Világszerte csökkennek a vállalatok terhei – nálunk nem

A vállalkozások számára az elmúlt évben világszerte könnyebbé vált az adófizetés. Egy átlagos vállalkozásnak a korábbiakhoz képest mintegy négy órával kevesebb időt kellett adókötelezettségei teljesítésére fordítania. Nálunk kicsit bonyolultabb a helyzet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A PWC Paying Taxes 2015 tanulmánya szerint egy átlagos középvállalkozás évente nyereségének összesen 40,9 százalékát fizeti be adóban, miközben átlagosan 25,9 befizetést teljesít, és adókötelezettségei teljesítésére összesen 264 órát fordít. A kutatás 10 éve során a 189 vizsgált gazdaság 78 százalékában legalább egyszer jelentősen módosították az adórendszert. Az adókötelezettségek rendezésére fordított idő és az adófizetések száma a 10 éves periódus alatt csökkent, ahogyan az átlagos teljes adómérték is. A legnagyobb, átlagosan évi 1,8 százalékpontos adómérték-csökkenés a pénzügyi válság során, 2008 és 2010 között történt, majd a csökkenés üteme 2011-ben mérséklődött.

A kutatás 10 éve alatt a bevallási kötelezettségek teljesítésére fordított órák száma átlagosan összesen mintegy másfél héttel csökkent, ami az elektronikus bevallási és fizetési rendszerek világszerte növekvő használatát tükrözi. A Paying Taxes tanulmányában 2004 óta vizsgált 379 adóreform közül 105 az elektronikus benyújtáshoz kapcsolódott.

A Doing Business kiadvány bemutatása óta először a tizenegy 100 millió feletti lakosságszámú gazdaság (Banglades, Brazília, Kína, India, Indonézia, Japán, Mexikó, Nigéria, Pakisztán, Oroszország, Egyesült Államok) egy második városa is bekerült a vizsgálatba. Az Egyesült Államokban Los Angeles és New York szerepel az elemzésben, lehetővé téve a szubnacionális szintű összehasonlítást.

 Nálunk bonyolultabb a helyzet

Bár hazánkban sok adókedvezménnyel élhet egy vállalkozás, a versenyképességet rontja a bürokrácia, amellyel nap nap után meg kell küzdenie egy vállalkozásnak. A helyzeten a kormány reklámadós ötlete sem javít, amely aránytalanul nagy adminisztrációs terhet ró a magyar cégekre. 

„A döntéshozóknak meg kell találniuk a megfelelő egyensúlyt a bevételteremtés, illetve az adó- és megfelelési terhek mértéke között úgy, hogy a gazdaság szereplőit ne riasszák el a közteherviselésben való részvételtől és az üzleti tevékenységtől” – nyilatkozta Augusto Lopez-Claros, a Világbank-csoport globális indikátorokkal és elemzésekkel foglalkozó részlegének vezetője. „Gazdasági válságok során az egyensúly megteremtése még nehezebbé válik; egyes állami kiadások nőhetnek, növelve a költségvetési hiányt, a kormányok pedig kénytelenek lehetnek adópolitikai eszközökkel élénkíteni a gazdaságot.”

„A Paying Taxes-tanulmány legutóbbi eredményei azt mutatják, hogy a gazdaságok tovább folytatják az adóreformokat, ugyanakkor az adórendszerek ésszerűsítésére és egyszerűsítésére még számos lehetőség kínálkozik” – mondta Andrew Packman, a PwC Tax Transparency and Total Tax Contribution csoportjának vezetője. – Az adóreform a következő években világszerte fontos téma marad a kormányok számára, ideértve a nemzetközi adórendszer a mai globális üzleti környezet igényeit figyelembe vevő modernizálására vonatkozó OECD-javaslatok megfontolását is.”

FOLYTATÓDIK AZ ÁFAEMELÉS EURÓPÁBAN
Folytatódik az áfaemelési trend Európában, az általános forgalmi adó átlagos mértéke már átlépte a 21 százalékos küszöböt az Európai Unióban. Ezzel párhuzamosan a cégeknek  egyre gyakrabban változó áfaszabályozásra és minden eddiginél hatékonyabb adóellenőrzésekre kell készülniük.
 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo