Már felhőkarcolók is épülnek fából

A beton volt a 20. század kedvenc építőanyaga. A 21. századé a fa lehet - könnyebb, gyorsabb, olcsóbb és környezetkímélő is magas épületeket fából emelni. Brit Kolumbia egyetemének 18 emeletes diákszállójába nemrég költöztek be a hallgatók.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A norvégiai Bergen vízpartján áll egy 14 emeletes lakóépület. Amikor 2015-ben elkészült, az volt a világ legmagasabb, fából készült háza. Azóta lekörözte kanadai társa, Brit Kolumbia egyetemének 18 emeletes diákszállója, amelybe nemrég költöztek be a hallgatók. Ugyanakkor a londoni PLP építész-iroda 80 emeletes, ezer öröklakást magában foglaló, ugyancsak fából készülő ház építésére kért engedélyt, amely a brit főváros második legmagasabb lakóépülete lenne.

Kép: Citylab

 

A múlt században (s persze máig)  nagyra becsülték - becsülik a betont, hiszen az könnyen  alkalmazható a legkülönbözőbb célokra, könnyen formázható, ráadásul viszonylag olcsó - miközben a házépítés hagyományos anyaga, a fa, háttérbe szorult.

Napjaink sok építészének más a véleménye: immár túl költségesnek, hosszasnak és sok energiát igénylőnek, valamint a környezetet szennyezőnek tartják a betonnal való házépítést - és hasonlóan magasnak a terheket, a negatív kísérő kihatásokat, amikor az  elavult betonépületeket le kell bontani.

A korszerűnek tekintett megoldás: a fa. Az jóval könnyebb, így kevesebb alapozó munkára van szükség. Csökkennek a daru-költségek, hiszen nem kell óriási súlyú betonelemeket a magasba emelni. Nem beszélve arról, mennyivel könnyebb fába szöget verni, mint valamit betonba rögzíteni... Az új módszer elterjedése elválaszthatatlan az újfajta, előregyártott, több rétegben összeragasztott fa-panelektől. Az angol betűszóval CLT-k (cross-laminated timber) elemei akár 80 cm vastagok. Így elég erősek ahhoz, hogy nagyobb épületeket tartsanak és kiküszöbölik a faházak nagy veszélyét, a tüzet: az elemek külső rétege nem gyúlékony, így a fa nem fog tüzet.

Kép: Citylab

A skandinávok és az észak-amerikaiak után most a francia nagyváros, Bordeaux vezetése döntött úgy, hogy a következő 15 esztendőben évente 25.000 négyzetméternyi felületű épületeket emelnek fából.

Első projektjeik egyike a Hypérion torony lesz. Mire a 18 emeletes lakóház  2020-ban elkészül, a világ legmagasabb faépületeinek egyike lesz.

Tervezői szerint a tornyot kevesebb, mint egy év alatt fel tudják majd húzni, míg ugyanez a munka betonból másfél évet venne igénybe. Az

Óriási erdőtelepítéssel válnak karbonsemlegessé az országok
A világ talán két legnagyobb erdőtelepítési programja veszi kezdetét két országban. Brazília és Új-Zéland több száz millió fát ültetnek az elkövetkező néhány évben, hogy teljesíteni tudják a párizsi klímaegyezményben foglalt emissziócsökkentési vállalásaikat.
alkotók minden emeletre hat lakást terveztek, erkéllyel, a közös kertre való kilátással. A ház különlegessége lesz, hogy a padlók mellett a falakon, a mennyezeteken is szabadon marad a fa-felület, a természethez való közeliség érzését kölcsönözve a lakóknak.

A környéken élők az effajta építkezéstől nem szenvednek: mivel méretre gyártott fa-elemekkel dolgoznak, nincs por, és nem kell hallgatni a betonkeverők zaját. Ellenkezőleg: az emberek szívesen időznek az építkezésnél, élvezik a fa, a természet illatát... (CITYLAB)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo