Kár lenne még leírni a Facebookot

Az elmúlt két évben egyre nehezebb és drágább lett a vállalati kommunikáció a legnagyobb közösségi oldalon, a fiatalok körében pedig már más online felületek válnak egyre népszerűbbé. Ár/érték arányban azonban továbbra is a Facebookon lehet a leghatékonyabban kommunikálni a potenciális és meglévő ügyfeleinkkel.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

„Számunkra a Facebook halott. A Facebook valami olyasmi, amit mindenki használt korábban, mert menő volt, de most már olyan, mint egy kínos családi vacsora, ahonnan nem lehet lelépni” – írta Andrew Watts, a texasi Austini Egyetem hallgatója. A fiatalember szavai nem alaptalanok: az elmúlt években jelentősen csökkent az ifjabb generáció jelenléte a Facebookon (FB) a nagy vásárlóerővel rendelkező, digitálisan fejlett országokban. Dániában például a 18–24 éves korosztály képviselői a legkevésbé aktív facebookozók, és a legnagyobb rész 55 év feletti. Persze nem ez az általános. A Gemius 2014-es felmérésében a vizsgált országok szinte mindegyikében a 25–34 év közötti felhasználók voltak legnagyobb százalékban jelen az FB-n, a felhasználók 19–26 százaléka – országtól függően – 35–44 éves, és csak a látogatók legkisebb hányada volt 55 éves vagy annál idősebb. Magyarország azonban ebben a kérdésben Dániához hasonlít: a 18–24 éves korosztály alig 17 százaléka látogatja rendszeresen a legnagyobb közösségi oldalt az említett statisztika szerint, a 35–44 évesek aránya pedig 25 százalék.

Megéri még?

A 2004. február negyedikén elindult Facebook az elmúlt években más gondokat is okozott a cégeknek. A 2012-ben elindult fejlesztésekkel az oldal fokozatosan csökkentette a céges oldalak posztjainak rajongói elérését.

– Jelenleg a legfeljebb ezer követővel rendelkező céges oldalak posztjait „csak” a követők 25–30 százaléka látja, ez pedig a követők számával fordított arányban egyre csökken. Tízezer követő felett már kevesebb mint tízszázalékos az elérés – mondja Gombos Zsolt, az Online Marketing Akadémia (OMA) alapítója.

5 megkerülhetetlen social marketing trend 2015-re
A közösségi média marketing célú használata mára a vállalkozásoknál szinte a túlélés alapfeltétele. Mindenki igyekszik okosnak lenni benne főleg, hogy ha nem vagyunk megfelelően átgondoltak, a vödörszámra beleölt pénz is totálisan felesleges lesz. Lássuk a trendeket, amit figyelembe kell venni a tervezésnél!
A Facebook-marketingszakértő szerint ezért a vállalkozásoknak most már a zsebükbe kell nyúlniuk, ha hatékonyan akarnak kommunikálni a közösségi oldalon.

– El kell, hogy szálljon az ingyenesség illúziója a vállalkozásoknál. Azok járnak a legjobban, amelyek olyan tartalmakat képesek megosztani a követőikkel, amelyet azok továbbosztanak. Ebben az esetben beindul a vírusszerű terjedés. Viszont ehhez jó tartalom kell, és az megint csak nincs ingyen – hangsúlyozza a szakember, aki szerint ennek ellenére megéri a cégeknek fenntartaniuk profiljaikat a közösségi portálon.

– Ha lépést tartunk a változásokkal, még mindig a legkedvezőbb áron tudjuk itt elérni az ügyfeleinket, szemben más marketingfelületekkel – teszi hozzá Gombos Zsolt.

Hasonlóan vélekedik Lévai Richárd online-marketingszakértő. – Aki tudatosan építi a marketingstratégiáját, annak mindenképpen megéri facebookozni. Sokaknak még mindig ez a legolcsóbb elérési út. Például azoknak a cégeknek, amelyeknek nincs pénzük tévéhirdetésre – emeli ki a szakértő.

A jelenlét azonban nem feltétlenül jelent hirdetést.

– Az organikus elérés csökkenésével annak érdemes pénzt áldoznia facebookos hirdetésre, aki jó tartalommal, jó stratégiával bír. Ha rossz a kommunikáció, a hirdetés is hatástalan – vélekedik Lévai.

A magyarok nem tudnak élni nélküle?

A magyarok 15%-a elképzelhetetlennek tartja, hogy ne legyen jelen naponta több órát az FB-n.

  • 55% minden további nélkül ellenne nélküle,
  • 8%-ot kifejezetten idegesít.
  • Több mint 14%-nál okozott már párkapcsolati problémát az állandó Facebookon lógás,
  • 20% a minden posztból ömlő idézeteken akad fent
Jól csinálni, de hogyan?

Gombos Zsolt úgy véli, minél több a saját tartalom, annál jobbak az elérési mutatók, hiszen a felhasználók szívesebben kattintanak arra, amelyet máshol nem kapnak meg. Ezenkívül ügyelni kell a posztok változatosságára és időzítésére. Érdemes váltogatni a szöveges bejegyzéseket képekkel és videoposztokkal, méghozzá az FB-re feltöltött videókkal. Ez az egyik legfontosabb idei trend: a közösségi oldal fejlesztői tudatosan terelik a vállalkozásokat a videók feltöltése felé, ezért egy ilyen poszt elérése a három-négyszerese annak, mint egy szöveges alapú bejegyzésé. Heti átlagban legfeljebb tíz bejegyzést érdemes kiposztolni, lehetőleg változatos időpontokban.

– Nem ördögtől való az sem, ha a munkaidő után vagy hétvégén posztolunk, a médiafogyasztási szokások szerint ugyanis a felhasználók többsége ilyenkor szívesebben és hosszabban böngészik, mint munkaidőben – mondja Gombos.

Lévai Richárd a tapasztalatokból indul ki.

– A profilunk és a posztjaink statisztikái segítenek eltalálni, hogy mikor jó az időzítés, mikor figyelnek ránk a legtöbben – emeli ki, aki a posztok szövegezésére is felhívja a figyelmet.

– Még egy képaláírásban vagy egy videoajánlóban is kerüljük a PR-szöveget! Értelmes emberi nyelven beszéljünk, ne essünk a rendőrségi szóvivők hibájába, akik kifacsart jogi nyelvet használnak!

Érdemes szakítani azzal a szemlélettel is, miszerint minél rövidebb egy poszt, annál jobb.

– Akár nyolcvanezer karaktert is végigolvasnak, ha jó a szöveg. És az sem biztos, hogy egy rövidebb szöveget könnyebb megírni – véli az online-marketingszakértő.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo