A mai felgyorsult világban mindenki természetesnek veszi, hogy folyamatos fejlesztés és alkalmazkodás nélkül egyetlen termék vagy vállalat sem maradhat hosszútávon a piacon. Mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni egy olyan tényező fejlesztéséről, amely fontos mozgatórugója folyamatoknak. Ez pedig az emberi tényező: a dolgozó.
Minden csoport olyan erős, amilyen a leggyengébb tagja. Ugyanezt az analógiát a szervezetek életére is alkalmazhatjuk. Könnyen beláthatjuk tehát, hogy a dolgozók fejlesztése és folyamatos képzése elengedhetetlen a siker eléréséhez, nemcsak egyéni, hanem szervezeti szinten is. Emellett persze számos más előnnyel is jár a szervezeten belüli fejlesztés. Segít a harmonikus, pozitív vállalati légkör kialakításában, növeli a proaktivitást, a dolgozók elégedettségét és elkötelezettségét.
Ha felmerülne a kétely, hogy mi lesz, ha fejlesztjük dolgozóinkat, akik elmennek a vállalattól, akkor tegyük fel a következő kérdést is: mi lesz, ha nem fejlesztjük őket, és maradnak?
A különböző fejlesztési és vezetőképző programok szükségességére Rosalinde Torres, a Boston Consulting Group partnerének kutatása hívja fel a figyelmet: a felmérésben résztvevő 4000 cég 58%-a minden vállalati tréning, coaching és fejlesztő program ellenére a jelentős pozíciókba képtelentehetséges vezetőt képezni. Ezért a közeljövőben a vállalati vezetői programok modernizálására lehet szükség.
A munkaerő-felvétel szempontjából is fontos, hogy megtartsuk és fejlesszük munkatársainkat, hiszen az európai munkáltatók 32%-ának okoz problémát az új tehetségek megtalálása, ami Magyarországon különösen igaz: a 2015-ös adatok szerint a vállalatok 47%-a szenved hiányt az alkalmas jelentkezőkben.
Személyiségtesztek
A különböző személyiségmérő eljárások és riportok amellett, hogy rávilágítanak a fejlesztési pontokra, az egész folyamat során hatékonyan támogatják a vezetők munkáját. A segítségükkel meghatározhatjuk azokat az erősségeket, amelyekre érdemes fókuszálnunk, és amelyek segíthetnek egy fejlesztési folyamatban.
Talent Management
A személyiségtesztek használata segít a diagnózis felállításában, amelyre hosszú távú fejlesztési tervet építhetünk. Ezáltal testreszabott fejlesztési tervet kaphatunk, és egyéni módon alakíthatjuk a „Talent Management” programot. A személyiségtesztek alkalmazásának további előnye, hogy a fiatal tehetségek kompetenciái is könnyen felmérhetők, még akkor is, ha nincs tapasztalatunk a képességeiket illetően.
Soft skill tréningek
A különböző soft skill tréningek alkalmazása eredményes a legtöbb munkakörben, azonban a vezetők körében nemcsak hatékony, hanem egyenesen elengedhetetlen. A személyiséghez tartozó képességek fejlesztése különösen az utóbbi években vált központi jelentőségűvé, hiszen a mai vezetők olyan kérdésekre keresik a választ, mint „Hogyan motiváljam a beosztottaimat?”, „Hogyan vigyem sikerre a csapatomat ebben a változó világban?”, vagy „Mi fog kiemelni a jók sorából a kiválók közé?”.
360°-os felmérés
A legjobb vezetők is folyamatos visszajelzések útján érik el a fejlődést, ugyanakkor minél magasabb pozíciót töltenek be, a hatalmuk miatt annál nehezebb nyílt visszajelzéseket gyűjteniük. A leghasznosabb feedbackek az anonim 360°-os értékelésekből érkeznek.
Development Center
A Development Center (DC) kiváló eszköz arra, hogy a fejleszteni kívánt személyek képességeit vállalati jellemzőkhöz igazított, kontrollált környezetben figyelhessük meg. A gyakorlatok mindegyike és a DC-nap egésze releváns kompetenciákra fókuszál, struktúrája átlátható és követhető. Ezáltal a megfigyelőknek lehetőségük nyílik objektív képet alkotni a jelöltről. Az erősségek mellett megfigyelhetővé válnak a fejlesztendő területek is, valamint a DC a jelöltek közötti sorrend felállítására is lehetőséget teremt.
Coaching eszköztár
A coaching a személyes és szakmai fejlődés hatékony eszköze. Igazán rugalmas, testreszabható módszer, amelyben a „coacholt” akár a coach személyét is megválaszthatja. A coaching-eszköztár hasonlóan sokrétű, lehetőségeit és további fejlődésre inspirál.