A PWC Paying Taxes 2015 tanulmánya szerint egy átlagos középvállalkozás évente nyereségének összesen 40,9 százalékát fizeti be adóban, miközben átlagosan 25,9 befizetést teljesít, és adókötelezettségei teljesítésére összesen 264 órát fordít. A kutatás 10 éve során a 189 vizsgált gazdaság 78 százalékában legalább egyszer jelentősen módosították az adórendszert. Az adókötelezettségek rendezésére fordított idő és az adófizetések száma a 10 éves periódus alatt csökkent, ahogyan az átlagos teljes adómérték is. A legnagyobb, átlagosan évi 1,8 százalékpontos adómérték-csökkenés a pénzügyi válság során, 2008 és 2010 között történt, majd a csökkenés üteme 2011-ben mérséklődött.
A kutatás 10 éve alatt a bevallási kötelezettségek teljesítésére fordított órák száma átlagosan összesen mintegy másfél héttel csökkent, ami az elektronikus bevallási és fizetési rendszerek világszerte növekvő használatát tükrözi. A Paying Taxes tanulmányában 2004 óta vizsgált 379 adóreform közül 105 az elektronikus benyújtáshoz kapcsolódott.
A Doing Business kiadvány bemutatása óta először a tizenegy 100 millió feletti lakosságszámú gazdaság (Banglades, Brazília, Kína, India, Indonézia, Japán, Mexikó, Nigéria, Pakisztán, Oroszország, Egyesült Államok) egy második városa is bekerült a vizsgálatba. Az Egyesült Államokban Los Angeles és New York szerepel az elemzésben, lehetővé téve a szubnacionális szintű összehasonlítást.
Nálunk bonyolultabb a helyzet
Bár hazánkban sok adókedvezménnyel élhet egy vállalkozás, a versenyképességet rontja a bürokrácia, amellyel nap nap után meg kell küzdenie egy vállalkozásnak. A helyzeten a kormány reklámadós ötlete sem javít, amely aránytalanul nagy adminisztrációs terhet ró a magyar cégekre.
„A döntéshozóknak meg kell találniuk a megfelelő egyensúlyt a bevételteremtés, illetve az adó- és megfelelési terhek mértéke között úgy, hogy a gazdaság szereplőit ne riasszák el a közteherviselésben való részvételtől és az üzleti tevékenységtől” – nyilatkozta Augusto Lopez-Claros, a Világbank-csoport globális indikátorokkal és elemzésekkel foglalkozó részlegének vezetője. „Gazdasági válságok során az egyensúly megteremtése még nehezebbé válik; egyes állami kiadások nőhetnek, növelve a költségvetési hiányt, a kormányok pedig kénytelenek lehetnek adópolitikai eszközökkel élénkíteni a gazdaságot.”
„A Paying Taxes-tanulmány legutóbbi eredményei azt mutatják, hogy a gazdaságok tovább folytatják az adóreformokat, ugyanakkor az adórendszerek ésszerűsítésére és egyszerűsítésére még számos lehetőség kínálkozik” – mondta Andrew Packman, a PwC Tax Transparency and Total Tax Contribution csoportjának vezetője. – Az adóreform a következő években világszerte fontos téma marad a kormányok számára, ideértve a nemzetközi adórendszer a mai globális üzleti környezet igényeit figyelembe vevő modernizálására vonatkozó OECD-javaslatok megfontolását is.”