Így lehet hatásosan márkát építeni

A márkaépítést sokan meglehetősen felesleges tevékenységnek tartják. A cégvezetők jobbára hátrébb sorolják a feladatok fontossági listáján, mivel nincsenek konkrét vagy pénzügyileg mérhető eredményei; ráadásul az egész tevékenység inkább a kreatívok hatáskörébe tartozik, akiktől a legtöbb, bal agyféltekéje által vezérelt menedzsernek borsózik a háta.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A márkaépítés fontosságát lebecsülni nagy hiba, különösen a fogyasztókat közvetlenül célzó cégeknél. A márkaépítés elengedhetetlen fontosságú bármely vállalkozás sikeréhez; egy stabil márkára épülő vállalkozás sokkal könnyebben végzi el feladatait, és éri el céljait.

Hogyan őrizhetjük meg márkánk online követőit?
Számtalan akcióterv született már a márkánk online rajongói aktív figyelmének felkeltésére. Az Ipsos nemzetközi kutatásából kiderül, hogy mi ösztönzi a követőinket a legjobban.
A márkaépítési feladatokat azonban nem érdemes félvállról venni, mivel a nem megfelelően feltett kérdésekre adott válaszok használhatatlanok lesznek, időt és pénzt rabolnak, végeredményben pedig a hamis eredményeken alapuló következtetések akár jelentős kárt is okozhatnak a cégnek. Lássuk, hogyan néz ki egy eredményes márkaépítési akcióterv.

Előkészületek:

– Végezzünk felmérést a vevők körében, hogy megbizonyosodjunk róla, megértettük a vevők igényeit. – Kérjük meg a munkatársakat, küldjék el a kérdéseiket levélben, amiket szeretnének megvitatni. – Vásároljunk a célközönségünknek vagy az iparágunkról szóló magazinokat. – Szánjunk legalább egy teljes napot a márkával kapcsolatos kérdések megvitatására.

Kép: PP-archív

A vitanap:

– Osszuk meg az ügyfelek körében készült felmérés eredményeit. – Érdemes egy koordináta-rendszerben is meghatározni a márka pozícióját más márkákkal összehasonlítva olyan értékek mentén, mint elismertség, fejlődés vagy piaci pozíció. – Próbáljuk a munkatársak segítségével meghatározni, a felvázolt értékek mentén, hol tart a márka, és merre haladunk. – A munkatársak – akár egyénileg, akár csoportban – próbálják vizualizálni, milyen értékeket, irányokat tartanak fontosnak. Ez történhet grafikával, a magazinokból kivágott kollázzsal, nyomtatott anyagokkal stb. – Összegezzük a legfontosabb kifejezések és hívószavakat, amelyek a márkával kapcsolatban elhangzottak.

Az eredmények feldolgozása:

– Készítsünk egy összefoglalót, amely a legfontosabb elvárásokat is tartalmazza. – Ennek alapján a cégvezetőnek le kell fordítania az eredményeket a márkaépítés nyelvére. Olyan fogalmak meghatározására van itt szükség, mint a jövőkép, a küldetés, a márka értéke, üzenete, stílusa, illetve a hozzá kapcsolódó életstílus leírása. – Az elkészült dokumentumot érdemes néhány vezető munkatárssal együtt ellenőrizni, hogy végső formába kerülhessen. – A megfogalmazott célokat minden egyes részleg számára le kell fordítani gyakorlati feladatokká, hogy mindenki számára világos legyen, ő mit tehet a célok elérése érdekében. – Hívjuk össze a cég teljes gárdáját, hogy ismertessük velük a feladatokat, elvárásokat. – Adjunk a részlegeknek néhány napot, hogy valóban megismerjék a célokat, és kidolgozzák a saját részlegstratégiájukat ezek alapján. Legyünk nyitottak az esetleg menet közben felmerülő új ötletekre. – Bizonyosodjunk meg róla, hogy minden munkatárs érti és tudja a saját, illetve részlege feladatát a folyamatban és azt is, hogyan tud a lehető leghatékonyabban együttműködni a többiekkel.

A fent vázolt folyamat nem rövid, szükség van némi szervezkedésre, idő- és energiaráfordításra, az eredmények miatt azonban bőven megéri belevágni.

Mi a különbség az imázs és az arculat között?
Az arculat és az imázs igen gyakori kifejezések a médiában. Azonban egyre gyakoribb tapasztalat, hogy a cégvezetők keverik ezeket a fogalmakat, és valójában nincsenek tisztában a szavak igazi jelentésével. Szakértőnk azonban segít feltárni a lényeget.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo