Így finanszírozza startupját saját zsebből

Nem titok, hogy a startupok finanszírozása a legtöbb esetben az alapító saját zsebéből történik. Mindenki egyetért abban, hogy egy induló vállalkozásnál az alapítónak a saját pénzét kell kockára tennie a siker érdekében, arról viszont a legtöbben megfeledkeznek, valójában mennyi pénzt, vagyona hány százalékát is kellene feláldoznia egy kezdő vállalkozónak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egy startup fizesse zsebből az indulást - Fotó: SXC

Bár nagy körvonalakban igaz, hogy ha jó ötlet és szorgalom van, pénz mindig lesz egy vállalkozáshoz, azért nem árt felkészülni a szűkösebb időre rögtön az induláskor. Hogy pontosan mennyi pénz kell egy vállalkozáshoz, az erőteljesen tevékenységfüggő, de hüvelykujj szabályként alkalmazzuk az alábbit: annyi kell, hogy tudjuk finanszírozni a cég első 6-12 hónapját, fenntartani a pozitív cash-flow-t és bukás esetén legyen 3-6 hónapnyi biztos megélhetésünk, hogy új állást találhassunk, vagy új céget indíthassunk. Ez bizony nem kevés. Adunk ezért néhány tippet, honnan szerezhet pénzt, aki szeretne saját vállalkozást indítani.

- Mindig maradjon pénz a számláján. Ha nagyjából megvan, mennyibe is fog kerülni a vállalkozás beindítása, igyekezzen mindig annyi pénzt megtartani a saját bankszámláján, amennyiből néhány hónapig kihúzhatja. Bármilyen remek is legyen az (üzleti) terv, mindig lehetnek döccenők az első egy-két év során, amelyek pénzügyileg nehéz helyzetbe sodornak egy nádszálkarcsú kezdő vállalkozást. Egy megnyugtató összeg a bankszámlán alkalmat ad arra, hogy ne ijedjen meg egy váratlan számlától vagy ne essen el egy jó lehetőségtől, amibe egy nagyobb összeget kellene beruházni egyben. Megfelelő háttér nélkül veszélybe sodorhatja az üzletét, ha anyagi gondjai miatt a nem megfelelő döntéseket hozza. (Szakértőnk szerint sok induló cég bukását egyszerűen egy számolási hiba okozza. Itt segítünk elkerülni.)

- Használjon hitelkártyát. Ha a befutó és kimenő összegek a számláján viszonylagos egyensúlyt mutatnak időben és összegben is, egy hitelkártya sokat segíthet a vállalkozás beindításán. A bankban lévő pénze miatt értékelhető méretű hitelkeretet kaphat, amennyiben pedig határidőre visszafizeti a költéseit, valójában egy fillérjébe sem kerül a dolog. Baj csak akkor van, ha nem tudja az egész összeget törleszteni, mivel ekkor jellemzően évi 40 százalék feletti THM-mel kezd el ketyegni a hitelszámláló.

Mennyi pénz kell egy új vállalkozáshoz?
10-ből 7 vállalkozás bukik. Nem, nem csak nálunk - a világon mindenütt. Nálunk még ennél is rosszabb az arány. Az induló vállalkozások esetén a bukások egyik fő oka valójában egy számolási hiba a Piac&Profit szakértője szerint.
- Vegyen fel kölcsönt a bankban lévő pénze terhére. Amennyiben a vállalkozás beindításához nagyobb összegre van szüksége, vegyen fel kölcsönt. (Ha még egyetemista, költheti a Diákhitelt is vállalkozására, bár a jegybanki alapkamatnál 3-4 százalékkal magasabb kamat nem éppen kisvállalkozás barát. Ugyanakkor végtelen ideig törlesztheti, vagy épp egy összegben, ha beindul az üzlet.) De nem is kell feltétlenül pénzintézethez fordulnia, kérjen kölcsön alacsony vagy nulla kamatra rokonoktól, ismerősöktől. (Az első szakaszban jellemző finanszírozás az úgynevezett 3F - friends, family, fools - bevonása). Könnyen meggyőzhetőek lesznek, ha meglátják a fedezetet a bankszámláján. Különösen, ha még szerződést is hajlandó kötni velük. Mert akármennyire is közeli ismerősökről, rokonokról van szó, az üzlet az üzlet. Senki nem szeret egy kétes kimenetelű vállalkozásba pénzt fektetni, ezért ne várja el a rokonoktól, hogy majd megmentik, amikor az utolsó fillérje is eltűnik a számláról. Kérjen kölcsön előbb, amikor fedezet is van az visszafizetésről szóló ígéretei mögött.

- Menjen el dolgozni. Akárhogy is forduljon a vállalkozásának szekere, még mindig ott van a hagyományos lehetőség a pénzszerzésre: a munka. Bár egy működő vállalkozás általában egész embert kíván, az induló szakaszban még kevésbé kötött az ember határidőkkel, így könnyebben tud másodállást vállalni birodalmának megalapozása mellett. A legjobb, ha nem is hagyja ott a munkahelyét, amíg be nem indul a vállalkozás, ám ha mégis úgy tett, senki nem mondta, hogy nem lehet még egy félállást bevállalni, ha épp megszorul a cég.

A vállalkozáshoz nagy szükség van a saját tőkére, de nem igaz, hogy mindenét, a házát, a kocsiját is fel kéne áldoznia az üzlet beindításához. Hasonló legendákkal tele van a padlás, az igazság azonban az, hogy a legtöbb mesebeli vállalkozónak mindig volt pénze a saját bankszámláján.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo