Így választható meg a szabadság időpontja
A szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra (azaz beleszámít a heti pihenőnap, a munkaszüneti nap, az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap) mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. Ettől a munkáltató eltérhet, ha azt a dolgozó kéri.
A szabadság időpontját a munkáltató állapítja meg a munkavállaló meghallgatását követően. Évi 7 munkanap szabadságot - legfeljebb két részletben - a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni, mondta Hajdú-Dudás Mária munkajogász. Hozzátéve ez a gyakorlatban azt jelenti, ha nem akarja a munkáltató, nem kell kiadnia nyáron az összes szabadságot. A munkavállalót ez esetben rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség terheli. Nem megoldás a fizetés nélküli szabadság sem, mert ahhoz is szükséges a munkáltató hozzájárulása.
A munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie, hogy nyaralni szeretne menni. A munkáltató pedig legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal köteles közölni a szabadság kiadásának időpontját munkavállalóval.
A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdekből vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő okból módosíthatja a szabadság kiadásának közölt időpontját, illetve megszakíthatja a munkavállaló már megkezdett szabadságát. Ebben az esetben azonban köteles megtéríteni a munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával, illetve a szabadság megszakításával összefüggő kárát és költségét.
Főszabályként a szabadságot az esedékesség évében, jelen esetben 2014-ben kell kiadni. De pénzben megváltani akkor sem lehet, ha a munkavállalónak marad ki nem vett szabadsága 2014. december 31. napjáig, hangsúlyozza Hajdú-Dudás Mária. Legfeljebb a munkaviszony megszűnésekor van erre lehetőség, mert különben visszaélésekre adna lehetőséget ez a módszer – teszi hozzá a szakértő.
Más szabály vonatkozik azokra a munkavállalókra, akiknek a munkaviszonya október 1-jén vagy azt követően kezdődik majd, ilyenkor ugyanis a munkáltató az esedékességet követő év, tehát 2015. március 31-éig is kiadhatja a szabadságot.
Abban az esetben pedig, ha a szabadságot a munkavállaló részéről felmerült okból nem lehetett az esedékesség évében kiadni (pl. mert a munkavállaló fizetés nélküli szabadságon volt), akkor az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül szabadságolni kell.
Amennyiben a munkavállaló előre látja, hogy 2015-ben több napi szabadságra lenne szüksége, mint idén, megállapodhat abban a munkáltatóval (azzal, hogy a munkáltató nem köteles eleget tenni ennek a kérésnek), hogy az életkor szerinti pótszabadságot a munkáltató 2015. december 31. napjáig adja ki.
Amennyiben a kollektív szerződés lehetővé teszi, a szabadság egynegyedét a munkáltató legkésőbb 2015. március 31-éig is kiadhatja. Ehhez szükséges a kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működést közvetlenül és súlyosan érintő ok.