Exportőrök: nyugatra fel!

A kínai gazdaság több területén is látványos visszaesés tapasztalható, így a szakértők szerint már csak óvatosan érdemes a távol-keleti országba exportálni. Németországban viszont idén felpöröghet a gazdaság, bizonyos szektorokban a magyar exportőröknek kifejezetten jó éve lehet.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Fotó: SXC

Komoly visszaesés mutatkozik a kínai gazdaság több területén is, derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító közelmúltban készült felméréséből. Bár a kínai élelmiszer-ipari piacon jelentős sikereket lehet most elérni, az építőiparban magas, az elektronikai iparban közepes kockázatot látnak az elemzők. A keleti nyitás jegyében épp most indulhatnak meg a magyar exportcikkek Kínába, azonban az Export Kooperáció szakértői kellő óvatosságra és körültekintésre intenek.

Az exportot az Exim finanszírozási programja is segíti, a támogatásnak nincs felső határa!

Növekvő kockázatok Kínában

A Coface legfrissebb elemzése szerint Kína több gazdasági szektorában is komoly problémák merültek fel, míg a kiskereskedelem kevésbé kockázatos. A kutatás szerint a lassuló kínai gazdaság az ország külső és belső gazdasági folyamatain is meglátszik. Míg tavaly 7,7 százalékkal növekedett a kínai gazdaság, addig idén „már csak” 7,5 százalékot várnak, ráadásul a világ vezető gazdasági intézetei sem számítanak 7,5 százalékosnál nagyobb bővülésre. Az elemzés szerint a cégeknél felhalmozódó hatalmas méretű adósságállomány is rontja az összképet, de fokozódik az inflációs nyomás is az országban. „Részben ezek miatt is egyre több szektorban, egyre komolyabb kockázatokat látunk Kínában” – emeli ki Kárpáti Gábor, a Coface országigazgatója.

Ugyanakkor Kárpáti szerint a magyar exportesélyeket növeli, hogy a kínai vezetés saját exportja rovására pörgetné fel a belső keresletet, így az óriási kiskereskedelmi piacaikon többek között a magyar élelmiszergyártóknak is komoly szerep juthat. Ezt támasztja alá az az áprilisi kormánybejelentés is, hogy mivel megkaptuk az engedélyt a fagyaszott sertés-, liba- és kacsahús szállítására, jelentősen növekedhet a Kínába irányuló magyar élelmiszerexport. Más területeken azonban kevesebb babér teremhet a magyar exportőröknek Kínában. Az ázsiai ország fémiparában és építőiparában látnak magas kockázatokat a szakértők, míg az elektronikai, textil-, fa- és papír-, valamint energiaiparban közepes szintű kockázatok rejlenek. (Kína nem könnyű feladat, de megéri!)

Korlátlan növekedéssel kecsegetet a kínai export
Nem könnyű, de érdemes Kínába exportálni – hívták fel az optimista szakértők a figyelmet a CECZ, a Piac & Profit és a ChinaCham Hungary rendezvényén. Azért figyelmeztettek: a kulturális és a finanszírozási nehézségek még mindig komoly kihívást jelentenek.
Mindezek ellenére sokszor előfordul, hogy magyar cégek az esetleges rossz kondíciók és a számukra előnytelen feltételek ellenére is belemennek ügyletekbe, szerződésekbe. „Ez a kezdetekben elfogadható, azonban a külpiacra lépés egy költséges és emiatt kockázatos stratégiai döntés” – hangsúlyozza Gyurácz Németh Iván, az M27 ABSOLVO partnere, az Export Kooperáció tagja. E  kockázatok felmérése, kiküszöbölése a megfelelő célországok és célszegmensek vizsgálatával érhető el. „A piacra lépést mindig meg kell, hogy előzze az adott szektorra, iparágra vonatkozó felmérés, piacelemzés, különben nagy meglepetések és kudarcok érhetik a magyar vállalkozókat külföldön, adott esetben Kínában is” – figyelmeztet Gyurácz Németh Iván.

Németország pöröghet

Németországban viszont az elmúlt két év visszafogott teljesítménye után 2014-ben felgyorsulhat a gazdaság bővülése, elsősorban az eurózóna gazdasági fellendülése és a hazai piac felpörgése miatt, amiből a magyar cégek is profitálhatnak – áll az Atradius Hitelbiztosító előrejelzésében. A hitelbiztosító azonban arra is figyelmeztet, hogy a piaci helyzet továbbra is ingatag, így a cégek kellő körültekintést tanúsítsanak lehetséges üzleti partnereik iránt. Bár az elmúlt három évben Európa legnagyobb gazdasága, a német gazdaság folyamatosan tudott növekedni, utoljára csak a 2011-es 3,3 százalékos bővülés volt figyelemre méltó. Az ezt követő két évben már jóval kisebb mértékben növekedett Németország gazdasági teljesítménye: 2012-ben 0,7, míg 2013-ban 0,4 százalékos volt a növekedés. Azonban 2014 fordulópont lehet, ugyanis mintegy 1,8 százalékkal növekedhet a német GDP – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb jelentésében.

Ugyan a német ipari termelés volumene 2013-ban stagnált, de 2014-re már 3,3, míg 2015-re újabb 3 százalékos bővülést vár az Atradius, leginkább az eurózóna gazdaságában várható élénkülés miatt. A hitelbiztosító előrejelzése különösen az autó- és gépipari beruházások területén számít kiemelkedő növekedésre: 2014-ben 4,8, míg 2015-ben 5,8 százalékra.

A fejlődés a magyar gazdaságra is érezhető hatással lesz, hiszen Németország Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere: 2013-ban a teljes hazai export értékének 26 százaléka irányult Németországba, míg a hazai import 25 százalékát tették ki német termékek. Emellett a Németországba irányuló exportunk mintegy 31 százalékát tették ki a járművek, illetve gépipari berendezések és termékek, azaz a leginkább az ezen a területen működő magyar vállalkozások bízhatnak a német fellendülés kedvező hatásában. (A német terjeszkedéshez azonban pénzügyi rugalmasság kell!)

20 millió dolláros lehetőség a magyar exportnak
Húszmillió dolláros együttműködési alapot hoz létre a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank) a Világbank-csoport magánszektorra szakosodott pénzügyi intézetével, az IFC-vel, amelynek révén a következő években új lehetőségekhez juthatnak a magyar exportőrök.
„Németország már régóta Magyarország legjelentősebb gazdasági partnere, azonban tavaly az országba irányuló magyar export értéke kétévnyi stagnálás után növekedett, ami bizakodásra adhat okot a hazai vállalkozások számára. Leginkább a jármű-, gép-, illetve újabban az építőipari cégek lehetnek a német fellendülés haszonélvezői” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. 2013-ban a Németországba irányuló magyar export érteke először a történelem folyamán meghaladta a 20 milliárd eurót, és az előző évhez képest 5,5 százalékos bővülést mutatva elérte a 21,1 milliárd euró.

A németországi szabályozási környezetről itt olvashat bővebben.

Törékeny gazdaság

Ugyanakkor a gyors gazdasági bővülés nem jelent feltétlenül kiszámíthatóságot és stabilitást céges szinten; a növekedés több európai piacon még mindig ingatag lábakon áll, és könnyen átfordulhat stagnálásba, vagy hanyatlásba. A helyzet törékenységét, illetve a piaci veszélyeket jól példázza, hogy ugyan az elmúlt években egyre kevesebb a fizetésképtelenségi eljárás indult Németországban, azonban idén ez a folyamat megtorpanni látszik – állítja Vanek Balázs.

Az Atradius országigazgatója szerint a magyar cégeknek még a stabilnak mondható német piacon is minden lehetséges kockázatra érdemes felkészülniük. Ugyanakkor az Atradius adatai szerint a magyar vállalkozások még nemzetközi szinten is rendkívül magas arányban alkalmazzák a halasztott fizetést: a vállalatközi külkereskedelmi forgalmuk 80,8 százalékát utólagos fizetéssel bonyolították. Ez a szám a 2013-as Atradius Fizetési Szokások Barométerében régiós rekordot jelentett. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy a magyar cégek által külföldi partnerek felé kiszámlázott teljes összeg 17,8 százaléka késve érkezett a szállítókhoz. (Ezért csak felkészülten érdemes nekivágni a német piacnak!)

„Ilyen gazdasági környezetben mindenképpen kellő körültekintést kell tanúsítaniuk a magyar cégeknek, nemcsak az új vagy potenciális üzleti partnereikkel, hanem a meglévőkkel szemben is. Nyugat-Európában nemcsak a céginformáció vagy előzetes hitelbiztosítási-limit megállapítása számít elterjedt védekezési eszköznek a kockázatok ellen, hanem ismeretlen partner esetén a készpénzes vagy azonnali fizetés is” – hívta fel a figyelmet Vanek.

Ki kell törni a Kárpát-medencéből!
Az átlagos magyar cégvezető nem teszi ki a lábát a Kárpát-medencéből, 1400 kilométeres körzetben üzletel. Pedig hatalmas lehetőségek állnak azok előtt a magyar cégek előtt, amelyek tudnak és mernek távolabbra tekinteni – hangsúlyozták szakemberek a Piac & Profit és a BKIK által szervezett konferencián.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo