Pánik előzi meg a szezont a Balatonnál. A Népszabadság körképe szerint szakácsot, pincért, cukrászt lényegében lehetetlen elcsábítani a nyári hónapokra, továbbra is külföldre mennek a „jó, ügyes emberek". A balatoni vállalkozóknak sovány vigasz, hogy a munkaerőhiány már Budapesten is felütötte a fejét. Pedig van, ahol szállást is adnak a dolgozóknak, hogy ne kelljen ingázniuk. Egy a lapnak nyilatkozó étterem tulajdonos szerint 300-400 ezer forintos nettó havi bérért sem tudnak jó szakácsot találni. „Tisztán kezdőkből álló személyzettel mégsem indulhatunk neki a szezonnak” – mesélte egy név nélkül nyilatkozó vállalkozó a Népszabadságnak. „300-400 ezer forintos nettó havi bérért lehetetlen jó szakácsot találni” – mondja.
Más ágazatokban is egyre inkább a dolgozók megtartására koncentrálnak a cégek, a 10-20 százalékos béremelések sem számítanak ritkaságnak.
„A napokban egy helyi, híresen ügyes srácot csábítgattam. Pincérnek próbáltam felvenni. A négyszázezer forintos ajánlattól nem jött lázba, jelezte is, hogy Ausztriában 2000-2300 euróért azonnal talál munkát” – mondta a napilapnak Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének főtitkára. (A gond a kiskereskedelemben is óriási!)
Az egyébként versenytárs vendéglősök naponta hívogatják egymást kitudandó, kinél mondott fel valaki, vagy hol utasítottak el egy-egy jelentkezőt. Rástartolnak a „lepattanóra". Az oktatás hibája is hozzájárult a súlyos helyzethez. A felsőoktatás felé terelt fiatalok miatt alig van, aki a 10-12 órás munkával járó vendéglátóipart célozná meg. Már az egyébként jól fizető pálya sem vonzó, amit bizonyít, hogy már tanulóból sincs elég. Aki van, az az iskola után lendületből indul Nyugat-Európa felé. Nem csak a Balatonon van szakemberhiány. Nyugati országokban már előfordul, hogy egy szakácstanulónak is kocsit biztosítanak a bejáráshoz. Ami arra utal, tőlünk nyugatabbra is mindent bevetnek a jó szakemberekért.