Használjuk ki, ha már kötelező

Elvileg holnapig - de legkésőbb ahhoz egy évre - kötelező elvégezniük a hazai ipari vállalatoknak energetikai rendszereik auditját. A Magyar Kapcsolt Energia Társaság szakértői szerint a vizsgálatra érdemes lehetőségként tekinteni, hiszen egy szakértők által készített audit az alkalmazott rendszerek és technológiák értékelésén túl javaslatokat is tartalmaz, így az adott vállalat könnyebben megtalálhatja azokat a megoldásokat, amelyekkel növelheti energiahatékonyságát és csökkentheti költségeit, egyúttal javítva saját versenyképességét is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/koratmember

Az ipari vállalatok energetikai auditját előíró uniós szabályozást a magyar jogrendbe átültető 2015. évi LVII törvényben megfogalmazottak szerint az energetikai felülvizsgálatnak többek között ki kell terjednie az alkalmazott energiahordozókra, a fogyasztási trendekre, az energiapazarlási pontok feltárására, illetve a költséghatékonyabb felhasználási módok elemzésére, egyúttal a megújuló energiaforrások és fejlettebb üzemeltetési eljárások alkalmazásának lehetőségére is. Az auditnak legalább három kategóriába kell sorolnia a jövőbeni fejlesztési igényeket, lehetőségeket: ezek a beruházást nem igénylő; a támogatás nélkül is elvárható módon megtérülő; illetve a jelenleg csak támogatásokkal reális fejlesztések.

Hogy mely cégekre vonatkozik a kötelezettség és hogyan lehet annak eleget tenni, arról itt olvashat részletesen.

Az adott vállalatok számára leghatékonyabb energetikai rendszerek azonosítása majd telepítése vállaltirányítási szempontból is rendkívül fontos feladat, hiszen a pazarló cégek az anyagi veszteség révén versenyhátrányt szenvednek el a konkurenciával szemben.

„Az audit nem csak a hibákra mutat rá, hanem megoldási javaslatokat is tartalmaz, ezért érdemes fejlesztési lehetőségként kezelni. A törvényi szabályozás szerint a vizsgálat a cégek egészére kiterjed, felmér minden épületet és létesítményt, az összes rendszert és értéket átvizsgálja. Ezzel egy vezető vállalata teljes energetikai profiljáról kap információkat, ami tökéletes kiindulópont a következő hatékonysági szint eléréséhez” – mondja Rudolf Viktor, a hazai kapcsolt energetikai iparág szereplőit tömörítő Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke, aki szerint éppen emiatt fontos, hogy a vállalatok szükség és lehetőség szerint hozzáértő, a piacon már bizonyított energetikai szolgáltatókat kérjenek fel közreműködőnek az audit során.

Mit kell tennie a cégeknek a klímaváltozás ellen? Megmutatjuk
Május végére elkészült az a magyar jogszabály, amely átveszi a klímaváltozás elleni uniós direktívát. Az új szabályozás fontos kötelezettséget ró a vállalkozásokra, minden cégnek ki kell vennie a részét a felmelegedés elleni küzdelemből. A Framework Hungary szakértőjének segítségével megmutatjuk, mit kell és mit érdemes megtennie a vállalkozásoknak.
„A nagyvállalatoknak számos megoldás áll rendelkezésre: belső szabályozások kialakításával vagy újragondolásával racionalizálhatják fogyasztásukat, szigetelhetik épületeiket, de az elavult energiatermelő rendszerek modernizációját, magas hatásfokú kogenreációs hő-és villamosenergia termelő megoldások használatát, valamint megújuló energiaforrások integrálását is választhatják” – mutat rá a szakmai szövetség elnöke, aki szerint egy élelmiszeripari vagy mezőgazdasági vállalat esetében a kogenreációs megoldásokat akár biogázra is alapozhatják, ami további szinergiák és energia-megtakarítási lehetőségek kiaknázását teszi lehetővé.

„A kapcsolt energiatermelésben rendkívül komoly potenciál van, amelyet itthon is egyre több vállalatvezető ismer fel. A gazdasági racionalitás mellett egyre fontosabb a vállalatok számára a fenntarthatósági kritériumoknak történő megfelelés, amelyre egyik válasz éppen a kogeneráció lehet” – tette hozzá Rudolf Viktor.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo