: az összes háztartás mindössze 24%-a bír hőszigetelő nyílászárókkal, míg külső hőszigetelését csupán negyedük végzett a lakóépületen. A fűtési rendszerek korszerűsítésére a háztartások csupán 16%-nak esetében került sor. A rohamosan növekvő energiaköltségek hamarosan rákényszerítik a háztartásokat a spórolásra, az épületek energetikai modernizációjára.

Forrás: Dalkia Energia Zrt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo