Hatvan százalékkal több céget töröltek idén januárban, mint egy évvel korábban, februárban pedig tovább szedte áldozatait a válság, a rövid hónapban több mint kétezer céget töröltek a nyilvántartásból. „Megugró törlési számokban igen jelentősen szerepel annak a hatása, hogy a korábban indított cégtörlési eljárások most értek el az eljárási szakaszba, ugyanakkor a gazdasági helyzet is jelentősen belejátszik ezekbe az adatokba” – mondta a GazdaságTV-nek Pertics Richárd, az Opten céginformációs üzletágvezetője.
„A folyamat a 2004-es években indult meg, azóta egyre emelkedő tendenciát láthatunk a megszűnő cégek számában” – hangsúlyozta Pertics. Kiemelte ugyanakkor, hogy a cégalapítások száma is folyamatosan emelkedett, ám itt tavaly trendforduló következett be, amikor tisztulási folyamat indult el a magyar cégvilágban – jelentős részben a szabályozás szigorításának köszönhetően. „A kényszertörlések bevezetésével ugyanis most már gyorsított eljárással tudja a cégbíróság kivezetni a cégeket. Most már nem is alapíthat olyan könnyen céget akárki, a negatív információkat a cégbíróság is komolyabban figyeli, így elkezdődhetett egy régóta esedékes tisztulási folyamat a magyar cégek között” – mondta. A cégvezetéstől eltiltott magánszemélyek listájának köszönhetően ugyanis a szakember szerint egyértelműen csökkent azoknak a cégalapítóknak a száma, akikről bebizonyosodott, hogy korábban már más vállalkozásokat felszámolásba vagy csődbe vittek.
A szakember szerint a törlések számában különösen nagy súlyt kapnak az építőipari cégek, ám más szegmensek is érintettek a kérdésben. „Jelentős részt képviselnek még az élelmiszer-ipari cégek és a kiskereskedelmi szektor. Ugyanakkor fellendülést tapasztalhatunk a szellemi szolgáltatások területén, illetve a viszonylag kis tőkeigényű szegmensekben” – hangsúlyozta Pertics Richárd. Az építőipar válságával kapcsolatban kiemelte, hogy a cégek számában a 2000-es évek elején jelentős felfutás volt tapasztalható, a megrendelések növekedésével párhuzamosan. „Mivel a megrendelések többsége külső források, hitelek bevonásával történt, nyilvánvaló volt, hogy a folyamat nem folytatódhat a végsőkig, így ennek a felszálló ágnak a leszálló ágát láthatjuk most” mondta az Opten céginformációs üzletágvezetője. Pertics Richárd szerint jelenleg csak azok az építőipari vállalatok tudnak nyereségesen működni, amelyek a válság ellenére is tőkeerősek és exportorientáltak, azaz képesek teljesíteni a külpiaci megrendeléseket.