Egy-egy jól sikerült, nagy volumenű beszállítói szerződés, egy akcióra valóra felkészülés, de akár az élelmiszeripar feldolgozó jellegű idénymunkái a finanszírozási gondok mellett raktározási gondokat is felvetnek. Nem egy példát lehetne mondani, amikor a termelés oldaláról elhangzik a kérdés: „De hová tegyem?”
Az alapanyag beszerzése és a megrendelőhöz való beszállítása között több hét, több hónap is eltelhet, és ilyenkor a szakszerű és biztonságos tárolásról is gondoskodni kell. Az alapanyag egy részének tárolását mindenképpen szükséges helyben megoldani, illetve nagyon pontos tervezéssel a megfelelő ütemezésben beszállíttatni a partnerekkel, de mit tegyünk az előre legyártott, beszállításra váró készleteinkkel?
Nehéz döntés előtt állnak azok a vállalkozások, amelyek időről időre raktározási gondokkal néznek szembe. Érdemes óriási összegeket befektetni egy korszerű raktár kialakításába? El kell dönteniük, hogy a fellendülésük valóban tartós lesz-e, milyen gyakran terveznek a készletek felfuttatásával, és megtérül-e a várhatóan nagy összegbe kerülő befektetésük. Vagy érdemes-e inkább a bérraktározás irányába fordulniuk?
Saját vagy bérelt?
Ma már hazánkban is számos vállalkozás kínál kedvező feltételekkel komplett raktározási szolgáltatásokat, akár egészen rövid időre is. Számoljon ilyenkor a tényleges raktárbérleti díj mellett az árumozgatás (le- és felrakás) költségeivel is, a telephelye és a raktár, valamint a raktár és a vevője közötti távolság fuvarköltségével is!
Választás előtt érdemes mérlegelni mind a két megoldás előnyeit és hátrányait rövid és hosszú távon egyaránt. Ha a raktároztatás mellett dönt, akkor még időben tudakozódjon arról is, hogy kellő rugalmassággal kezelik-e majd az ön elvárásait. Közölje előre az igényeit, és még időben egyeztesse le a kiszállítással, a készletkezeléssel, raktári nyilvántartásokkal kapcsolatos elvárásait is. Olyan raktározó szolgáltatót válasszon, amelyet hitelesnek és megbízhatónak érez, hiszen a vállalkozása múlhat a megfelelő áruelhelyezésen.
Sas Gábor rosaskft.hu