Az áfa területén az adóhatóság célja a legjellemzőbb csalási struktúrák (például körhinta-csalások, láncolatok) és az azokban érintett adózók, a nem teljesített adókötelezettségek feltárása és szankcionálása. Szükség esetén büntetőjogi felelősségre vonást is kezdeményeznek – mondta Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökhelyettese az adóhatóság idei ellenőrzési szempontjait ismertetve februárban. Természetesen az adóhivatal nem áll meg az áfa-ellenőrzéseknél, számos más területen is számíthatnak az adózók a revizorok megjelenésére. Annak érdekében, hogy tudjuk, mire számíthatunk, érdemes időről-időre átnézni, ki, miért és milyen tevékenységgel kerülhet az adóhivatal célkeresztjébe.
Általános célként 2015-re a NAV az ellenőrzési irányelvek alapján azt határozta meg, hogy az adóelkerülésből, támogatások jogosulatlan igénybevételéből származó veszteségeket csökkentse, az igazságos piaci környezet fenntartsa, tegye mindezt a jogszerűen működő gazdasági szereplők versenyhátrányának mérséklésével és a jogszerűtlen csalárd adózók gazdaságból történő kiiktatásával – összegzi az idei célokat az eKontento könyvelőiroda szakértője.
- árumozgások valós idejű ellenőrzése (EKAER)
- online pénztárgépek használatának ellenőrzése
- adóregisztrációs eljárás, fokozott adóhatósági felügyelet következetes alkalmazása
- székhelyváltók fokozottabb ellenőrzése illetékességi körön kívüli ellenőrzések keretében
- munkaerő-kölcsönzés rendeltetésszerű gyakorlásának elősegítése
- készpénzforgalom ellenőrzésének szigorítása
- csőd-, a felszámolási és a kényszertörlési eljárás alatt álló adózók ellenőrzése
A társasági adó esetén sem lesznek elnézőek a revizorok az indokolatlanul elszámolt költség-, ráfordításelemekkel, adóalap módosító tételekkel kapcsolatban. Ellenőrzik a beruházásnak minősülő tételeket, kutatás-fejlesztési tevékenységgel kapcsolatos társasági adóalap csökkentés jogszerűségét, és a transzferárakat is. Terítékre kerül idén a fejlesztési adókedvezmény, a látvány-csapatsportok támogatása, filmalkotás, előadó-művészeti szervezet támogatása, kisvállalkozások kamatkedvezménye is.
A személyi jövedelemadó területén a jelentős jövedelmeket eltitkoló magánszemélyek vizsgálatára lehet számítani 2015-ben. Ez a gyakorlatban a jelentős kockázatot hordozó társaságok magánszemély tagjait, a vállalkozások pénzforgalmi számlájáról jelentős összegű készpénzt felvevő, de annak vállalkozási célú felhasználását igazolni nem képes magánszemélyeket, csődeljárás, illetve a felszámolási és a kényszertörlési eljárások alá kerülő adózók vagyonát vagy jelentős jövedelmeket eltitkoló magánszemélyeket is érinthetnek ezek az ellenőrzések.
Környezetvédelmi termékdíj, népegészségügyi termékadó és energiaadó ellenőrzése sem marad ki a sorból. Itt elsősorban az adókötelezettségek bevallását, a bejelentések benyújtását vizsgálják majd, s igyekeznek megtalálni azokat az adózókat, akik mindezeket elmulasztják.
A járulékfizetés is meghatározó eleme az idei ellenőrzési irányelveknek. A cél a fekete foglalkoztatás visszaszorítása, a munkaerő-kölcsönzés vizsgálata, a társaságot vezető tisztségviselők biztosítási jogviszonyának ellenőrzése, valamint az adókedvezmények igénybételének jogosságát is figyelemmel követik idén.
A jogelőd nélkül alakult vállalkozások – ahogy korábban – úgy idén is kiemelt figyelmet kapnak. Minden 10. helyszíni ellenőrzésre számíthat a megalakulástól számított 90 napon belül, melynek során a székhely valódiságát, alkalmasságát vizsgálják. Fontos információ számukra, hogy a székhelyet cégtáblával kell megjelölni. Amennyiben 2 hivatalos levél visszaérkezik az adóhivatalba, mert az kézbesíthetetlen volt, már egy okot adtunk az adószám felfüggesztésére – hívja fel a figyelmet az eKontento.
a kereskedelemben:
4520 Gépjárműjavítás, -karbantartás 4623 Élőállat nagykereskedelme 463 Élelmiszer, ital, dohányáru nagykereskedelme 471 Nem szakosodott bolti vegyes kiskereskedelem 4791 Csomagküldő, internetes kiskereskedelem 4941 Közúti áruszállítás 5210 Raktározás, tárolás 5520 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás 5610 Éttermi, mozgó vendéglátás 6420 Vagyonkezelés (holding) 6820 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése 7820 Munkaerő-kölcsönzés 8010 Személybiztonsági tevékenység
a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, élelmiszergyártás területén:
0146 Sertéstenyésztés 0142 Egyéb szarvasmarha tenyésztése 0220 Fakitermelés 1011 Húsfeldolgozás, - tartósítás 1061 Malomipari termék gyártása
az ipar területén:
1610 Fűrészárugyártás 24 Fémalapanyag gyártása 2511 Fémszerkezet gyártása 4120 Lakó- és nem lakóépület építése