Január elsején indult az EKÁER, melynek célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatósága, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel kapcsolatos visszaélések kizárása és nem utolsó sorban az adóelkerülők kiszűrése – közölte a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV).
A próbaüzem február végéig történő meghosszabbításával az érintett gazdálkodóknak lehetősége nyílt a rendszer megismerésére valamint a működéssel kapcsolatos észrevételek megtételére. Ennek eredményeként a folyamatosan érkező észrevételeket figyelembe véve történt a jogszabályi környezet finomhangolása, aminek köszönhetően alig egy nappal az éles indulás előtt jelent meg a részleteket szabályozó miniszteri rendelet. A LeitnerLeitner vezető adótanácsadójának segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.
„A kisebb vállalkozások számára alapvetően könnyítéseket hozott a rendszer. A rengeteg bizonytalanságot és problémát okozó „és – vagy” kérdést a szigorúbb értelmezés mentén rendezték. Így bármelyik határérték felett a szállítmány EKÁER bejelentés köteles. Igaz, hogy a nem kockázatos termékkörben a nettó értékhatárt 5 millió forintra emelték a 2,5 tonnás súlyhatár megtartása mellett, így sokan kikerülhetnek a kötelezettek köréből. Jó hír továbbá, hogy nem kockázatos termékek esetén az árulistában nem kell az ellenértéket szerepeltetni, a cikkszám megadása pedig minden esetben csak opcionális” – sorolta a pozitív változásokat Jancsa-Pék Judith a nemzetközi adótanácsadó cég partnere a Piac&Profitnak. Kiemelte, hogy az érkeztetési jelenés leadására adott határidő is emelkedett, az eddigi egy nap helyett már három nap a jelentés megküldésének határideje, ami szintén könnyebbséget jelent a vállalkozásoknak.
Maradt még akna
Március 11-től a kockázatos élelmiszerek és termékek szállítása esetén már az ún. kockázati biztosítékot is meg kell fizetni azon gazdálkodóknak, akik nem mentesülnek alóla. A kockázatos termékkör mentességi határait összevonták, és csak azok a szállítmányok EKÁER mentesek, amelyek a súlya az 500 kg-ot és nettó értéke az 1 millió forintot együttesen sem haladja meg. Ez a kockázatos élelmiszerek esetében könnyítést jelent. „Ezen a téren azonban további változások is várhatóak: ugyanis tovább fog bővülni a termékkör, amelyről azonban biztosat ma még nem lehet tudni. A jelenleg ismert tervek szerint elektronikai cikkek, fémkereskedelmi termékek és takarmányok fognak felkerülni a listára” –mondta Jancsa-Pék Judith. Továbbá a korábban kockázatosnak minősített élelmiszerek közül kikerülnének azok a termékek, melyek nem minősülnek élelmiszernek, így az EKÁER szám megállapításához szükséges előfeltételt – FELIR szám megadását – sem tudják teljesíteni. Ezek azonban várhatóan azonnal be fognak kerülni az egyéb kockázatos termékek közé. Ilyenek például a dísznövények és bizonyos zöldségek – a változások pedig több ezer vállalkozást érinthetnek.
Az új szabályok szerint új mentességek alkalmazhatók a jövedéki és a vámeljárás alatt fuvarozott termékekre, a bejelentés, illetve engedélyköteles hulladékszállításra és fémkereskedelemre, bizonyos gyógyszer szállítmányokra és a postai küldeményekre. Könnyítés, hogy a mentességek most már kizárólagosság nélkül akkor is alkalmazhatók, ha a felsorolt termékek mellett mást is fuvaroznak. Nem kell tehát bejelenteni például az alkoholos sörök fuvarozását, csupán azért, mert egy rekesz alkoholmentes ital is kerül a csomagba.
Egyszerűsödő adminisztráció
Bizonyos cégnagyságtól és jó adózói múlttól függően jelentősen egyszerűsödik az EKÁER adminisztráció: csak a feladó, a címzett és a rendszám adatokat kell bejelenteni. Olyan cégek élhetnek ezzel, akik több mint két éve működnek, árbevételük cégcsoport szinten eléri az 50 milliárd forintot, melynek 80%-a a saját termelésű készletek értékesítéséből származik, megtalálhatóak a köztartozásmentes adatbázisban, és adószámuk nincs felfüggesztve. Azonban még esetükben is óvatosságot igényel az egyszerűsített EKÁER bejelentés alkalmazása, hiszen a jogosultság az egyébként könnyen módosuló köztartozásmentes adatbázis jelenléthez kötött. Amelyből azonban egy megkésett vámhatározat vagy a kerekítések különbözete miatt is ki lehet kerülni. Az egyszerűsített bejelentés április 1-től lehetséges.
Egyedi útszakasz mentesítés is elérhető, amelyet a gyártásszervezés sajátosságaira tekintettel lehet egyedileg kérelmezni, ha a fuvar nem hagyja el az országot (belföld – belföld viszonylatban), és maximum 20 kilométeres távolságot tesz meg. A mentesítés hatósági elbírálást követően léphet hatályba és 1 évig lehet érvényben, melyet a lejáratot legalább 90 nappal megelőzően benyújtott külön kérelemmel kell majd meghosszabbíttatni. „Itt is komoly könnyítés jelent meg az eredtileg tervezetthez képest, hiszen még a múlt héten is a tervezet ezt a lehetőséget csak a 300 milliárd forint feletti árbevételű cégeknek tette volna lehetővé, a végleges szövegben ezt a határt ötven milliárdra szállították le, amit ráadásul cégcsoport szinten is el lehet érni, ami nagy könnyebbség lehet a nagy gyártócégek közelébe települt beszállítóknak” – mondta a szakértő.
2015. június 1-jétől változnak a gyűjtő és terítő járatok EKÁER szabályai is. Egy EKÁER számot kell majd megállapítani akkor is, ha a fuvarozás során egy feladó több felrakodási címéről vagy egy címzett több kirakodási (átvételi) címére történik a közúti fuvarozás. „Ez jelentős könnyebbséget jelent, ugyanakkor azt a veszélyt is magában rejti, hogy aki eddig több kiszállított tételben nem haladta meg a kötelezettségi értékhatárt, az most hirtelen bekerülhet a kötelezettek körébe,
A két hónapos próbaüzemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal több akciót tartott. Ezalatt bebizonyosodott, hogy az EKÁER megfelelő eszköz az áfacsalások visszaszorítására, az emberi fogyasztásra veszélyes élelmiszerszállítmányok kiszűrésére, a tisztességek gazdálkodók segítésére. Mulasztási bírságot hiányzó vagy hibás adatokat tartalmazó EKÁER szám miatt nem állapított meg a NAV, azonban a már éles üzemben működő rendszerben a kiszabható bírság mértéke elérheti az áru nettó értékének 40 százalékát is.