Maga a forma nem új keletű dolog, már a rendszerváltáskor is ezt kellett alkalmazni, olyan nagy gyáraknál, mint például a Pesterzsébeti Papírgyár volt. Bizonyos tevékenységet ugyanis nem lehet jól és gazdaságosan csinálni csak folyamatosan. Az ottani hatalmas gépeket újra indítani, bemelegíteni, rengeteg idő volt, az 1989-ben életbe lépő Munka törvénykönyve módosítása viszont nem engedélyezte az egy ember napi 8 órán túl való foglalkoztatását. Ezért a gyár középvezetői létrehoztak egy Kft-t, ami biztosította az embereket a 8 órán túli időre is. Ma is valahol ez lenne a jogi alapkoncepció, mégis adóoptimalizálás az, ami miatt a legtöbben belefognak
Ha úgy dönt, Ön is ezzel szeretné keresni a kenyerét jó, ha már most tisztázza, mi minden kell mire ezt a fő tevékenységi formát a cégébe bevezettetheti. Garantáltan nem lesz sima ügy. A munkaerő-közvetítés engedélyköteles tevékenység, amit egy kormányrendelet szabályoz. Igen, jól értették, már a nyilvántartásba vétel folyamatára és a tevékenység folytatására is külön jogszabályt alkottak. (Azt sem árt tudnunk, hogy ezekre a cégekre nagyon utaznak a hatóságok - és nem véletlenül.)
Lássuk miből áll össze?
A TEÁOR jegyzék szerint 78.20- as szám alatt szerepel a munkaerő-kölcsönzés. Ebbe a szakágba tartozik a helyettesítő munkaerő rendelkezésre bocsátása határozott időre, vagy időszaki helyettesítésre üzleti vállalkozás számára, amennyiben a közvetített egyének a z időszaki munkaerő - közvetítő szolgáltató egység alkalmazásában állnak. Az idesorolt ügynökségek nem gyakorolhatnak közvetlen felügyeletet alkalmazottaik felett az ügyfél munkahelyén.
Hova kell fordulni az engedélyért?
Az engedélyért a székhely szerint illetékes Megyei/Fővárosi Kormányhivatalhoz kell fordulni. A kérelmet fő szabály szerint elektronikusan kell beadni, de nem zárkóznak el a formanyomtatványos forma elől sem a hivatalban, azt azonban a vonatkozó kormányrendelet mellékletében találnak csak az arra szomjúhozók.
1. A bejelentő neve, székhelye, cégszerű aláírása.
2. A szervezet formája.
3. A képviseletre jogosult személy(ek) neve, címe.
4. A magán-munkaközvetítői tevékenység végzésének iránya (csak belföldre, csak külföldre vagy belföldre és külföldre).
5. A magán-munkaközvetítői tevékenység folytatásának helye(i), az irodahelyiség(ek) címe, telefonszáma, felszereltsége (telefon, telefax, számítógép, egyéb).
Mi minden kell a kérelemhez?
• cégjegyzékben nyilvántartott cég neve, cégjegyzékszáma
• adószámot tartalmazó nyilatkozat
• illetve a cég bírósági nyilvántartásba vételről szóló jogerős bírósági határozatot
• meghatározott képesítést igazoló oklevél hiteles másolata
• meghatározott szakterületen eltöltött gyakorlati időre vonatkozó igazolás, így különösen a munkáltató által kiállított működési bizonyítványt
• pénzintézettel kötött letéti szerződés
• megfelelő irodahelyiség használati jogának igazolása
Ahhoz, hogy valaki magán-munkaközvetítői tevékenységbe kezdjen, az kell, hogy a magán-munkaközvetítő vagy az általa foglalkoztatott legalább egy személy meghatározott szakmai képesítéssel, gyakorlattal rendelkezzen. Ha több telephelyen végzi a cég a tevékenységét, minden telephelyen kell egy szakképesítéssel rendelkező személy.
Mi az, amit szakképesítésként fel kell tudni mutatni a cégből legalább egy főnek?
Szakirányú felsőfokú végzettség, ennek keretében egyetemek közgazdaságtudományi, gazdaságtudományi karán, egyetemek állam- és jogtudományi karán, egyetemek bölcsészettudományi karán pszichológia és szociológia szakon, egyetemek és főiskolák államigazgatási, gazdasági, humánerőforrás-menedzseri, személyügyi, személyügyi szervezői, igazgatásszervezői, közigazgatás-szervezői, szociális igazgatási, munka- és pályatanácsadói szakán szerzett oklevél tökéletesen elegendő.
Elfogadják még az egyéb felsőoktatásban szerzett oklevéllel rendelkezők közül a felsőfokú személyügyi gazdálkodó szaktanfolyam elvégzését igazoló bizonyítványt, vagy a felsőfokú iskolai végzettség és legalább kétéves, a humánpolitikai területen eltöltött gyakorlatot is.
Röviden összefoglalva, ebben a műfajban a pénzkeresethez is két dolog kell, indulótőke és kapcsolatok, no meg a fenti engedély.