Marad az operatív lízing és a tartós bérlet

A 2014. március 15-én hatályba lépő új Ptk. új alapokra helyezi a pénzügyi lízing fogalmát, de ennek ellenére nem szűnik meg a tartós bérleti vagy operatívlízing-konstrukció. A változások mégis sok ezer cég számviteli gyakorlatát érinthetik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Marad az operatív lízing és a tartós bérlet, de azért nem árt figyelni! – Kép: SXC

Szakmai szempontból számos jogértelmezési kérdés fogalmazódott meg nemcsak a pénzügyi lízing definíciójával, hanem a pénzügyi lízingügyletekre vonatkozó egyes előírásokkal kapcsolatban is, mivel valóban jelentős változások lépnek életbe a 2014. március 15-ét követően megkötött finanszírozási ügyletek tekintetében. „A lízingcégek ügyfeleik részére igyekeztek megfelelő tájékoztatást adni az új Ptk. hatálybalépésével kapcsolatos változásokról, felülvizsgálták és aktualizálták az általuk alkalmazott szerződéseket annak érdekében, hogy azok megfeleljenek az új Ptk. által előírt szabályoknak is” – közölte a Magyar Lízingszövetség. Ennek ellenére több ezer cégnek kell ügyelnie a számvitelére.

A szövetség szerint lesznek olyan operatív lízingügyletek vagy tartós bérleti szerződések, amelyek a jelenlegi jogszabályi környezetben nem minősíthetők pénzügyi lízingnek, de az új Ptk szerint viszont a pénzügyi lízing fogalmának fognak megfelelni, ezáltal a felek (ilyen feltételek megléte esetén) pénzügyi lízingszerződést fognak kötni. A tartós bérleti és az operatívlízing-konstrukció tehát megmarad, és továbbra is választható opció lesz a lízingcégek ügyfelei számára.

Itt olvashatja a Piac & profit korábbi cikkeit az új Ptk. bevezetésével kapcsolatban!

A pénzügyi lízing fogalma nem a lízingtárgy hasznos élettartamát, hanem gazdasági élettartamát említi, és azt hasonlítja össze a lízingügylet futamidejével (a szabályozás szerint pénzügyi lízingnek minősül, ha az ügylet futamideje eléri a lízingtárgy gazdasági élettartamát). A hasznos élettartamot (erősen leegyszerűsítve) az értékcsökkenés elszámolásának idejével azonosíthatjuk, míg a gazdasági élettartam ettől eltérő, a hasznos élettartamnál általában jóval hosszabb időszakot jelöl.

A nemzetközi számviteli sztenderd (IAS 17) szerint a gazdasági élettartam az eszköz gazdasági használhatóságához kötődik. A gazdasági élettartamot elérő futamidő mellett a pénzügyi lízing további két fogalmi elemét rögzít az új Ptk.: (1)  lízingbevevő meghatározott áron jogosulttá válik a tulajdonszerzésre a futamidő végén, vagy (2) a fizetendő lízingdíjak összege eléri vagy meghaladja a lízingtárgy szerződéskori piaci értékét. Az operatív lízingügyletek vagy tartós bérleti konstrukciók nem tartalmazzák a tulajdonszerzés lehetőségét, így egyetlen lényegi feltétel vizsgálandó az ügylet minősítése során, az, hogy a lízingdíjak összege milyen arányt képvisel a lízingtárgy értékéhez képest – hívta fel a figyelmet a Lízingszövetség.

Összeomlott az ingatlanlízing piaca
2013-ban a hazai lízingpiaci új kihelyezések 4 százalékkal, 365 milliárd forintra bővültek az előző évhez képest, miközben a tavaly megkötött szerződések száma 4 százalékkal csökkent éves szinten – derült ki a Magyar Lízing és Finanszírozó Társaságok Szövetségének beszámolójából. A lízingcégek által kezelt teljes portfólió mértéke közel 6 százalékkal csökkent, így 2013 év végén 1479 milliárd forint volt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo