Az utóbbi években szigorodtak a hiteligénylés feltételei mind jövedelem elfogadás, mind ingatlan terhelhetőség szempontjából. Jobban megnézik kinek, mennyi lakáshitelt adnak. Alkalmazott, vagy vállalkozó? Jövedelmet minden esetben igazolni kell. A mindenkori minimálbér igazolása alapfeltétel, de ez elég alacsony hitelösszeghez elég.
A minimálbér az csak minimálbér, függetlenül attól, hogy egyébként jól menő vállalkozó-e az igénylő, vagy valóban minimálbérért dolgozik.
Ha valaki vállalkozó, van mód és lehetőség javítani a hitelképességen. Meg lehet emelni a saját bért, persze ennek a negatív hozadékával is számolni kell. Adózási formát is lehet váltani, ha szükséges.
Kata
Most már biztos, hogy 2017-ben az eddigi 6 millió forintról 12 millió forintra emelik a KATA bevételi értékhatárát. (Sok más változás is van, itt olvashat róla.)
Ha valaki áfa körös, akkor azonban arra is figyelni kell, hogy az alanyi áfa mentességet 8 millió forintos bevételig lehet kihasználni. Amennyiben a jövő évi bevétel nem éri el a 12 millió forintot, de meghaladja a 8 milliót, akkor a vállalkozás ugyan katás, viszont az áfát meg kell fizetni. Ezt természetesen a NAV felé is be kell jelenteni, valamint a következő két évben nem választható az alanyi adómentesség. Az áfa törvény alapján adómentes tevékenységet végzőkre nem vonatkozik a 8 milliós határ.
Továbbra is megmarad azonban az a szabály, miszerint a NAV az éves árbevételből eleve 40%-ot levon és csak a maradék 60 százalékot tünteti fel a NAV jövedelemigazoláson. Ezért nem mindegy, hogy mekkora árbevétellel számolunk valójában egy hiteligénylésnél! Használja az alábbi kalkulátort az aktuális lakáshitel lehetőségek áttekintéséhez:
12 millió forint éves árbevétel esetén a NAV által is leigazolt jövedelem 7,2 millió forint lesz 2017-re. Ezt az igazolást azonban majd csak 2018-ban lehet felhasználni, amikor a 2017-es üzleti év lezárásra került.
Ez még így is tisztességes jövedelem lesz egy hitelfelvételhez.
Eva (egyszerűsített vállalkozói adó)
Evás vállalkozások esetén általánosságban elmondható, hogy az adókkal csökkentett árbevétel 1/12 részének az 50- 80%-át veszik figyelembe elfogadható jövedelemként. Elég tág határok között mozgunk! A banki gyakorlat elég eltérő az evás jövedelmekkel kapcsolatban.
További lehetőségek
Lássunk néhány speciális esetet, mit érdemes még átgondolni, ha vállalkozóként vennénk fel lakáshitelt!
Árbevételből generált jövedelem
Árbevételből is van lehetőség jövedelmet kimutatni, feltéve, hogy legalább a minimálbért egyébként igazolni tudjuk. Egyszerűbb esetben az árbevétel 1/12-ének 50%-a vehető figyelembe, megszorozva a céges tulajdoni hányaddal. Persze nagyon megnézik azt is, hogyan prosperál a cég.
Osztalék
Osztalékot is elfogadnak egyes bankok jövedelemként, de ezt 2 évre visszamenőleg kell igazolni NAV jövedelemigazolással és Szja bevallással alátámasztva. Alig-alig van olyan pénzintézet, ahol elegendő egy évre vonatkozó osztalékot igazolni.
Közeli hozzátartozó cége a munkáltató
Ebben az esetben is ugyanazokat a dokumentumokat kell beszerezni, mintha a saját cégben dolgoznánk. Többek között NAV köztartozás igazolás a cégről, a hiteligénylőről és persze NAV jövedelemigazolás.
Frissen alapított cég
Hitelfelvételkor nagyon körültekintőnek kell lenni, különösen, ha nem túl hosszú múltra (néhány hónap) tekint vissza a vállalkozás. Saját vállalkozásból igazolt jövedelemnél elvárás, hogy a vállalkozás minimum egy éves legyen és rendelkezzen legalább egy lezárt TELJES üzleti évvel. Vagyis, egy január 10-én alapított cég nem tud egy teljes üzleti évet igazolni az adott évre. Itt is vannak kivételek, de nagyon kevés bank tudja ezt a helyzetet kezelni.