A modern technológia használata nagyon fontos szempont a pályaválasztásnál a fiatalok számára – derült ki egy friss felmérésből, ahogy az is, hogy a mezőgazdaságról sokan azt gondolják, hogy az piszkos, olajos szakma, pedig ennek a kornak már vége. Eleinte egy föld megműveléséhez 20 lóra volt szükség, ez idővel különböző munkagépekre cserélődött. Manapság viszont egy jól képzett mezőgépész akár egyetlen csúcstechnológiás, multifunkcionális géppel el tudja végezni mind a szántást, boronálást, vetést és akár az aratást is. Már a ’80-as években is, amikor a többség még csak szórakozásra használta a Commodore 64-et, a mezőgépészek bőven mindenki előtt jártak, és a kis, szürke számítógép tudását az akkori legbonyolultabb mezőgazdasági előrejelzések és döntéssegítő rendszerek futtatására használták.
Az információs technológia fejlődése és az új évezred legnagyobb durranásai sem kerülték el az agrárágazatokat. A valóságshow-k hétköznapi hőseivé a 24 órás kamerás megfigyeléssel az állat- és növényállományok váltak. A termés és a talajminőségének ellenőrzését pedig a – Magyarországon erre a használatra egyelőre még kevésbé elterjedt – drónokra és a traktorok alján elhelyezett szenzorokra bízhatjuk. A mezőgépészek mindössze egy okostelefon vagy laptop segítségével minden részletet nyomon tudnak követni, így növelve a termelés hatékonyságát. Fontos is a fejlesztés, mert a következő 30–50 évben a mezőgazdaságnak úgy kell növelnie a kapacitásait, hogy nincsenek jelentős új földterületek. A rendelkezésre álló területeken kell egyre hatékonyabban dolgoznunk
Éppen emiatt újra kezd vonzóvá válni a fiatalok szemében a mezőgazdaság: az informatikai, pénzügyi, gazdasági szféra mellett 70 százalékuk jelölte meg a mezőgazdaságot mint versenyképes iparágat a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) felmérésében. A fiatal generáció számára ugyanakkor elvárás a leendő munkájával szemben a rugalmas munkaidő, a változatos munkakör, a folyamatos fejlődési lehetőség és a legújabb technológiák megismerése és használata. Ennek ellenére sokkoló adat, hogy a mezőgazdaságban tízből kilenc gazda szakemberhiánnyal küzd. Ennek oka, hogy évente kevesebb, mint 500 diák végez mezőgépész területen, noha ennek közel tízszeresére, legalább 4800 főre lenne szüksége az ágazatnak. Ez előrevetíti azt a nyugtalanító jövőképet, hogy a folyamatos gépberuházások és fejlesztések ellenére a gépeket kezelő mezőgépészek nélkül kényszerszünet jöhet a földeken, ami az agrárgazdaság egészét károsan befolyásolhatja. Egy mezőgépész fontos része a mezőgazdasági termelésnek, az ország egyik legfontosabb hajtómotorjának. (Persze nem csak a mezőgazdaságot érinti a munkaerőhiány: szinte minden cégnél vannak betöltetlen állások.)