A munkáltatók régóta vártak arra, hogy a kormányt benyújtsa azt a büdzsémódosító javaslatát, amely lehetővé teszi, hogy az idei 5,4 és 5,6 százalékkal megemelt minimálbérre, illetve garantált bérminimumra való áttérésben a legnehezebb helyzetben levő ágazatok munkáltatóit átmeneti segítséget kaphassanak, mert különben a tarifanövelés tömeges vállalati bedőléseket és elbocsátásokat vonhat maga után. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára február végén hívta fel a figyelmet arra, hogy késik a módosító törvénytervezet.
A kormány végül március 8-án nyújtotta be az idei költségvetést módosító javaslatát, amely szerint változnak a kiadási és bevételi főösszegek, valamint emelkedik a hiány. A változások sem az uniós elszámolás szerinti egyenleget, sem az államadósságot nem befolyásolják. A javaslattal szemben a Költségvetési Tanácsnak (KT) nincs ellenvetése, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az adósságszabály és a hiánycél tartása érdekében indokolt a figyelni a további szigorú költségvetési gazdálkodásra.
Miként arra a mostani törvényjavaslat melléklete és a KT indoklása is rávilágít, a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumában létrejött megállapodás alapján a költségvetésből 10 milliárd forint támogatást nyújtanának a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum emelésével összefüggő munkáltatói bér- és járulékköltségek megtérítésére. Ezt a kormányoldal tizenegy ágazat munkáltatóinál csaknem 250 ezer munkavállaló esetében vállalta féléves időtartamra.
Arról viszont, hogy mikor kerül sor a támogatást lehetővé tevő rendeletmódosításra, valamint a végrehajtásra, nincsenek pontos információk. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kidolgozott, a Világgazdaság online birtokába jutott javaslatból az tűnik ki, hogy a féléves támogatást az érintett cégek fogják megelőlegezni, mert a rendelet hatálybalépését követően várhatóan május végéig lesz lehetőség a kérelmek elkészítésére és benyújtására, a támogatás folyósítására pedig június végéig kerülhet sor. A lap értesülése szerint a támogatással augusztus 31-éig kellene elszámolniuk a kérelmezőknek.
Dávid Ferenc ugyanakkor arra figyelmeztetett: ha a második félévben nem indul be a növekedés és nem nő a fogyasztás – márpedig erre megvan az esély a márciusi MFB Periszkóp szerint –, akkor az érintett ágazatokban a minimálbéres munkahelyek könnyen elveszhetnek, és augusztusban újra tárgyalni kell a kormányzattal egy új kompenzációs csomagról.