Most már jöhet a kompenzáció! De mikor?

Végre ott van a parlament előtt az a költségvetést módosító javaslat, amely lehetővé teszi, hogy megszülessen a gazdaság teljesítményével nem indokolható idei minimálbér-emelés által leginkább sújtott vállalkozások kompenzációját célzó rendelet.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A munkáltatók régóta vártak arra, hogy a kormányt benyújtsa azt a büdzsémódosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy az idei 5,4 és 5,6 százalékkal megemelt minimálbérre, illetve garantált bérminimumra való áttérésben a legnehezebb helyzetben levő ágazatok munkáltatóit átmeneti segítséget kaphassanak, mert különben a tarifanövelés tömeges vállalati bedőléseket és elbocsátásokat vonhat maga után. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára február végén hívta fel a figyelmet arra, hogy késik a módosító törvénytervezet.

Egyéb okok
A módosítást az is indokolja, hogy a kormány az 5 ezer fő feletti helyi önkormányzatok adósságelemeinek állami kiváltásához úgy tervezi teljesíteni, hogy a 250 millió forintnál kevesebb adósságelemből átvállalandó rész visszafizetéséhez 20 milliárd forint összegben egyszeri, vissza nem térítendő költségvetési támogatást nyújt. Az önkormányzati adósságállomány ennyivel csökken. Az egészségügyi feladatokat ellátó, megszűnő gazdasági társaságoktól átvállalt adósság rendezésére 9,5 milliárd forintot irányoznak elő.
10 milliárd támogatás

A kormány végül március 8-án nyújtotta be az idei költségvetést módosító javaslatát, amely szerint változnak a kiadási és bevételi főösszegek, valamint emelkedik a hiány. A változások sem az uniós elszámolás szerinti egyenleget, sem az államadósságot nem befolyásolják. A javaslattal szemben a Költségvetési Tanácsnak (KT) nincs ellenvetése, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az adósságszabály és a hiánycél tartása érdekében indokolt a figyelni a további szigorú költségvetési gazdálkodásra.

Miként arra a mostani törvényjavaslat melléklete és a KT indoklása is rávilágít, a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumában létrejött megállapodás alapján a költségvetésből 10 milliárd forint támogatást nyújtanának a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum emelésével összefüggő munkáltatói bér- és járulékköltségek megtérítésére. Ezt a kormányoldal tizenegy ágazat munkáltatóinál csaknem 250 ezer munkavállaló esetében vállalta féléves időtartamra.

A féléves támogatást az érintett cégek fogják megelőlegezni.
A módosítással fejezetek közötti átcsoportosítással biztosítható a megállapodásban foglaltak teljesítése. Az átcsoportosításra az ad lehetőséget, hogy a közszféra bérkompenzációjára a 2013. évi költségvetésben szereplő 89 milliárd forintos előirányzathoz képest a 2012. évi felhasználás, valamint a 2013. évi szabályozás alapján a kormány álláspontja szerint 10 milliárd forint megtakarítás valószínűsíthető. A módosítás egyenlegsemleges, a központi költségvetés és az elkülönített állami pénzalapok közötti átadás miatti halmozódás a központi alrendszer kiadási és bevételi főösszegét is azonos mértékben növeli.
Új számok a büdzsében
A költségvetést módosító törvényjavaslat szerint a központi alrendszer bevételi főösszege 15 ezer 323 milliárd 816,1 millió forint, a kiadási főösszege 16 ezer 195 milliárd 150,9 millió forint, a hiánya pedig 871 milliárd 334,8 millió forintra változik. A pénzforgalmi hiány eredetileg 841,2 milliárd forint volt.
Újabb kompenzációra lesz szükség?

Arról viszont, hogy mikor kerül sor a támogatást lehetővé tevő rendeletmódosításra, valamint a végrehajtásra, nincsenek pontos információk. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kidolgozott, a Világgazdaság online birtokába jutott javaslatból az tűnik ki, hogy a féléves támogatást az érintett cégek fogják megelőlegezni, mert a rendelet hatálybalépését követően várhatóan május végéig lesz lehetőség a kérelmek elkészítésére és benyújtására, a támogatás folyósítására pedig június végéig kerülhet sor. A lap értesülése szerint a támogatással augusztus 31-éig kellene elszámolniuk a kérelmezőknek.

Dávid Ferenc ugyanakkor arra figyelmeztetett: ha a második félévben nem indul be a növekedés és nem nő a fogyasztás – márpedig erre megvan az esély a márciusi MFB Periszkóp szerint –, akkor az érintett ágazatokban a minimálbéres munkahelyek könnyen elveszhetnek, és augusztusban újra tárgyalni kell a kormányzattal egy új kompenzációs csomagról.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo