A korábbi ígéretek és szakmai háttérmunka ellenére a június 18-án megjelent, az e-útdíjról szóló 209/2013-as kormányrendeletben nem kaptak kedvezményt sem az állattenyésztők sem a feldolgozók - olvasható a MÁSZ közleményében. Az érdekképviseleti szervezet szerint ezzel újabb, versenyhátrányt és önköltséget növelő teherrel kell a már így is nehéz helyzetben lévő állattartóknak és feldolgozóknak megküzdeniük. Miközben a kormány zászlójára tűzte az állattenyésztés talpra állítását és a feldolgozók megerősítését, a vidéki munkahelyek megtartását, újak teremtését, a belső piac visszaszerzését, valamint az élelmiszerfüggőségünk csökkentését, úgy tűnik költségvetés helyzete felülírja ezeket a célokat. (A húsipar pedig már amúgy is nehéz helyzetben van.)
A kormányrendelet előírásai szerint július 1-től útdíjat kell fizetni a gazdáknak, amennyiben állatait, vagy trágyát, terményt, tejet, takarmányt közúton akar szállítani. Felmentést egyedül a mezőgazdasági vontatók (traktorok, kombájnok) és az ezekkel vontatott pótkocsik kaptak, ami elsősorban a növénytermesztőknek kedvez. Nehezíti a helyzetet, hogy a Nemzeti Közútkezelő közlése szerint, amennyiben jogszabály-módosítás révén mégis mentesülnének a gazdák a díjfizetés alól, azt a jelenlegi rendszer nem tudja kezelni.
A MÁSZ kiemeli: a többletteher különösen érzékenyen érinti a sertés- és tejágazatot, ahol heti rendszerességű a beszállítás. Ezért a Magyar Sertéstenyésztők Szövetsége valamennyi tagszervezete nevében azt kéri a kormányzattól, hogy az élőállat és tej szállítása a feldolgozókhoz, illetve a felvásárlókhoz mentesüljön az e-útdíj fizetése alól.
Levonható az útdíj az iparűzési adóból
Július 1-jétől bővült a helyi iparűzési adó meghatározása során figyelembe vehető, a fizetendő adót csökkentő tételek köre - hívja fel a figyelmet a Deloitte. A júniusi törvénymódosítás alapján a székhely, illetve a telephely szerinti önkormányzathoz az adóévre fizetendő adóból levonható a ráfordításként, költségként az adóévben elszámolt, az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díj (teherfuvarozók által fizetett elektronikus útdíj) 7,5 százaléka is.
Több önkormányzat esetén az e-útdíj 7,5 százaléka arányosítva, az adott önkormányzatra jutó adóalap és a teljes adóalap arányában vonható le a fizetendő adóból, legfeljebb annak összegéig terjedően - olvasható a hírlevélben.