2011-ben 270 ember fagyott halálra Magyarországon. Az áldozatok közül 112-an a szabad ég alatt, 158-an saját, fűtetlen otthonukban vesztették életüket. Ezek az adatok főleg a rossz szociális helyzet miatt következtek be. Magyarországon főleg az épített rozoga házakban úgynevezett favellákban élő emberek, családok körében történik a legtöbb fagyásos halál eset. Ezt komoly problémának tartom, amely nem csak Magyarországot érinti, hanem az összes olyan országot, ahol a létminimum alatt élnek emberek, és télen vagy az év minden napján a hőmérséklet 0 Ceslius fok alá esik. Dél-Amerikában és Ázsiában a tengerszint felett 2000 méteren éjszakánként, és Afrikában a sivatagokban éjszakánként a hőmérséklet 0 Celsius fok alá esik.
A tervező kutatásai az mutatták, hogy az emberi szervezet nem hűl ki, ha a fenék-ágyéki testtájon van melegítve, ezért olyan tárgyat tervezett, ami éppen erre képes. „A szociális cél ökologikus, ha az a túlélésre való törekvést segíti. Minden lénynek az alapvető ösztönös tulajdonsága a túlélésre való törekvés. Minden cselekvés ökologikus, ami a túlélés fejében logikus. A fenntarthatóság szerintem egyenlő a túlélési törekvéssel. Túlélés, fenntarthatóság, ökologikusság összefüggése válasz arra, hogy miért ökologikus szociális érzékenynek lenni. A célom, hogy segítséget nyújtsak azoknak a szegény embereknek, családoknak, akik úgynevezett favellákban, rozoga épített bádogházakban élnek és problémát jelent számukra a hideg időben az életben maradás." - mondja a tervező.
A Kálha samottos agyagból készül, melynek nagyon jó a hőtartó képessége - olvasható a trendguide blogon. Előállítási költsége 1000-1500 forint, amit Magyarországon és nemzetközi szinten is a helyi fazekas mesterek készítenek el, helyi alapanyagból. Magyarországon az előállításhoz szükséges pályázati pénzt Európai Uniós pályázatokból a Magyar Máltai Szeretetszolgálat pályázza meg. Nemzetközi szinten az UNICEF pályázza meg az ehhez szükséges pályázatokat.
Személyenként egy Kálha jár, ahány fő van egy háztartásban annyi Kálhára van szükség. Az elsődleges túlélést segítő funkciója, hogy rá lehet ülni a Kálhára, amely kellemesen meleg ülőfelületet biztosít, így felmelegíti a felhasználó testét. Felső ülő elemét le lehet szedni, miután felmelegedett, és mint egy ágymelegítőt a takaró alá téve vagy szorosan körül ölelve felmelegíti alvás közben az ember testét, így éjszaka is segít megelőzni a kihűlést. Másodlagos funkciója, hogy lehet használni tűzhelynek is. Begyújtásához hulladék fa szükséges, amivel pár óráig ég a tűz és utána a Kálha 1-2 óráig tartja a meleget az anyagának és a formai kialakításának köszönhetően.