A helyzetért a szakemberek az éjszakai és nappali hőmérséklet közötti különbséget, valamint a téli fűtési szezon elindulását teszik felelőssé. Hejlungcsiang tartományban a székhely mellett további öt városban számítanak a helyzet rosszabbodására, a látótávolság 100 méter alá csökkenésére. Harbin belvárosában már nem lehet messzebb látni ötven méternél, az egészségre különösen veszélyes, 2,5 mikron átmérőjű apró porszennyeződések mértéke hétfő reggel egy köbméter levegőben meghaladta az 500 mikrogrammot, ami a WHO által megszabott egészségügyi határértéknél hússzor több.
A tartomány valamennyi autópályáját lezárták, a Tajping nemzetközi repülőtér nem fogad és nem indít járatokat. Az általános és középiskolákban felfüggesztették a tanítást. Egyes buszvonalakon ugyancsak leállították a tömegközlekedést. A szomszédos Csilin tartomány székhelyéről, Csangcsunból hasonló helyzetről jelentett a média, a gyalogosok és a rendőrök maszkot viselnek. A város legnagyobb részén 500 méter alatt van a látótávolság, ott délutánig 22 repülő indult késve. A ködös idő a vonatközlekedést is lelassította.
A levegőszennyezés kérdése egyre gyakrabban kerül az érdeklődés középpontjába Kínában, és hetekig folyt róla vita januártól, amikor például Pekingben a levegőminőség mutatója többszörösen meghaladta a kritikus szintet, és volt olyan nap, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által biztonságosnak mondott határérték harmincszorosát mutatta. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint Észak-Kínában átlagosan öt évvel rövidül meg mintegy félmilliárd embernek az élete, elsősorban a széntüzelés okozta légszennyezés miatt, amit elsősorban a megnövekedett autópark és a széntüzelés okoz. (Mint korábban megírtuk, a szmog Kína csaknem minden városában veszélyes méreteket öltött.)
A kínai kormány múlt hónapban közzétett elképzelése szerint 2017-ig 65 százalékra csökkentik a szénalapú áramtermelés arányát. Nem épül több széntüzelésű erőmű az ország három fontos ipari régiójában, és általában is csökkentik a szén szerepét az energiatermelésben. A nagyvárosokban, így Pekingben is az autók használatának további korlátozására dolgoztak ki akciótervet. Az intézkedéseknek része az is, hogy 1200 szennyezőnek minősített vállalatot technológiai, műszaki korszerűsítésre köteleznek, 2016-ig helyenként előírják részleges, vagy teljes bezárásukat. Az új vállalkozások esetében már az idén megszigorítják az engedélyek kiadását. A környezetvédelmi törvényt megsértők nem kaphatnak majd bankhitelt, nem vihetik tőzsdére cégüket és nem részesülhetnek adókedvezményben.