Az Európai Unióban 2013. március 11-étől már nem tesztelhetnek állatokon kozmetikai termékeket, illetve eladni sem lehet azokat az EU területén. Sok helyen azonban még nem védik az állatokat hasonló törvények. Kínában és Japánban például csak olyan kozmetikumokat forgalmaznak, amelyeket állatokon is leteszteltek már. Ezenkívül a kozmetikai szerek alkotórészei sem jelentenek garanciát arra, hogy az adott készítmény sosem került állat közelébe. A világon évente mintegy 100 millió állaton végeznek kísérleteket, és a tesztalanyok 31 százalékát csak és kizárólag kozmetikumok tesztelése miatt tartják ketrecben. A Kísérleti állatok védelmének világnapján, április 24-én az állatbarát megoldásokon a hangsúly.
Amit tudni kell az állatkísérletekről:
- Főként nyuszikon, egereken, tengerimalacokon és patkányokon tesztelik a kozmetikai termékeket.
- Csupán egy bőrérzékenységi vizsgálat miatt nagyjából 32 tengerimalacot vagy 16 egeret használnak. Ennyi állaton nézik meg, hogy a bőrükön vagy a bőrük alá nyomva fellép-e gyulladás vagy irritáció az adott anyagtól.
- A nyuszikon tesztelik a szemet esetlegesen irritáló anyagokat. Ehhez a szemükbe csöppentik a vizsgált folyadékot, és azt figyelik meg, hogy pontosan mikor és mennyi adagtól jelentkezik gyulladás vagy irritáció.
- A kísérleti állatok gyakran az egész életüket egy ketrecben élik le.
- Az állatkísérletek sokszor nem világítanak rá az emberekre gyakorolt hatásokra. Ráadásul ma már vannak olyan megoldások is, amelyekkel helyettesíteni lehetne ezeket a kísérleteket.