A saját területén az egyik legrangosabb nemzetközi elismerésre, a Holcim Awards díjra (fő kategória) olyan építészek, tervezők, mérnökök, projektgazdák, építő- és kivitelező vállalatok pályázhattak, akik fenntartható válaszokat adnak korunk építészetének és építőiparának technológiai, környezeti, társadalmi-gazdasági és kulturális kérdéseire. A fiatal szakembereknek és diákoknak meghirdetett “Next Generation” kategóriában ötlet szintjén megálmodott projekttervekkel és merész ötletekkel lehetett pályázni. A versenyen már korábban is született magyar siker, a 2008/2009-es versenyen Janesch Péter projektje megnyerte az európai regionális döntőt.
A „Next Generation” kategóriában negyedik helyezéssel elismert Dankházi András a díjátadó után elmondta: „Első alkalommal pályáztam a Holcim Awards fenntartható építészeti világversenyre, így hatalmas megtiszteltetés, hogy a zsűri rögtön díjjal jutalmazta a pályázatomat. Az infrastruktúra kategóriában "Szimbiotikus vízszolgáltatás és tájregeneráció" címmel beadott és díjazott munkám konkrét problémára kínál megoldást. Az épület a környező hőerőművekből kibocsájtott hűtővizet hasznosítja újra sótalanítással úgy, hogy az ivóvíz-előállítás után fennmaradó magasabb sókoncentrációjú vizet a struktúra megőrzésére és a környező sós mocsárkert táplálására fordítja. A tetőre tervezett, hőcserével üzemeltetett medencék tovább csökkentik az erőművekből kifolyó víz környezeti hatását.”
A pályázat a zsűri értékelése alapján azért kapta meg az elismerést, mert az összetett technikai jellemzőket lefordította az innovatív építészet nyelvére, és a tervet gyönyörű rajzokon mutatta be. A javasolt sótalanító rendszer „költői művé” alakul a tájban, és funkciója mellett az érzékszerveinkre is hatást gyakorol.
A díjat átadó Magera Ottó, a Holcim Közép-Kelet-Európai Régió ügyvezető igazgatója hozzátette: „Megtiszteltetés, hogy én adhattam át a Holcim Awards Next Generation kategória díját, különösen, hogy hazai győztesnek gratulálhattam. A pályamunka ékes bizonyítéka, hogy az erőforrásainkkal történő fenntartható és felelős gazdálkodás elsősorban ésszerű, innovatív gondolkodást feltételez. A már meglévő technológiák és folyamatok újragondolása, esetleges átcsoportosítása nem csupán hatékonyságunkat növelheti, de segíthet megőrizni természeti értékeinket, nem megújuló energiaforrásainkat is. Örülök neki, hogy a következő generáció képviselői felismerték ennek fontosságát, és újszerű látásmódjuknak köszönhetően olyan megoldásokkal, ötletekkel szolgálnak, amelyek az egész társadalom számára előnnyel járnak."
A tegnapi moszkvai regionális eseményen összesen tizenkét munkát ismertek el több mint 300 000 dollár pénzjutalommal. A díjazott pályázatok között vezető szakemberek csúcstechnológiát alkalmazó tervei mellett a fiatalabb generáció elképzeléseit megtestesítő munkák is megtalálhatóak. A nemzetközi zsűri a fenntartható építészet öt kiemelt szempontja (gazdasági, társadalmi, környezeti teljesítmény, valamint esztétikai hatás - környezetbe illeszkedés, és innováció/átültethetőség) alapján értékelte a pályamunkákat. A fő kategóriában osztrák, francia és olasz projektek lettek dobogósok, míg a fiatal szakembereknél két spanyol és egy orosz pályázat végzett az élen.
A svájci központú Holcim Foundation által kiírt fenntartható építészeti pályázatot az öt világrégióban párhuzamosan rendezik meg 2013-2014-ben, amelyet 2015-ben a globális szakasz követ majd. A további regionális nyerteseket a Holcim Awards díjátadó ünnepségeken jelentik be 2014. második felében Torontóban (Észak-Amerika), Medellínben (Dél-Amerika), Bejrútban (Afrika és Közel-Kelet), Jakartában (Ázsia és a csendes-óceáni térség).