27 százalékról 18 százalékra csökken az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom után fizetendő áfa 2017. január 1-jétől. A Parlament által fél évvel ezelőtt elfogadott módosítás alkalmazása nem a legegyszerűbb, ezért döntött végül a NAV a részletes állásfoglalás kiadása mellett, amelyet itt talál. (Az áfacsökkentés miatt kieső bevételek pótlására 2018. január 1-jétől bevezeti a kormány a turizmusfejlesztési hozzájárulást. Az érdekképviseleteknek tetszik a különadó.)
A módosítást az teszi bonyolulttá, hogy a kedvezményes adókulcs alkalmazásához több feltételnek kell megfelelni: 1. az áfatörvény szerinti szolgáltatásnyújtásnak kell megvalósulnia; 2. a szolgáltatásnak a KSH Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30-án érvényes besorolási rendje szerinti SZJ 55.30.1 alá kell tartoznia; 3. a szolgáltatásnak étel- és helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalomra kell vonatkoznia. Ha a feltételek közül bármelyik nem teljesül, az adott ügyletre nem alkalmazható a kedvezményes áfakulcs.
Nem volt egyértelmű például, hogy mi számít helyben készített italnak, de a szakma képviselői számos más problémát is láttak. A NAV állásfoglalásában pontosan kiderül például, hogy nem az étel-ital elkészítésével lesz az adott ügylet termékértékesítés helyett étkezési szolgáltatás, hanem attól, hogy azt az azonnali fogyasztást lehetővé tévő megfelelő kiegészítő szolgáltatások kísérik, és az ügyletben ez utóbbi szolgáltatáselemek dominálnak - ezért nem tartozik a kedvezményes áfakulcs alá az elvitelre történő értékesítés. Illetve kiderült például az is, hogy a NAV szerint teljesen elképzelhető, hogy ugyanazt a kávét és szendvicset két szomszédos üzlethelyiségben más áfakulccsal kell eladni.
Egyszerűbb nem lett a szabály, de legalább van mihez igazodni.