A gazdasági társaságokról szóló törvény, valamint a cégtörvény módosítása miatt a legtöbb cégnek kötelező cégadat-módosítást kell végrehajtania legkésőbb február elsejéig. A módosítás azokat a cégeket érinti, akik 2012. március 31. előtt alakultak, vagy módosultak utoljára. A változás érinti mind a kkt-kat, bt-ket, kft-ket, részvénytársaságokat, valamint az egyéni cégeket.
Be kell jelenteni az összes ügyvezető, illetve tagok személyi adatait, születési helyet, időt, adószámát, kötelező újraigazolni a székhelyet, telephelyet, amennyiben ez a legutolsó módosításkor nem történt meg, illetve külföldi ügyvezető esetén kézbesítési megbízottat kell megjelölni.
Akik már eleget tettek a kötelezettségnek, azok nyugtázzák, hogy túl vannak rajta, és ez ügyben további feladatuk nincs.Akik ellenben még nem tették meg a szükséges intézkedéseket, azokat lassan már szorítja a határidő. A bejelentési kötelezettségre előírt 2013. február 1-i határidő elmulasztása esetén cégtörvényességi eljárásra kerülhet sor, amely végződhet a cég törlésével is. A vállalkozásoknak érdemes ügyelniük az időben történő bejelentési kötelezettség teljesítésére, hiszen késedelmes teljesítése esetén a cégbíróság 50 ezer forinttól akár 900 ezer forintig terjedő pénzbírságot is kiszabhat, tekintettel arra, hogy a jogszabály a bírságolás tekintetében nem ad mérlegelési lehetőséget a cégbíróknak. Így lehet feketelistára kerülni!
Módosítani kell a cégnevet!
A cégnévre vonatkozó módosítási kötelezettség értelmében a cégnévnek egyértelműen különböznie kell a közhatalmi és közigazgatási szervek hivatalos és a köznyelvben használt elnevezésétől; a cégnévben az „állami” vagy „nemzeti” kifejezés csak abban az esetben szerepelhet, ha a cégben az állam közvetlenül vagy szervezetein keresztül többségi befolyással bír, vagy a cég külön törvény szerinti állami tulajdoni körbe tartozik.
Székhely: mindenképpen igazolni kell!
A székhelyhasználatra vonatkozó változás alapján a cég székhelye, telephelye és fióktelepe olyan ingatlan lehet, amely a cég tulajdonát képezi, vagy amelynek használatára a cég jogosult. A cégnek a használat jogszerűségéről nyilatkoznia kell abban az esetben, ha korábban ezt nem tette még meg.
Akkor is igazolni kell 2013. február elsejéig a cégeknek a székhelyhasználatuk jogszerűségét, ha abban nem történik változás. Az eljárás ugyan illetékmentes, aki viszont elmulasztja, tetemes bírságra számíthat. A cég maga kell, hogy nyilatkozzon a székhelye, telephelye használatának jogszerűségéről. A törvény nem kívánja meg, hogy a nyilatkozat kiterjedjen a használat jogcímére, sőt azt sem, hogy a nyilatkozat az ingatlan feletti rendelkezési jog jogosultjától származzon.
A katás vállalkozásoknak a telephely-felülvizsgálatot akötelező feladathoz kapcsolódva annál is inkább célszerű elvégezni – és a már nem használt telephelyeket töröltetni, – egyéni vállalkozóknak, egyéni cégeknek, betéti és közkereseti társaságoknak egyaránt, mert esetükben a székhelytől eltérő településen található telephely után a kata alatt helyi iparűzési adót kell fizetni - önkormányzatonként 2,5 millió forint adóalap után.
Kézbesítési megbízott bejelentése
Ha a cégben bármilyen jogviszonyban külföldi jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság szerepel, vagy a bejegyzési kérelemben feltüntetett külföldi természetes személy nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel, a bejegyzési kérelemben meg kell jelölni a kézbesítési megbízottat, amely magyarországi székhellyel rendelkező szervezet, illetve állandó lakóhellyel rendelkező természetes személy is lehet. Fontos megjegyezni, hogy kézbesítési megbízotti feladatot a cég tagjai (részvényesei), vezető tisztségviselői, valamint felügyelőbizottsági tagjai nem láthatnak el.