A világ leghíresebb befektetője és számos neves kollégája nyílt levélben fordultak az amerikai cégvezetőkhöz: harácsolás és a rövid távú profitérdek helyett üzleti döntéseikben olyan elveket kövessenek, melyek a "józan észre" alapoznak. A "Commonsense Corporate Governance Principles" nevet viselő kiáltványban hat pontban fogalmazták meg, milyen alapelvek mentén kell működnie egy felelősségteljes cégnek, hogy ne zsigerelje ki a természeti környezet és ne vegye semmibe azokat a terheket sem, melyeket a társadalom egészének jólétért kell magára vállalnia. Hiszen egy döglődő ökoszisztémában és egy szétmálló társadalomban a vállalat hosszú távú nyereségessége is kérdésessé válik.
Hat pontban fogalmazták meg elveiket. Főleg az utolsó pontból érződik ki, hogy befektetőkként időnként eléggé elegük lehetett abból, hogy nem tudnak érdemben szót váltani a vállalatok felsővezetőivel és igazgatótanácsi tagjaival, mert nem elérhetőek, elhatárolódnak a nagybefektetőkkel való kommunikációtól.
Az első néhány pontot olvasva pedig az is bizonyos, hogy sokszor tele lehetett a hócipőjük azzal, az igazgatótanácsokat a vezérigazgató csókosaival, cimboráival, spanjaival népesítik be, s a legfontosabb stratégiai döntésekben nincs független grémium. Így sokszor rossz irányba viszik a cégeket.
- Igazán független vállalati igazgatótanácsok szükségesek a hatékony vállalatirányítás kialakításához, ezért egyetlen igazgatótanács sem lehet a vezérigazgató vagy a menedzsment kegyeltje. (beholden) Minden igazgatótanácsnak a vezérigazgató jelenléte nélkül kell találnia rendszeresen és aktív, közvetlen kapcsolatban kell állniuk a vezérigazgató alatt elhelyezkedő menedzserekkel.
- A sokszínű igazgatótanácsokat jobb döntéseket tudnak hozni, ezért minden ilyen tanácsnak olyan tagokból kell állnia, akiknek képességei, szakmai háttere és tapasztalatai kiegészítik egymást. Az is fontos, hogy a bölcsességet és az ítélőképességet tapasztalat és szakmai múlt alapozza meg, ugyanakkor újszerű gondolkodás és új perspektívák is érkezzenek az új igazgatótanácsi tagoktól.
- Minden igazgatótanácsnak egy erőteljes vezetőre van szüksége, aki független a cég menedzsmentjétől. Ők vannak a legjobb helyzetben ahhoz, hogy mérlegelni tudják, vajon az elnök és a vezérigazgató pozícióját össze kéne vonni vagy szétválasztani, és ha a tanács az összevonás mellett dönt, kulcsfontosságú, hogy a tanácsnak független vezető tagja legyen, akinek pontosan megszabott kompetenciákkal és felelősségekkel.
- A pénzügyi piacok túlságosan megszállottjaivá váltak a negyedéves üzleti eredményekre vonatkozó előrejelzéseknek. A vállalatoknak nem kellene kötelességnek érezniük, hogy ilyen előrejelzéssel szolgáljanak, és csak akkor tegyék meg, ha úgy hiszik, az ilyesfajta útmutatás előnyös a részvényesek számára.
- A közös, egységes könyvelési sztenderd elengedhetetlen a vállalati transzparencia megvalósításához. Bár a cégek használhatnak az Általánosan Elfogadott Könyvelési Elvektől (GAAP) eltérő módszereket, hogy megmagyarázzák az üzleti eredményeiket, nem szabad, hogy ezzel elhomályosítsák a GAAP-rendszerű jelentést. Mivel a részvény- és opció-alapú fizetések is az üzletvitel költségeihez tartoznak, mindig be kellene foglalni őket a GAAP-on kívüli üzleti eredmény-magyarázatba.
- A hatékony vállalatirányítás konstruktív együttműködést kíván a vállalat és a részvényesei között. A vállalat intézményes befektetői, akik hosszú távú értékteremtés szempontjából hoznak döntéseket, hozzáféréssel kell rendelkezniük a vállalathoz, vezetéséhez, és bizonyos helyzetekben az igazgatótanácshoz is. Hasonlóképp, a vállalatnak, a menedzsmentnek és az igazgatótanácsnak hozzáféréssel kell bírnia az intézményes befektetők legfelső döntéshozóihoz.
- Warren Buffett, vezérigazgató, Berkshire Hathaway Inc.
- Jamie Dimon, vezérigazgató, JPMorgan Chase
- Larry Fink, vezérigazgató, BlackRock
- Mary Barra, vezérigazgató, General Motors
- Jeff Immelt, vezérigazgató, GE
- Mary Erdoes, vezérigazgató, JPMorgan Asset Management
- Tim Armour, vezérigazgató, Capital Group
- Mark Machin, vezérigazgató, CPP Investment Board
- Lowell McAdam, vezérigazgató, Verizon
- Bill McNabb, vezérigazgató, Vanguard
- Ronald O'Hanley, vezérigazgató, State Street Global Advisors
- Brian Rogers, elnök-információs/informatikai vezérigazgató, T. Rowe Price
- Jeff Ubben, vezérigazgató, ValueAct Capital