A vállalatok versenyképességének fenntartásához jelentősen hozzájárul, ha beszámolójukat nemzetközi standardok szerint készítik el, hiszen emiatt vonzóbbak lehetnek a külföldi befektetők számára, akik a befektetetési döntéseikhez nemzetközileg is összehasonlítható és transzparens adatokat igényelnek, hatékonyabban kiküszöbölve a befektetésben rejlő potenciális üzleti kockázatokat.
Bodor Kornél, a Deloitte könyvvizsgálati részlegének partnere szerint a változások jelentősen érintik az üzleti folyamatok széles körét. Minden vállalatnak, aki az IFRS bevezetése előtt áll, érdemes minél előbb megkezdeniük a felkészülést, mert így tervezhetőbbé és jobban ütemezhetővé válhatnak a bevezetéssel járó feladatok, fontosabb lépések és költségek, úgy, mint az IT-fejlesztésekhez szükséges pénzügyi ráfordítások és a képzésekkel járó HR-kiadások.
„Az IFRS sikeres bevezetésének egyik legfontosabb feltétele, hogy magyar nyelven is elérhető legyen a teljes IFRS-szakirodalom. Ehhez a Deloitte úgy járul hozzá, hogy 2012 óta magyar nyelvű IFRS kiadványokat készít, és a társaság honlapján ingyenesen hozzáférhetővé teszi azokat” – hangsúlyozta a szakértő.
Az IFRS alkalmazásának bevezetése egyes iparágakban teljesen kiváltja a helyi számviteli elvek szerinti beszámolást. A nemzetközi csoporthoz tartozó vállalatok számára az IFRS bevezetése jelentős költségmegtakarítással járhat, ami legfőképpen a szervezetekre nehezedő adminisztratív terhek csökkenésében mutatkozik meg. A jelentős adminisztráció-csökkenés abból származik, hogy ezen vállalatok a jövőben sok esetben megspórolhatják a kétféle pénzügyi kimutatás-csomag elkészítésével járó többletmunkát, hiszen elegendő lesz az IFRS szerint bemutatniuk az eredményeiket.
„Az IFRS könyvvezetőkre speciális adószabályok, adóalap módosító tételek vonatkoznak majd, ezért az egyes évek adóterhelése módosulhat. Ezen túlmenően az áttérésnek lehet egy egyszeri adóhatása is, ezért mindenképpen szükségszerű az eltérő szabályrendszer rövid és hosszú távú hatásainak előzetes felmérése, valamint célszerű a halasztott adópozíciók azonosítása és ezek értékelése” – fűzte hozzá Veszprémi István, a Deloitte Adó- és jogi tanácsadási részlegének partnere.